Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Milyonların katıldığı CHP’nin İstanbul Maltepe’deki mitinginden de, DEVA Partisi’nin yine tüm engellemelere rağmen Gaziantep’te binlerce kişinin katıldığı ilk mitinginden söz etmeyeceğim.Bölgemizden yani Bergama’dan söz edeceğim…Her zaman her yerde gördüğümüz ama görmek istemediğimiz iki açılıştan söz etmek istiyorum.Amaç ve konu aynı,Ama nedense yine belirttiğim gibi iki ayrı tören yapıldı.Olacak iş değil ama oluyor işte!

İlk haber ve başlığı şöyle:

Bergama Kozak Yaylası ÇamavluMerası’nda otlatma sezonu düzenlenen törenle açıldı. Törene katılan İzmir Milletvekili, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, ülke gündemi, tarım, hayvancılık ve Bergama’da devam eden vizyon projelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamaya göre Tören, belirttiğim gibi İzmir Milletvekili AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, muhtarlar, Cumhur İttifakı AKP Bergama İlçe Başkanı Sebahattin Güzel, MHP Bergama İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Engin, İzmir, çevre il ve ilçelerden protokol üyeleri, tarım ve hayvancılık işletme sahipleri, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fotoğrafta kalabalık ve katılım belli…

Hamza Dağ, Türkiye’de 18 milyon büyükbaş hayvan sayısı olduğuna, kanatlı hayvan varlığının 251 milyondan şuan itibariyle yaklaşık 400 milyon rakamına ulaştığına, Arılı kovanın 4.1 milyondan 8.7 milyona yükseldiğine bu artış oranlarının nüfus artış oranından kat kat fazla olduğuna dikkat çekti.

Şimdi dönelim benzer diğer törene

6 MİLYON LİRA DESTEK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘Başka Bir Tarım Mümkün’  vizyonuyla hayata geçirdiği Mera İzmir projesi kapsamında Bergama Çamavlu Köyü’ndeki geleneksel yaylaya hayvan salımı için meraların kapılarını açtı.

Mera İzmir ile iki ayda üreticiye 6 milyon lira destek sağlandığını belirten Soyer, ‘Küçük üreticiyi doğduğu yerde doyuracak politikalar üretiyoruz’ dedi.

‘Mera İzmir’ projesinin ilk etabı kapsamında Bergama ve Kınık’tan 258 çobanla süt alımı anlaşması imzalayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, projeyi Seferihisar, Urla, Güzelbahçe ve Çeşme’deki üreticileri de içine alarak büyüttü.

Toplam 535 çobana ulaşılan proje kapsamında günde 22 ton alıma ulaşıldı.

Projenin başladığı günden itibaren nisan ayına kadar geçen iki aylık sürede 510 bin litre süt alımı yapılarak üreticiye toplamda 6 milyon lira ödendi.

Mera İzmir projesi kapsamında kırsalda hayvancılığı geliştirmek ve desteklemek için Türkiye’nin ilk Çoban Haritasını hazırlayan, üreticiye alım ve satış garantisi sunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bergama’nın Çamavlu Köyü’ndeki geleneksel hayvan salımı şenliğinde Meranın zirvesine çıkıp doğal kaynaktan su içti, çobanlarla birlikte meraların kapısını açtı. 12 bin küçükbaş ve 4 bin büyükbaş olmak üzere toplam 16 bin hayvan yaz serüveni için Çamavlu Köyü’nden Kuzguncuk yaylasına doğru yola çıktı. Yaz boyunca merada otlayacak hayvanlar, su, yem gibi üreticinin girdi maliyetini ortadan kaldırarak Türkiye’nin zorlu ekonomik şartlarında nefes alma imkanı sunulacak.Türkiye’nintopraklarının yüzde 35’i mera.Fakat atıl kalmış durumda. Çünkü yanlış tarım politikaları uygulanıyor.

Hayvancılık çok güç durumda.Ne yazık ki, vatandaş üretmekten vazgeçmiş durumda.Sütü para etmediği için hayvanlarını kesiyor.

Gerçekten büyük bir yoksullaşmaya doğru gidiyoruz.

Koyun sütü 8 liradan satılırken Büyükşehir belediyesi 11 liradan aldı.  Keçi sütü 6 liradan satılırken 10 liradan aldı.Bunlarla ilgili avans ödemeleri yapıldı.

Yani, Küçük üreticiyi doğduğu yerde doyuracak politikalar üretiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 13 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 8 Aralık 2023
- 1 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ