Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Eğitim Şehitleri ölüm yıldönümünde unutulmadı

Reklam

Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezinde 25 Yıl Önce Kaza sonucu ölen Eğitim Şehitleri İçin Anma Töreni Gerçekleştirildi.

5 Mayıs 1997 tarihinde düzenlenen gezi dönüşünde meydana gelen kazada ölen Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi Okulu Müdür Yardımcısı Merhum Kadir Köle, Elektronik Bölümü Öğretmeni Erol Güçlü, Elektronik Bölümü Öğrencisi Mehmet Yörükoğlu, Elektronik Bölümü Öğrencileri Serkan Ateşli, İzzet Aypak, Mehmet Çatalkafa, Mustafa Ekiz, Mustafa Kocabıyık için Okulun bahçesinde anma töreni gerçekleştirildi.

“OLAY SANKİ DÜN YAŞANMIŞ GİBİ ACISI YILLARDAN BERİ KALBİMİZDE SÜRÜYOR”

25 yıl önce yaşanan acı olayın üzüntüsü hala kalplerinde yaşadıklarını belirten Ödemiş  Belediye Başkanı Mehmet Eriş “Yaşanan bu olay Ödemiş’in acısı haline geldi. Tabii ki mesleki eğitimde beraber aile olarak çalıştığımız öğretmen arkadaşlarımız, öğrencilerimiz ve şoför arkadaşımızın kaybı Ödemiş ailesi adına kötü bir olay olarak yaşandı, tarihe geçti. Bugün onları güzel bir şekilde bu bahçede anıyoruz. Bu bahçede birlikte top oynadık, dolaştık, güldük eğlendik ama birde bu bahçede onların cenaze törenini yapıp buradan, birlikte anılarımızın olduğu bu bahçeden onları acı içinden uğurladık. O günlerde acılı ailelilerinin  yanında olmaya onların acısını bir nebze olsun paylaşmaya çalıştık. Gönlümüz isterdi ki, 1975 yılında yangında kaybettiğimiz öğrenci arkadaşlarımıza yapılan gibi anıt kabir, hepsinin kabirlerinin bir yerde olmasını istemiştik ama aileler uygun görmeyince hepsini rahmetle, minnetle  anıyoruz. Ayın 1’inde  elim bir trafik kazası sonucu kaybettiğimiz Mustafa Taşkın arkadaşımızın aramızdan ayrılışının da yıldönümüydü. Sevgiyle anabilmek çok güzel böyle hatırlanmak çok güzel, okul müdürümüze, öğretmenlerimize, personel arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın inşallah” dedi.

25 yıl önce yaşanan bu acı olayın hafızalarda yerini aldığını ve Ödemiş’in en acı olaylarından birini yaşadıklarını belirten Öğretmenlerden Gürsel  Ören “Bende o konvoyun içinde olacaktım. Son anda müdürümüz ‘İş çıktı sen gitmesen iyi olur’ dedi. Beni arabadan indirdi. Ölenlere Allah rahmet eğilesin, kalanların başı sağ olsun. Çok sevdiğimiz arkadaşlarımızındı. Eksikliklerini her zaman hissediyoruz. İnşallah bundan sonrada arkadaşlarımızı anmaya devam edeceğiz.  Bir kez  daha yitirdiğimiz değerli Öğretmen  ve Öğrencilerimizin mekanları cennet olsun” dedi.

Kazanın yaşandığı yıllarda Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezinin öğretmenlerinden olan Sebahattin Yılmaz “Zor bir durum 5 Mayıs benim doğum günüm benim doğum günüme denk geldi hiçbir zaman unutamam ve o günden beride doğum günün kutlamam.  Hatta  o gün Erol hocamın çocuğu dünyaya gelmişti. O gün teşhis için gitmiştim çok zor bir durumdu. Allah rahmet eylesin, kimseye yaşatmasın. Bizler bu acı olayı hiçbir zaman asla unutmuyoruz” Dedi.

“OKULUMUZ EĞİTİM ŞEHİTLERİNİ ANDIK, RUHLARI ŞAD OLSUN”

Ödemiş Mesleki  Eğitim Merkezi Müdürü Osman Dedeler yaptığı açıklamada “5 Mayıs 1997 yılında okulumuzun elektronik öğrencileri Manisa Vestel Fabrikasına düzenlenen  teknik gezi dönüşünde arabanın Bozdağ’dan uçması sonucu eğitimcilerimiz ve öğrencilerimiz vefat etti. Bunlardan bir tanesi aynı odayı paylaştığım müdür yardımcımız Kadir bey, elektronik bölümü öğretmenimiz Erol hocamız, 6 öğrencimiz ve şoförümüz hepsi vefat etti. Bizim için, Ödemiş için, bölgemiz için çok acı bir kayıptı. 25 yıldır 5 Mayıs’ta anma törenimizi yapıyoruz tabii iki yıldır Pandemi nedeniyle yapamamıştık, bu yalda Ramazan dolayısıyla bugün yaptık. Kazada ölen öğretmen, öğrenci ve şoförümüzün anısına  bugün anma törenini gerçekleştirdik. Allah Rahmet eylesin” Dedi.

Ödemiş Mesleki  Eğitim Merkezinin o yıllarda öğrencisi olan Kemal Göçen bundan 25 yıl önce kazanın acısını yaşadıklarını belirterek “Okulumuzun değerli eğitim şehitlerini rahmetle ve minnetle anıyoruz. Dileğimiz böyle üzücü kaza ve olayların hiçbir zaman yaşanmamasını temenni ediyoruz. Bu anlamda eğitim şehitlerini anıyorum” Dedi.

Düzenlenen anma töreninde  Okulun eğitim şehitleri için Keşkek, tatlı ikramı yapıldı.

Anma törenine Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahatttin Gengörü, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Ödemiş’teki meslek oda başkanları eğitim şehitlerinin aileleri  ve Okulun Öğretmen, İdareci ve Öğrencileri yapılan anma törenine katıldılar.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ