Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bayındır çiçek festivali başladı

Reklam

Bayındır Belediyesi tarafından her yıl Mayıs ayının ilk haftası düzenlenen Uluslararası Çiçek Festivali’nin bu yıl 23’üncüsü açıldı

Bayındır şehir merkezinde yapılacak olan ve hem gözlere hem de gönüllere hitap eden mis kokulu festival 5-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bayındır 23’üncü Uluslararası Çiçek Festivali’nde, ilk olarak kortej yürüyüşü sonrası Bayındır Şehir Stadyumu’na geçilecek ve temsili kurdele kesiminden sonra resmi açılış başladı. Festival süresince performans sanatçıları, halk oyunu ekiplerinin gösterileri devam edecek.

Yapılan açılışa tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Ak Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar,  Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, Ak Parti İzmir İL Başkanı Kerem Ali Sürekli,MHP İzmir Milletvekili  Tamer Osmanağaoğlu, Bayındır Belediye Başkanı UgurDemirezen ve çeşitli kamu kurumların daire müdürleri ve Bayındır halkı yapılan festival açılışına geniş katılım gösterdiler.

Bayındır Şehir Stadında yapılan  törende konuşan  Bayındır  belediye başkanı Demirezen “Bayındır 23’üncü Uluslararası Çiçek Festivaline Hoş Geldiniz! Festivalimize şeref verdiniz.Sizleri, sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Başlandığı günden beri ilçemizin gelişimine katkı sağlayan; sosyal, kültürel ve ekonomik hayatımıza hız kazandıran, her sene sabırsızlıkla beklediğimiz çiçek festivalimizde, iki sene verdiğimiz mecburi aranın ardından, bir kez daha siz kardeşlerimiz, arkadaşlarımız, dostlarımız ile birlikte olmanın heyecanını, gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün Bayındır’ın bacasız sanayisi durumunda olan çiçekçiliğimiz binlerce hemşehrime iş imkânı sağlıyor. Çiçekçilerimiz bahçe, salon, mevsimlik,çalı grubu ve ağaç türü gibi zengin çeşitlerde üretim yapmakla beraber dış mekân süs bitkileri üretiminde ülkemizde ilk sıraya yerleşti. Yer örtücü bitki türlerinde bugün Bayındır, Türkiye üretiminin büyük kısmını tek başına gerçekleştiriyor.22 Kasım 2019’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’IN ilçemizi ziyareti esansında Türkiye’nin Hollanda’sı Bayındır Olacak sözüne itafen;İnşallah ilçemize kurduğumuz Bayındır Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgemiz ile de Bayındır çiçek sektörünün Türkiye’deki ve dünyadaki merkezi olacak.

Yıllar önce sınırlı imkanlar ama büyük bir vizyon ile başlayan çiçek festivalimiz de bugün artık tüm Türkiye’de ve dünyada bilinen bir etkinlik halini aldı.

Geride bıraktığımız 23 yılda Bayındır, Türkiye’nin önemli çiçek üretim merkezlerinden biri haline gelirken festivalimiz de ülkemizin dünyaya açılan pencerelerinden biri oldu. Üreticilerimiz yüzlerce çeşit çiçekle oluşturdukları sergilerinde hem ülkemizin değişik yerlerinden gelen ziyaretçileri mest ediyor hem de ürünlerini pazarlama imkânı buluyor.Etkinlikleri ve katılım dikkate alındığında bölgenin en önemli festivallerinden birisi olan ve her yıl bir önceki yıla göre değeri daha da yükselen Çiçek Festivalimizle, bu sene de ilçemizde dört gün boyunca dolu dolu bir festival yaşayacağız.

Aylardır büyük bir titizlik ve özveri ile düzenli olarak festivalin gerçekleşmesi yolunda çalışmalar yaptık. Yapılacak organizasyonun ilçemizin ve çiçekçiliğimizin tanıtımına katkı sağlaması, kültürel değerler taşımasına gayret göstererek bu güzel festivali siz değerli misafirlerimizle buluşturduk. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Tarım ve Orman Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, Valiliğimiz ve STK’larımız başta olmak üzere esnaflarımıza, basınımıza, derneklerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza kısacası emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Misafirlerimizin dört gün boyunca güzel bir festival geçirmesini ve festivalimizin esnafımıza bereketli bir kazanç getirmesini diliyorum.Bu duygu ve düşüncelerle bu yıl 23’üncüsünü gerçekleştireceğimiz Çiçek Festivalimizin şimdiden ilçemiz için hayırlı olmasını diliyor, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”dedi.

BAY-Çİ KOOP BAŞKANI ERSOY SÜMERKAN KONUŞMA GERÇEKLEŞTİRDİ

Bayındır Çiçekçilik Koop Bay-Çikoop Başkanı Ersoy Sümerkan Festival kapsamında yaptığı konuşmasında “2000 yılında kurulmuş 17 tane üyesiyle başlamış ve şu anda 400 tane üyesi olan bir kooperatif dış mekan süs bitliklerinde Türkiye’de 1. Veya 2. Dir. Bunu gururla söylüyorum. Biz tohum üretim Hollanda’ya satıyoruz ve biz bunu bir görev olarak bildik. Şu anda başka bir firma ile görüşmeler içindeyiz inşallah ilerleyen günlerde anlaşma sağlayarak o firmaya da tohum satmayı düşünüyoruz. Önce üretiyoruz, teknik olarak eleman yetiştiriyoruz. Yalnız kooperatife değil Türkiye’ye eleman yetiştiriyoruz. Türkiye’nin içinden geçtiği problemlerden iki tanesini söylemek zorundayım. Şu anda çiçek üretiminde tohum, torf, naylon, saksı, toprak üretiminde geçen seneye göre üç misli arttı. Bizlerde ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tabi doğal olarak girdi artınca satışlarda yükseldi, satışlar yükselince istediğimiz seviyede olmuyor. Bu konuda gübre gibi diğer malzemeler için devletimiz bir şeyler düşünüyordur diye bizde düşünüyoruz ve sizlerden destek bekliyoruz. Ayrıca kooperatifimizin faaliyetleri içerisinde hem üreticilerimize hemde kooperatifimize destek olan tüm belediyelerimize teşekkürü bir borç bilirim. Sayın valimizin desteği ile var olan 4 bin metre kare otomasyonlu seramıza ilave olarak İZKA’nin desteğiyle 4 bin metrekare bir seramızı da bitirdik. İnşallah önümüzdeki günlerde bunun açılışını yapacağız. 23. Festivalimiz hayırlı uğurlu olsun” Dedi.

Festival kapsamında 5 Mayıs Perşembe akşamı Şehir Stadyumu’nda saat 21.00’de Batuhan Sakar sevenleriyle buluşacak. 6 Mayıs Cuma günü önce saat 19.30’da Fırat Tanır, saat 21.00’de ise Ahmet Şafak sahne alacak. 7 Mayıs Cumartesi günü saat 21.00’de Derya Uluğ konser verecek. Festivalin son günü olan 8 Mayıs Pazar akşamı ise şehir stadyumunda Hakan Altun konseri gerçekleşecek. Konserler ve diğer tüm etkinlikler Bayındır Belediyesi tarafından ücretsiz yapılacak.

Bayındır 23’üncü Uluslararası Çiçek Festivali’nde bu yıl ”En iyi balkon, bahçe ve stant yarışmaları” düzenlenecek. Alanı gezen jüri üyeleri katılım sağlayan stantları gezecek ve gün sonunda üç farklı kategorinin kazananları belirlenecek.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ