Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Eğitim Bir-Sen Haziran ayı il divan toplantısı gerçekleşti

Reklam

Eğitim Bir-Sen Şube Yönetim Kurulu,İlçe Temsilcileri Genç Memur-Sen İl Temsilci ve Emekli Memur-Sen İl Temsilcilerinin katılımlarıyla Balçova’da gerçekleştirilen  toplantıda Mayıs mutabakatları, eğitim gündemi ve sendikal faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

30 yıllık sendikal tarihte eğitim çalışanları adına birçok kazanım elde etmelerinin yanı sıra milletle birlikte değerleri koruyarak yürüdüklerine ve büyüdüklerine dikkat çeken Şube Başkanımız Ali Kaya, “Eğitim çalışanlarının çalışma şartlarının, mali, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesinde, özgürlük alanlarının genişlemesinde, üyelerimizin ve tüm eğitim çalışanlarının yüzlerce kazanım elde etmesinde en büyük rolü biz oynadık. Sendikacılığımızın yanı sıra ülkemize, tarihimize, milletimize karşı sorumluluklarımız var, dedik; her kritik süreçte milletin kaderini kaderimiz bildik. 2022 MEB mutabakat metni sonuçları neticesinde ilimizde yetkide 7. yıla girdik. 11.012 üyemizden aldığımız yetkiyle, yılmadan, duruşumuzdan taviz vermeden hak ve emek mücadelesini var gücümüzle sürdüreceğiz. Bugünlere gelmemize katkı sağlayan, yetkide istikrar için emek harcayan tüm dava arkadaşlarımıza teşekkür ederiz” Dedi.

Artan enflasyonun alım gücünü her geçen gün düşürdüğüne dikkat çeken Ali Kaya, “Mayıs ayında enflasyon yüzde 2,98 gerçekleşirken yıllık bazda yüzde 73,50 oldu. Toplu sözleşme kararıyla enflasyonun farkının altışar aylık dilimler halinde maaşlara yansıtılması önemli bir adım ama bu enflasyonist ortamda yeterli değil. Sabit gelirlilerin alım gücünü korumak için önlem alınmalıdır. Memurlara enflasyon farkı aylık olarak yansıtılmalı, eşel mobil devreye girmelidir.Beklentileri karşılayacak şekilde çıkması için emek harcadıkları Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılmış olmasını önemli bir kazanım olarak değerlendirdiklerini söyleyen Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat eğitimcileri memnun edecek bazı adımların eksik kaldığını görüyoruz. Öğretmenlik mesleğini tümüyle kuşatan geniş bir açıdan değerlendirerek günümüzün tüm ihtiyaçlarına da cevap verecek nitelikte bir çerçeveye kavuşmasını istiyoruz.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının takvime bağlanarak 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi ve sınav takviminin ilan edilmesi gerektiğini belirten Başkanımız, “Personelin görevde yükselme, unvan değişikliği ve yer değiştirme suretiyle atanması hakkında yönetmelik kapsamında bölge hizmetine bağlı yer değişikliği işlemlerinde bölge hizmet süresinin tespitinde 30 Eylül tarihi esas alınmalıdır. Yönetmelikte il ve ilçe milli eğitim şube müdürü kadrolarında bulunanların hizmet bölgeleri ve bölge hizmeti süreleri yeniden düzenlenmelidir” dedi.

Toplantı ilçelerimizdeki sendikal gündeme ilişkin istişareler ve önümüzdeki dönemde yapılacak sendikal faaliyetlerin planlanması ile sona erdi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ