Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNÜMÜZDE SPOR

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Günümüzde spor branşının için de bulunan   esneklik   ve çalışmanın özel bir çalışmadır.  Bir eklemin en geniş açıda hareket edebilme özelliğidir. Esnekliğimizi sınırlayan en büyük faktör kaslarımızın ve kası çevreleyen bağların esnek olmayışıdır.Kaslarımıztendonlara bağlıdır, tendonlar da kemiğe bağlıdır, tendonlarımız esnek yapıda değillerdir.Fakat şöyle bir durum var, kasın uzaması için bağların da uzaması gerektiğini söylemiştik ama bu bağların en üstünde fasya vardır ve bu bölüme esneme egzersizlerinin etkisi çok fazla olmamaktadır.Pekifasyayı nasıl esnetip rahatlatabiliriz? Bunlardan birazdan bahsedeceğiz.Kaslarımızı rahatlatmak ve eklemlerimizin hareket aralığını  artırmak için yaptığımız egzersizlere esnetme diyoruz. Esnetme hareketleri esnekliği artırır, bu konuda,Mobilite, kas esnekliği ve birçok eklemin bileşimi olarak kasın en geniş açıda hareket edebilme özelliğidir.Mobiliteyi ve hareketliliği artırmaya yönelik egzersizler esnetme egzersizleri değildir. Esnemeyi geliştirmeyecektir, esneme ve mobil olma farklı şeylerdir. Bir sonraki bölümde bu 3 kavram biraz daha oturacak, faydalarına bakalım.Gün içerisinde sürekli oturduğumuz için veya duruş bozukluklarından dolayı bazı kaslar aktif olarak sürekli çalışır. Durmadan çalıştıkları için bu kaslarda gerginlik olur ve zamanla kasın boyu kısalır.Bunun sonucu olarak ise duruş bozuklukları ilerler, bel ve kas ağrıları ortaya çıkabilir. Doğal olarak hayat kalitesi düşer.

Kısaca gergin kasları açmak, vücudu rahatlatmak ve dengede tutmak amacıyla esnetme yapmalıyız.Ayrıca antrenman yaptıktan hemen sonra da yapılması gerekebilir. Çünkü spordan sonra çalıştığımız kas grupları şişer ve kısalır.Eğer iyi bir antrenman yaptıysanız çalıştığınız bölgedeki kasları tamamen esnetmekte güçlük yaşanabilir.Spordan sonra, kasları rahatlatmak ve kas içindeki kan dolaşımını hızlandırarak kasın kendisini daha hızlı toparlayabilmesi için esnetme yapmamız faydalı olacaktır.

Spor yapan veya yapmayan herkesin esnetme egzersizleri yapmaya ihtiyacı vardır.

Çünkü insan vücudunda, özellikle vücudun ön tarafındaki kaslar gerilmeye ve kısalmaya daha yatkındır. Çoğumuz oturarak çalıştığımız ve spor yapmayı ihmal ettiğimiz için bu sürecin ilerlemesini hızlandırırız.Esneklik çalışmak kas sakatlıklarını önler: Bir kasın esnek olması, o kasın zorlanması, burkulması vb. gibi durumlarda dayanıklılık sağladığından dolayı sakatlık geçirme riskimizi azaltacaktır. Birçok harekette zorlamadan kaslarımızı kullanmamıza olanak sağlayacaktır.Esneklik çalışmak güç artışına yardımcı olur: Kaslarımızın esnek olması yine kaslarımızı istediğimiz açılarda kullanabilme durumu sağlayacağından dolayı güç artışımıza da olumlu etkisi olacaktır.Esneklik çalışmak koşucularda hızın artmasında yardımcı olur: Bir koşucuysanız kaslarınızın esnek olması koşu tekniğiniz için çok önemlidir. Kaslarınızı istediğiniz açılarda hareket ettirebilmek performansınıza olumlu etkisi olacaktır.

Esneklik çalışmak duruş bozukluklarını düzeltmede yardımcı olur: Postural bir bozukluğunuz var ise esneme egzersizleri size yardımcı olacaktır.Esneklik çalışmak antrenman sonu hızlı toparlanma için önemlidir: Antrenman sonunda kaslarınızın rahatlaması ve gevşemesi için ve bir diğer antrenmana daha hızlı yenilenebilmek için esneme egzersizlerinin uygulanması gereklidir.Esneklik çalışmak rahatlamaya yardımcı olur: Esneme egzersizlerini uyguladıktan sonra vücudunuzda bir rahatlama hissedeceğiniz için psikolojik olarak da olumlu yönden etkilenmiş olacaksınız.

Mobilite dinamik olarak uygulanır ve fonksiyoneldir, birçok kası aynı anda aktif edebilirsiniz bu egzersizler de, Mobilite antrenmanın başında uygulanmalıdır. Hem ısınma amacıyla hem de o antrenmana yönelik olarak kaslarınızın istediğiniz gibi hareket edebilmesi için bu egzersizlerin yapılması gereklidir.

Eğer antrenmana başlamadan önce hareket kabiliyetinizi arttıracak egzersizler uygulamaz, antrenmana yönelik ısınmaz iseniz; egzersizi uygulama anında rahat bir şekilde kaslarınızı kullanamaz ve sakatlık riskinizi arttırabilirsiniz.Mobilite antrenmanları dinamik olarak yapıldığından ve ısınmaya yönelik olduğu için çabuk şekilde sizi antrenmana hazırlayacaktır.Bu şekilde sakatlık riskini azaltmış ve uygulayacağınız hareketleri daha etkili şekilde uygulanabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DERBİNİN ARDINDAN - 20 Ocak 2022
- 17 Ocak 2022
- 10 Ocak 2022
- 6 Ocak 2022
- 3 Ocak 2022
TARİHTE SPOR - 30 Aralık 2021
90 DAKİKANIN ARDINDAN - 29 Aralık 2021
- 23 Aralık 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ