Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ovacık Yaylası 2. Kestane Festivali Coşkusu

Reklam

Ödemiş’in üretim merkezlerinden olan  Bıçakçı Ovacık yaylasında geçen yıl Pandemi nedeniyle yapılamayan 2. Kestane festivali büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.

FESTİVALE BÜYÜK İLGİ

Ovacık 2. Kestane Festivaline İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Tarım ve Orman Ödemiş İlçe Müdürü Ömer Faruk Tutar, CHP  Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, İzmir Büyük Şehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleri Odası Başkanı Hülya Çavuş, Ovacık Mahalle sakinleri ve gelen konuklar festivale ilgi gösterdiler.

“TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN  HER 100 KİLO KESTANENİN 20 KİLOSU BU BÖLGEDEN GİTMEKTEDİR”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, üretici ve köylülerin tarımsal faaliyetlerini konusunda he zaman desteğini gösterdiğini ifade eden Başkan Vekili Mustafa Özuslu “Türkiye’de üretilen her 100 kilogram kestanenin 20’si bu havzada çıkıyor. Kestanenin ülkeye ve dünyaya tanıtılması için çabalıyoruz. Pazarlanması için uğraşıyoruz. Burada önemli sorunlar yaşıyorsunuz. Bunu biliyoruz.ve Sizin en büyük ihtiyacınız gübre, ilaç ve mazot. Bütün üretici arkadaşlarım bu üç girdinin ne demek olduğunu biliyor. 190 liraya aldığınız bir torba gübre, bugün 700 lira. Mazotu, ilacı söylemiyorum bile. Bu şekilde tarım sürdürülebilir mi? ‘Enflasyon yok’ diyorlar. Gelin bir de köylüye sorun bakalım var mı, yok mu? Geçen yıl sattığı on ton kestane ile bu yıl acaba kaç torba gübre alıyor? Bunu soran var mı? Bizlerin bunların çok iyi farkındayız” dedi.

“KESTANE DAL KANSERİ KONUSUNDA MECLİS’E KANUN TEKLİFİ VERECEĞİZ”

Kestane dal kanseri hastalığı ile ilgili kanun teklifi vereceklerini açıklayan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat yaptığı konuşmasında “Bu hastalığa bütüncül bir çözüm bulmak gerekiyor. Bölgede araştırma enstitüsü kurulmasını istiyoruz. Böylece kestanede yaşanan hastalıklar çözülecek, ürünü iyileştirilerek, gelecek nesillere bırakacak çalışmalar yapılacak. Bu mücadeleyi birlikte vereceğiz. Umarım bu soruna da tıpkı Kozak Yaylası’ndaki gibi çözüm buluruz. Çözüm bulamazsak sizler gün geçtikçe yoksullaşacaksınız. Biz biliyoruz ki Türk çiftçisi kalkınmadan, memleket kalkınmaz. Biz Atatürk’ten köylünün milletin efendisi olduğunu öğrendik. O’nun bir emri olarak, köylüye hizmet etmemiz bizim boynumuzun borcudur. Bu konuda  üreticimizin mağdur olmaması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi.

“BURASI VERİMLİ TOPRAKLARIN OLDUĞU YERLER”

Kestane üretim merkezlerinden olan Ovacık yaylası ve  Ödemiş’in çeşitli bölgelerinde kestane üretiminin yapıldığına dikkat çeken Ödemiş Belediye başkanı Mehmet Eriş “Ürün azaldıkça gelir azalıyor. Bu boşluğu Çin’den gelen kestane neden dolduruyor. Geçimini bu zenginlikle sağlayan insanlarımız hastalıkla mücadele ediyor. Diliyoruz ki bu zenginliğimiz azalmasın. Tarımda üretimi artırmak, tarımdaki zararlılarla mücadele etmek ana görevimiz. Bu bölgeler üretim açısından zengin olan bölgelerdir” dedi.

“KESTANE BESİN DEĞERİ YÜKSEK BİR ÜRÜN”

Kestane ürününün  her bakımdan besin değeri yüksek olduğu gibi  bölgelerinin en önemli ekonomik değeri olan bir ürünü olduğu belirten Bıçakçı Mahalle Muhtarı Yusuf Erdinç “Köylerin bir bir boşaldığı bugünlerde, bizi ayakta tutan kestane, ülkemiz için değerli bir meyvedir. Üretim ve tüketimde büyük yararları var. Eskiden kestane üretimi babadan oğula kalan bir meyve olarak bilinirdi. Ama son zamanlarda hava şartları ve hastalık nedeniyle kestanenin ömrü kısaldı. Her yıl dikim yapılmasına rağmen üretim azalıyor. Bu durum bizi üzüyor. Kestane üreticileri devlet tarafından desteklenmeli ve hastalıkların üzerinde daha fazla durulmalı. Kestane üreticisi desteklenmezse ürün bugün bizleri doyursa bile gelecek yıllarda böyle olmayacak. Bu konuda devlet yetkililerinin bir an önce  kestane dal kanseri konusunda gerekli çalışmayı yaparak bu önemli konuya çözüm getirmelerini bekliyoruz” dedi.

FESTİVALDE SANATÇILARIN KONSERİ VE ZEYBEK OYUNLARI DAMGASINI  VURDU

Ödemiş’in üretim merkezi  Bıçakçı Ovacık Mahallesinde gerçekleşen 2. Kestane Festivalinde  yapılan konuşmaların ardından Ödemiş Kuvayi  Mücahitler Derneğine bağlı Efelerin zeybek gösterileri ve sanatçıların konser geçidi yer aldı.

Haber: Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ