Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kaftancıoğlu kararı tam bir demokrasi ayıbıdır!

Reklam

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sosyal Demokrasi Derneği’nin konuğu oldu. “Başka Bir Hayat Mümkün” başlıklı sunum yapan Başkan Tunç Soyer,  Kaftancıoğlu kararına tepki göstererek, “Bu tam bir demokrasi ayıbıdır” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) İzmir Şubesi tarafından organize edilen “Başka Bir Hayat Mümkün” konferansına katıldı. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Başkan Tunç Soyer’in yanı sıra Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, SDD Genel Başkanı Sami Doğan, SDD İzmir Şubesi Başkanı Cengiz Onur, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, İzmir Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Adnan Akyarlı, Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve SDD üyeleri katıldı.

Konferansta “Başka Bir Hayat Mümkün” başlıklı sunum yapan Başkan Tunç Soyer, toplum olarak neden başka bir hayat arandığını, “Döngüsel Kültür” ve “uyum” kavramı üzerinden açıkladı. İzmir’de göreve geldiği günden bugüne “Başka Bir Hayat Mümkün” mottosu ile  İzmir’de hayata geçirdikleri ve Türkiye’ye örnek olan “Başka Bir Tarım” vizyonunu anlattı.

DEMOKRASİ 5 YILDA BİR SANDIĞA GİTMEKTEN İBARET DEĞİL

Başka bir hayat için demokrasinin her alanda uygulanabilir olması gerektiğini ifade eden Soyer, “Demokrasi bu topraklarda doğmuş bir yaşam biçimi. İlk meclis bizim sahillerimizde, kıyılarımızda kurulmuş. Biz demokrasinin kuruluşuna ev sahipliği yapan topraklarız. Demokrasi, insanoğlunun bu kainatta bulduğu en büyük inovasyondur. Demokrasi bir arada yaşamanın kültürüdür, sanatıdır. Demokrasi insanların mutlu olmasına yol açan en güzel yaşam biçimdir. Zaman zaman dünyada demokrasiyi geriye götürecek şeyler olabiliyor. Demokraside bir sorun yok aslında ama demokrasinin araçlarında eksiklikler var. Bizim demokrasiyi dijitalize etmemiz, demokrasiyi teknolojiyle buluşturmamız lazım. Yani demokrasinin sadece 5 yılda bir sandığa gidilen bir rejimden ibaret olmadığını anlatmamız lazım” diye konuştu.

“KAFTANCIOĞLU KARARI TAM BİR DEMOKRASİ AYIBIDIR”

Demokrasinin gelişimi için yereli işaret eden Soyer, ayrıştırma ve kutuplaşma uyarısı yaparak hakkındaki hapis cezası onanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kararına tepki gösterdi. Soyer, “Bütün bu hikaye aslında yerelde kurulabilir. Demokrasinin nefes aldığı ve en çok yayılım gösterdiği yerler kentlerdir. Çünkü geleceğin dünyası, kentlerin dünyası. Kentler bu uygulamalar için en uygun zemini verir size. Kentlerde ürettiğiniz çözümler dertlere derman olur.  Dokunur ve çözüm getir. O nedenle kentler arasındaki iş birlikteliklerinin son derece önemli bir yeri var. Biz kentler olarak bu demokrasi uygulamalarını hayata geçirebiliriz. Bir tek tuzağa düşmemek lazım. O da ayrıştırma, ötekileştirme ve kutuplaştırma. Şu çok açık bizi birbirimizden ayıran sebeplerden çok daha fazla birleştiren sebepler var. Bunu gittiğiniz her yerde söyleyebilirsiniz. Yeter ki onların peşinde koşmaktan vazgeçmeyelim, bu değerleri koruyalım. Ne yapıp ne edip kucaklaşacak sebepleri bulmaya gayret edelim.  Bunu biz yapmaya devam edeceğiz, birileri de yapmamaya devam edecek. Bunun son örneği de Canan Kaftancıoğlu kararı. Canan Kaftancıoğlu ile ilgili verilen karar tam bir demokrasi ayıbıdır. Ne hukukidir, ne vicdanidir. Asla kabul edilemez. Bu gelgitler oluyor. Ama bunları aşmayı da bu kadim kültürün insanları olarak biliyoruz. Bunları da aşacağız” dedi.

Soyer, konuşmasının ardından katılımcıların kooperatifçilik modeli, yenilenebilir enerji ve doğayla uyumla ilgili sorularını yanıtladı.

Haber : Cengiz Türkavcı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ