Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Avrupa’nın önde gelen futbol ülkeleri İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa ve Hollanda ligleri üzerinden yapılan incelemenin sonuçlarına göre, neredeyse sınırsız yabancı oynatma hakkına sahip bu ülkelerde dahi kulüplerin kendi altyapılarından yetiştirdikleri futbolcu sayısı Türkiye’dekinden çok daha fazla… Altyapıdan yetişen oyuncuların A takımlarında yer bulabilmesi konusunda Fransa rakip tanımıyor. Fransa Ligi’nde tam 171 oyuncu altyapılarından yetiştikleri kendi takımlarında forma giyme fırsatını yakalamış durumda. 1998 Dünya ve 2000 Avrupa Şampiyonu Fransa’nın bu başarısının tesadüfi olmadığı kulüplerdeki adeta bir “futbolcu fabrikası”na benzeyen yapılanmayla da ortaya çıkıyor.Fransa’da her kulüp altyapısından yetişen ortalama 8.5 futbolcuya yer veriyor. Bu rakam Türkiye’de 3.7’de kalıyor. Fransa’nın ardından İngiltere’de 5.8, “yabancı cenneti” İspanya’da ise 5.6 ortalamayla altyapıdan yetişen futbolcular takımlarında yer buluyor. Hollanda’da ise bu rakam 4.9. Bir ara futbolda ciddi bir düşüş içine giren, ancak şimdilerin süper takımı Almanların altyapıdan gelen 4.8 oyuncuya liglerinde yer veriyorlar. Türkiye’nin geride bıraktığı ülke ise 3.6’lık İtalya. İtalya ve Almanya futbolunun son yıllarda yaşadığı krizde bu rakamların büyük etkisinin olduğunu ve iki ülkenin de futbolcu kaynaklarında ciddi azalma yaşandığını söylemek haksız olmaz.

Gelecekteki büyümeyi sağlayabilmek ve rakiplere fark atabilmek için altyapımıza gereken zaman ve sabrı vermek, gerekli parayı aktarmak gerekiyor. Alt yapımızı bir an önce gerçek bir fidanlık haline getirmeliyiz. Yabancı futbolcu çöplüğüne dönüştürdüğümüz futbolumuzda, yeni, yetenekli gençlere yol verebilmek ve onları yetiştirebilmek için Federasyon’un önünde önemli görevler duruyor. Özellikle yabancı oyuncu transferlerine akıttığımız paralar, Türk futbol altyapısının önünü kesiyor. Altyapıya yıllık 1 milyon dolar ayırmaktan imtina eden kulüplerimiz, bir yabancı transferi hovardalığı içinde kulüp fonlarını çarçur etmekteler. Bu böyle gidemez. Kulüplerin yabancı oyuncu transferi mutlaka denetim altına alınmalıdır. Kalitesiz ya da vasat yabancılarla kulübeyi doldurma yerine, kulüplerimizin altyapıdan daha fazla oyuncu çıkartmalarını sağlayacak bazı teşvik edici ve özendirici önlemleri almak bugün TFF’nin en önemli görevleri arasındadır. TFF bu konuyu daha cazip hale getirebilmek için her takıma asgari altyapı oyuncu sayısı ya da daha fazla altyapı oyuncusunun yer almasını sağlayacak bazı ödül ve teşvik önlemleri almalıdır. Bunların ne olabileceği aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

Ülkemizde spor denilince akla gelen ilk branştır futbol. 7 den 70’e herkesin takip ettiği, iş yerlerinde, kahvehanelerde, okullarda, kısacası neredeyse her yerde en çok konuşulan konudur futbol..Türk futbolu bugün Avrupa’nın önde gelen futbol ülkelerinden biri. Bunun da etkisiyle birçok coşkulu taraftar, Türk futbolunu güzelleştiren gençler, çocuklar bu spora gönülden bağlı. Ancak  yabancı ülkeler bazında olaya bakıldığında  yabancı takımlarda  alt yapıya  önem verildiği  gibi ülkemizde de artık bunların örnekleri de gün geçtikçe artmaktadır.

Türk sporunun kanayan yarası olan alt yapı sorunu, futbolun belki de en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz antrenör ve oyuncular da bu müzmin sorunun altını çiziyor ve ekliyor: “Türk futbolunun kuşkusuz en büyük sorunu: Alt yapı.”Ülke futbolunun geleceği doğal olarak gençlere bağlı. Bugün ne yazık ki futbolun yakından takip edildiği, sevildiği önemli futbol ülkelerinden olan Türkiye’de, altyapı çalışmaları futbola olan yakın ilgiye rağmen yeterli seviyede değil.Ülkemizden, dünya futboluna kazandırılan sporcu sayısı bir elin parmağı kadar. Bunun da en büyük sebebi olarak alt yapıya yeteri kadar önem verilmemesi ve genç oyunculara gerektiği kadar şans tanınmaması olarak gösteriliyor.Spor medyasında ve kamuoyunda sık sık gündeme gelen bu konu, mevcut yabancı kuralıyla da bu dönemde tekrar yoğun olarak tartışılmaya başlandı.

Maalesef altyapıya yeterli önem verildiğini düşünmüyorum. Altyapının desteklenmesi gerekiyor. Bunun için önce bilinçli antrenörler lazım.Türk futbolunda çok sayıda antrenör var ama bilinçli antrenör var mı sorgulanması gerekiyor. Ciddiyetin, disiplinin ne olduğunu, sevginin ne olduğunu bilen antrenörler yetiştirmeliyiz. Bu yüzden önce disiplinli, iyi eğitimli, bilgili olunmalı. İkinci sorunuza gelirsek, tesisleşme yeterli mi? Bence hayır. Bir sporcu tesise girdiği zaman bütün malzemelerin olmasını ister. Dışarıda hiçbir şey aramaması gerekir. Eğitiminden tutun antrenmanına kadar ama bizde maalesef böyle değil,Yetenekli oyuncuları görüp de takip edemeyen antrenörlerimiz, hatta kulüplerimiz var. Bu da Türk futbolunun kanayan yarası ahbap–çavuş ilişkilerinden kaynaklı. Ben bunun üstünde çok duruyorum. Hoca, sporcu, okul ve aile arasında iyi bir koordinasyon oluşmalıdır. Bunun dışında da sporcuların beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir.Gerçekten bu işi seven birileri gelirse emin olun o zaman maddiyat ortadan kalkar. Sporu seven ve bu işi gönül veren insanlar olursa maddiyat ikinci plana atılır ve vananın ağzı açılır. Zaten Türk futbolunun hali ortada maalesef geriye gidiyoruz.Aslında  yabancı futbolcu konusuna girdiğimizde, ben bugün  ülkemizde  belki de keşfedilmeyen bir çok  yıldız  var. Ancak önemli olan onları bulmak  özellikle yerel yönetimlerin buna biraz daha ağırlık vermelerinin daha iyi olacağını düşünüyorum.  Bugüne baktığımızda alt yapıları  sağlam olan futbol takımlarında yabancı  bir çok teknik direktör sahaya  tecrübeli oyuncuların arasına  18-19 yaşlarında oyuncuları  ilk 16 kişilik kadronun içine almaktadır.   Burada  tecrübesiz  oyuncularla tecrübeli oyuncuları bir araya getirdiğinde  tecrübesiz  oyuncu biraz daha kendine güven geldiğine inanıyorum.  Türkiye de  son yıllarda  Türk  ve yabancı teknik direktörler de bunu uygulamaya  devam etmektedirler.Konuyla ilgili bir çok kişi, kulüplerin altyapılarının olması, bu altyapılarda iyi bir tarama ve eğitim sistemi oluşturulması, genç sporcu ve futbolcuların buralarda eğitilmesi, iyi bir altyapı kazandırıldıktan sonra A takımlara yükselmelerinin önemi ve faydalarından bahsediyor.

Gerçekten de kulüplerin işler altyapı sistemlerine sahip olmasının pek çok maddi ve manevi faydasından bahsetmek mümkün. Altyapılarda yetişen ve A takımlara yükselen sporcular sayesinde futbolcu transferlerine gidecek yüksek bedeller kulüpte kalabilmekte, diğer kulüplere transferleri durumunda kulüp önemli bonservis gelirleri elde edebilmektedir.

Bunların yanı sıra altyapılarda kulübün kültürü ile yetişen sporcuların kulübün hedeflerini benimsemesi daha kolay olabilmekte, bu da hedeflerin gerçekleştirilmesi sürecinde önemli avantajlar getirmektedir. Ayrıca gençlerin zamanlarını sporla geçirmeleri, yeteneklerin zamanında keşfedilmesi ve eğitilmesi açılarından altyapıların önemli toplumsal faydaları söz konusudur. Buralarda yetişen genç yetenekler, sonraki dönemlerde milli takımlarda görev alarak, ülke başarılarına da önemli katkı sağlamaktadırlar.

Kurumsal altyapısı” yeterli olmayan bir kulübün sportif altyapıda da istikrarlı başarı elde etmesi mümkün değildir. Ne kadar yetenekli gençler bulursanız bulun, onlara modern tesisler, modern çalışma imkanları ve modern eğitim olanakları sunamazsanız istenen sonuçların elde edilmesinin mümkün olamayacağı açıktır.

Bu nedenle sportif altyapıda başarı elde edilebilmesi için öncelikle kurumsal altyapının oluşturulması gerekiyor. Bunun için de yeni tesisler yapılması, bu tesislerde sporculara modern çalışma ortamlarının sağlanması, kulübün gelirlerinin artırılması, bütçesinin büyütülmesi, etkili bir kulüp yönetim sisteminin oluşturulması, kulübün uzun vadeli planlamalar ile yönetilmesi önem taşıyor. Fakat ülkemiz kulüplerinde bu konularda görülen önemli eksiklikler sportif altyapıdan da istenilen başarıların elde edilmesine imkan sağlamıyor.

Sportif altyapıdaki başarısızlığın önemli nedenlerinden birisinin de sabırsızlık olduğunu ifade etmek gerekiyor. A takıma çıkan bir oyuncudan hemen bir yıldız gibi oyun beklenilmekte, doğal olarak göremeyince tepkiler oluşmakta, bu da genç sporcunun gelişimine olumsuz etkilerde bulunmakta ve dışlanmasına neden olmaktadır.Sporcu altyapısına yapılan yatırım, ancak sabır ile başarılabilecek, hemen sonuç vermesi mümkün olmayan uzun vadeli bir süreçtir. Sabırsızlık ile sağlıklı bir altyapının oluşturulması ve işletilmesi mümkün değildir.Son yıllarda özellikle büyük kulüplerin sportif altyapıya daha fazla önem verdiği, bir çok şehirde futbol okulları açtığı, bu okullardan seçilen yetenekli gençleri altyapılarına aldığı görülüyor. Bununla birlikte bu alanda henüz hiç bir kulübün istenilen seviyeye gelemediği de ortada. Bu nedenle kulüpler her yıl milyonlarca dolar transfere para harcıyor. Bu durum kulüplerin bozuk mali durumlarını daha da kötüleştiriyor.

Transfer bugün, altyapı ise gelecektir. Artık tüm kulüplerin altyapı sisteminlerini daha etkili ve işler hale getirmesi, bu alanda uzun vadeli planlamalar ile gerekli yatırımları yapması, istikrarlı bir tarama ve eğitim sistemi kurması, nitelikli eğitmenler görevlendirmesi, pilot takım uygulaması gibi tutarlı politikalar geliştirmesi, cesur ve kararlı bir şekilde genç sporculara A takım kadrolarında şans vermesi, yönetimin ve taraftarların onlara güvenmesi, desteklemesi ve sabır göstermesi gerekiyor.

Avrupa’daki en büyük bütçelere sahip ve istediği futbolcuları transfer edebilecek kulüplerin bile altyapıya son derece önem verdikleri, bu konularda önemli yatırımlar yaptıkları, işler sistemler kurdukları ve altyapıdan gelen bir çok futbolcuya A takım kadrolarında yer verdikleri görülüyor.Fakat ülkemiz sporundaki en önemli sorunlardan birisinin de bu alanda olduğunu ve sürekli konuşulmasına rağmen istisnalar dışında işler bir altyapı yaklaşımının kulüplerimizde bir türlü oluşturulamadığını belirtmek gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 24 Mayıs 2024
- 22 Mayıs 2024
- 20 Mayıs 2024
- 17 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 13 Mayıs 2024
- 9 Mayıs 2024
- 4 Mayıs 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ