Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

OKTAY KARAGÖZOĞLU

OKTAY KARAGÖZOĞLU

Spordan önce ısınma hareketleriyle vücudumuzu hazırladığımız gibi, spordan sonra da kas yorgunluğunu önlemek için soğuma egzersizlerinin yapılması gerekiyor. Çünkü spor sırasında kaslarda laktik asit birikiyor. Kaslarda oluşan yorgunluğa da bu sebep oluyor.

Eğer spor sonrası soğuma egzersizlerini yaparsanız biriken laktik asidin dağılmasını sağlıyorsunuz. Böylece özellikle ertesi gün oluşan ağrıları en aza indirmiş oluyorsunuz.Spor yaparken nelere dikkat edilmeli konusunda ilk sırada doğru ısınmak geliyor. Spor öncesinde zihninizi hazırladığınız gibi bedeninizi de fiziksel olarak hazırlamanız gerekiyor. Çünkü spor yaparken kaslarınız fazlasıyla zorlanıyor. Kaslar soğuk olduğunda spora hazır olmadığı için hareketlerde zorlanmaya başlıyor. Bu durum kaslarda yıpranmaya hatta bazen yırtılmalara neden oluyor.Ayrıca ısınma hareketleri sırasında kan dolaşımı da yavaş yavaş hızlanıyor. Böylece kalbiniz de sporun ritmine kendini hazırlamış oluyor ve kalbinize aniden yük binmiyor.

Bunların yanı sıra ısınma egzersizleri arasında açma germe hareketleri de bulunuyor. Bu hareketler kaslarınızın esnemesini sağlıyor. Isınma hareketleri yapmadan önce kaslarınızın yapacağı hareketler çok kısıtlıyken ısındıktan sonra çok rahat hareket edebiliyorsunuz. Bu durum spor sırasında yapacağınız hareketleri de artırıyor.Soğuma egzersizlerinin yavaşça yapılması gerektiğini unutmuyoruz. Spor sırasında en üst seviyede olan nabzımızı böylece yavaş yavaş günlük hayatın ritmine döndürmüş oluyoruz.

Sporda  sabah sporu  ve insanın  güne motivasyonla  başlamasıyla  birlikte   sabah saatlerinde  yapılan o spor  ister istemez insana   gelen o motivasyon  ve vücudun  hareketlenme akşam saatlerine kadar sürer.

Egzersiz, fitness, koşu, yüzme, bisiklet sürme, ağırlık kaldırma, pilates ve benzeri her türlü spor bizi daha sağlıklı yapar. Fakat özellikle kış aylarında hareket etme isteğimiz azalabilir. Soğuk günlerde yataktan kalkmak, uyanmak ve güzel bir sabah sporu yapmak zor gelebilir. Üşeniriz. İşte bu zamanlarda yani egzersize ve her türlü harekete karşı isteksiz olduğumuz anlarda motivasyona ihtiyaç duyarız.

Egzersiz yapmaya hiç ama hiç isteğin yoksa birinin sana komut vermesi seni oturduğun yerden kaldırabilir. Örneğin fitness eğitmeninin seni yönlendirmesi ve hareketleri yapmaya zorlaması iyi bir yöntem olabilir. Eğitmenlerin çok etkili olma sebeplerinden biri senin egzersizi bir görev gibi görmeni sağlamalarıdır. Eğitmenin yoksa bunu arkadaşından, bir aile ferdinden ya da başka herhangi birinden isteyebilirsin. Böylece o seni egzersiz için zorladığında kendini bunu yapmaya mecbur hissedeceksin. Fitness eğitmenleri özellikle kaçırılan egzersizlerin mutlaka yapılmasını öneriyorlar. Bunları yaptıktan sonra bazı ödüller teklif ediyorlar.Eğer egzersiz yapma ve hareket etme alışkanlığın yoksa elbette yeni bir alışkanlık edinmek zor gelecektir. Belki de en zoru budur. Daha önce uzun bir dönem spor yapmış birinin kısa bir aradan sonra aynı alışkanlığına geri dönmesi her zaman için daha kolaydır. Fakat hayatında spora çok yer vermediysen çok fazla motivasyona ihtiyaç duyarsın. Bu yüzden spora birden ağırlık vermek yerine bunu daha ufak değişimlerle yapmak ve kendini yavaş yavaş buna alıştırmak en iyisidir. Bunun için fitness eğitmenlerinin sunduğu bir çözüm var. Öncelikle beynini spor yapmaya alıştırmalısın. Yani zihnini hareket alışkanlığı kazanacağın yönünde hazırlamalısın. Sonra bir haftalık yoga dersini deneyebilirsin. Bunu yapmak istemezsen haftada birkaç gün yürüyüş ya da bisiklet sürme gibi sporları yaparak alışkanlığını kazanmaya ilk adımını atabilirsin. Bu hareketler zamanda alışkanlığa dönüşecektir. Bunun en güzel yanı spor yapma alışkanlığının bir kez kazandıktan sonra bırakılamamasıdır. Çünkü egzersiz yaparken vücudunun her hücresine oksijenin ulaştığını ve rahatladığını hissedersin. Kendini daha iyi programlarsın ve vücudunu tanıdıkça onun ne istediğini daha iyi algılarsın. Yani başlamak için ihtiyacın olan şeyler poponu kaldırmak, kulaklığını takmak ve dışarı çıkıp yürümeye başlamaktır.Köpeğini, kedini yürüyüşe çıkarmak iyi bir bahane olabilir.

Egzersiz eğitmenleri egzersiz yapmayı sürekli hatırlaman için spor ayakkabını hep gözünün önünde tutman gerektiğini söylüyor. Spor ayakkabının ofiste iken yanında olması ya da yatağının yanında olması bunu kolaylaştırabilir.Hedef belirlemek ve onun üstünde çalışmak en iyi motivasyon yöntemlerinden biridir. Diyelim ki her gün 30 mekik çekiyorsun. Bunu 50’ye çıkarmaya çalışmak ve hedefi 50 mekik olarak belirlemek en iyi motivasyon yöntemlerinden biridir. Ayrıca üstüne uymayan bir kıyafetin, bir pantolonun içine girebilmek için de çalışabilirsin. Hedef bu olabilir. Bayanlar için harika bir motivasyon yöntemi de içine giremediği bir elbiseyi asıp he gün ona bakarak motive olmaktır.

Bu aylar sürse bile harika bir hedef ve motivasyon aracı hâline gelebilir. Hatta bunu ödül yerine de koyabilirsin. İnceldikten ve sıkılaştıktan sonra bir ödül olarak çikolata yemek yerine istediğin elbiseyi giyerek bir partiye katılmak senin formunu korumanı da sağlayacaktır.Egzersiz yapma alışkanlığı edinmek için uygulayabileceğin yöntemlerden biri de kendine bir örnek bulmaktır. Yani özeneceğin, seni oturduğun yerden kaldıracak ve egzersiz yapmanı sağlayacak bir arkadaşın, akraban ve benzeri bir örnek olmalıdır. Örneğin spor salonuna kaydolmuş düzenli olarak spor yapan bir arkadaşını örnek alarak sen de salona kaydolabilirsin. Böylece onunla beraber salona gidebilirsin. Bu da senin egzersiz alışkanlığı kazanmanı sağlar. Burada dikkat etmen gereken nokta henüz yeni başlıyorsan kendini çok zorlamaman gerektiğidir.Yani zaten uzun süredir spor yapan bir arkadaşına bakarak onun kadar zor hareketleri birden denememen gerektiğidir. Bunu yapmak incinmelere sebep olabilir ve spor macerana başlamadan ara vermek zorunda kalabilirsin.

Spor yapmaya ara vermek zorunda kaldın ve şimdi de geri dönmek mi istiyorsun? Bunu başarmak için uygulayabileceğin güzel bir yöntem var. Zaten daha önce uzun süre spor yapmış ve böyle bir alışkanlığa sahip olanlar için bir ara verip spora geri dönmek zor değildir. Fakat nasıl geri döndüğün önemlidir. Spor eğitmenleri bunun için şöyle bir öneride bulunuyorlar: Örneğin daha önce haftanın beş günü egzersiz yapma alışkanlığın varsa ara verdikten sonra ilk hafta, haftanın üç günü egzersiz yaparak başlayabilirsin. İkinci hafta bunu mutlaka üç ya da dört güne çıkarmasıyla  birlikte  günlük  ve proğramlı  sporun   bir o kadar daha yararlı olacağını  göreceğiz.

sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunuyor. Düzenli nefes alıp verme bu kuralların en başında yer alıyor. Nefes tekniklerini doğru bir şekilde öğrenip uygulamaya başladığınızda spordan alacağınız verimi de en üst düzeye çıkartabiliyorsunuz.Bilmeniz gereken bir diğer önemli kural da spor öncesi ve sonrası beslenme düzeni oluyor. Sporcu beslenmesi, spordan aldığınız verimi doğrudan etkiliyor.Bu konuda uzmanlar, spor yapmaya başlamadan en az bir ya da bir buçuk saat önce yemek yemenin bırakılmasını tavsiye ediyor. Çünkü boş mideyle daha rahat spor yapılabiliyor. Bunun yanı sıra, spordan sonraki ilk yarım saat içerisinde de karbonhidrat alınmasını önerilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 22 Şubat 2024
- 20 Şubat 2024
- 14 Şubat 2024
- 10 Şubat 2024
- 8 Şubat 2024
- 6 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
- 30 Ocak 2024
- 25 Ocak 2024
- 23 Ocak 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ