Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

FATİHANLAR UYANIYOR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

‘Meğer yanılıyormuşuz!’ başlıklı bir yazı yazmış, Türkiye’de yaşayan, ayrımsız Tüm Rumeli Türklerinin, Evlad-ı Fatihanların önemlerini dile getirmiştim.

Onlarca ‘tebrik’ aldım.Örneğin Bornova’dan Nadide Apaydın Akbulut, ‘Bugün tam da istediğim gibi yazmışsınız. Senelerdir söylediğimizi dillendirdiniz. Önümüzdeki kritik seçimi etkileyecek en önemli unsur balkan göçmenlerinin oylarıdır.’ demiş…

 BAŞBAKAN GİBİ

Benim bir zamanlar, ‘Balkanların Başbakanı’ adını taktığım bir İzmirli var…

Bir zamanlar, daha doğrusu uzun süre İzmir Ticaret Odası’nın önemli tüm projesinde ilk akla gelen da oydu.Şimdi yine Meclis üyesi…

Ama her şeyden önemlisi, kısa adı ‘BATÜDER’ olan Uluslararası Balkan Türk İş Dünyası Derneği kurucu Genel Başkanlığını da yapıyor.Sanıyorum bu kısa tanıtımdan hemen o ismi çıkaranların sayısı oldukça fazladır.AkınKazançoğlu ismini hemen anımsayan.Şimdi günümüze dönelim:

 TURİZM BÜYÜKELÇİSİ

Kosova Cumhuriyeti’nin başkenti Priştine’de 1. Kosova Turizm Fuarı gerçekleştirildi.İşte orada, yani Priştine’de düzenlenen bir törenle, Akın Kazançoğlu ‘Kosova’nın fahri Turizm Büyükelçisi’ olarak taçlandırıldı, ödüllendirildi.Şu güzel haberi de anımsatayım:Kosova Turizm Birliği Başkanı Baki Hoti ile memorandum iş birliği protokolü imzalayan BATÜDER Genel Başkanı Akın Kazançoğlu, fuar kapsamında Arnavutluk Turizm Birliği Başkanı Rrahman Kasa ve Karadağ Ulçin Turizm Derneği Başkanı GzimHajdinaga ile de memorandum iş birliği protokollerini imzaladı.

İzmir Ticaret Odası Başkan Vekilliği sürecinde tüm balkan ülkelerinin Ticaret ve Ekonomi Odaları ile İzmir Ticaret Odası’nı Kardeş Oda yapma imkânını yakalayan Akın Kazançoğlu için Kosova Turizm Birliği (TourismUnion of Kosova) Başkanı Baki Hoti yaptığı konuşmada özetle şöyle dedi:

KÖPRÜ GİBİ

‘Kosova Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bu yana Kosova’nın başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede bilinirliğinin artması için yoğun çalışmalarda bulunan, Kosova’nın öncelikli Turizm sektörünün gelişmesi için bilgi birikimini karşılıksız aktaran ve Türkiye Cumhuriyeti ile Kosova Cumhuriyeti arasında bir köprü vazifesi gören Akın Kazançoğlu’nu, Kosova Cumhuriyeti Fahri Turizm Büyükelçisi olarak ödüllendirmekten şeref duymaktayız.AkınKazançoğlu, Kosova ziyareti kapsamında Kosova Cumhuriyeti Kalkınma Bakanı ve KDTP (Kosova Demokratik Türk Partisi) Genel Başkanı Fikrim Damka’yı ziyaret etti. Damka ve Kazançoğlu uzun yıllara dayanan dostlukları ışığında iki dost ülkenin iş birliği içerisinde sürdüreceği çalışmalara yoğunlaşarak katkı koymaya devam edeceklerine mutabık kaldılar. İzmir Büyükşehir Belediyesi Mübadele Korosu’nun ‘Barış ve Dostluk Konseri’ yapıldı.

AhmedAdnunSaygun Sanat Merkezi Büyük Salon’daki ücretsiz konsere tüm İzmirliler davetli.

Evrim Ateşler’in Sanat Yönetmenliğini yaptığı konsere, arayarak mutlaka beklediğine belirten Uluslararası Giritliler ve Mübadiller Fedarasyonu Genel Başkanı Zafer Güzelkasap’a İzmir dışında olduğumu yoksa bu konseri kesinlikle kaçırmayacağımı belirten bir mesaj attım.

DERİNLEMESİNE İNCELENMELİ

İzlemediğim için bu tür programların içeriklerini bilmiyorum…

Ama gelen şikayetler ve vatandaşların aralarında konuşmalarından tahmin ediyorum…Bir ara konu gündeme gelmişti.Hatta benzer tüm programların kapatılacağı konuşuluyordu.Ama günler geçti, unutuldu..

Yine anımsıyorum;Çok yıllar önce, ‘Alan var, alamayan var!’ denilerek, gıda reklamları da yasaklanmıştı.Yasakçı’ değilim…Ama bir otokontrol sisteminin mutlaka yaşama geçirilmesinin faydalı olacağı inancındayım.Yani okuyucumuz ve yakınımız Ruhan Yağcı’ya ve görüşüne önem veriyorum.Umarım ilgililer de konuyu ele alırlar, derinlemesine bir inceleme yaparak sonuca giderler

AKIL DIŞI

Haberi bizden öğrendiniz!

‘Çeşme’de satılık ev fiyatına kiralık yazlıklar!’ olduğunu…

Hep, ‘Parası olan tutsun!’ ya da ‘alsın!’ deriz.Ama nedense parasızları, daha doğrusu bir zamanlar dilimize yerleşen ‘Orta direk’ ten söz eden yok!

Belki de bazılarımız ‘Orta direk kaldı mı?’ diyecektir.Şimdi bir toplum hareketinden söz edeyim.Kısa süre önce, ‘Kiracı Hareketi’nin, konut kiralarına üst sınır belirlenmesi için başlattığı kampanya, Hollanda’da hayata geçiyor.

Artık ev sahipleri, evlerini hükümetin belirlediği değerin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek. Bu uygulamanın Türkiye’de de başlamasını isteyenlerin sayısı da hiç az değil.Bilmeyen, yaşamayan, sıkıntısını çekmeyen neredeyse yok gibi!Kiralık konut fiyatları son bir yılda çok hızlı bir yükselişe girdi. Pandemi koşullarında yaşamak git gide zorlaşırken, maaşlara yapılan zamlar enflasyon karşısında hızla erirken, yurttaşlar büyük istihdam ve gelir kayıpları yaşarken başta İstanbul, İzmir, Eskişehir gibi büyükşehirler olmak üzere son birkaç aydır ortalama kiralar asgari ücret sınırlarına dayandı.

Günbegün artan kiraların temel gerekçesi konut kiralama ve satışının tamamen ‘serbest piyasanın insafına’ bırakılmasına bağlayanların sayıları da az değil,Bunun sonucu olarak bugün inşaat maliyetlerinde artışla konut üretiminin azalması, yüz yüze eğitim ile üniversite öğrencilerinin kiralık konut arayışına girmesi gibi talep artışları astronomik kiralar olarak karşımıza çıkıyor.

Kiralık konutların sayısının azlığı ve pahalılığı yüzünden sağlıklı, güvenli ve yaşamaya elverişli konut talebi de ikinci plana atılmış durumda.

Oysa deprem tehlikesi olan şehirlerde güvenli konutlarda yaşamak temel hakkımızdır.Barınmanın kamusal bir hak olduğunu biliyoruz.

Bir süredir heyecan ve umutla bekliyoruz, gerekli hukuksal düzenlemelerin yapılmasını.En basitinden, kiralara acilen üst sınır getirilmelidir.

Konutların depreme dayanıklılığı, güvenilirliği, sağlık olup olmadığı denetlenmelidir!Umarım önümüzdeki günlerde güzel haberlerle durumumuz da moralimiz de yükselir…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 13 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 8 Aralık 2023
- 1 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ