Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İlk halk direnişinin 103. yıldönümü İlkkurşun’da kutlandı

Reklam

1919 yılında İzmir’in işgali sonrası iç kesimlere doğru yönelen işgalci Yunan ordusuna karşı Ödemiş’in Hacı İlyas köyü yakınlarında Yiğit Ordusu tarafından sergilenen ve ilk örgütlü halk direnişi olarak tarihe geçen ilk kurşunun 103. Yıldönümü Mahallenin tarihi İlkkurşun Tepesinde kutlandı.

Tören programı kapsamında ilk olarak İlkkurşun anıtı önünde Ödemiş Belediye Bandosu eşliğinde bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması, Tarihi İlkkurşun  Anıtına Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş tarafından çelenk konulmasından sonra kutlama programı İlkkurşun tepesindeki tören alanında devam etti.

“TÜM ÖDEMİŞLİLERİN İLKKURŞUN BAYRAMINI KUTLUYORUM”

İlkkurşun direnişinin 103. Yıl dönümünde, tüm Ödemişlilerin İlkkurşun bayramını kutladığını ifade eden Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy “ İlkkurşun direnişinin 103. Yıl dönümünden, tüm Ödemişli hemşerihlerimin İlkkurşun bayramını tüm kalbimle kutluyorum.103 yıl önce bu tepede örgütlü direnişin ilk tohumları, Kurtuluş Savaşımızın ilk kurşunları atıldı. İşgalden bağımsızlığa giden yolun başlangıcıydı. Bu direniş Anadolu halkına moral oldu. kuvayı-Milliye’nin yaktığı bu ateş tüm yurda yayıldı ve sonucunda Sakarya, Dumlupınar ve 9 Eylül’de düşmanın İzmir’de denize dökülmesiyle Kurtuluş Savaşımız zafer ile sonuçlandı. İlkkurşun direnişinin önemi nedir? 1. Si toplumun tüm unsurlarının katıldığı bir direniş cephesi oluşturulması, düşmanın bu topraklara elini kolunu sallayarak giremeyeceğinin ilan edilmesidir. 2.si Anadolu halkına büyük bir moral olması düşmanla mücadele bilincinin oluşmasının sağlanmasıdır. İlk kurşun direnişinin bir başka önemi de siz kıymetli Ödemişlilerin yüksek karakterinin vatan ve millet sevdasının ilanıdır. Tıpkı Kore Savaşında, Kıbrıs, Savaşında olduğu gibi. Bizler bugün burada bu töreni yapabiliyorsak, bayrağın altında oturabiliyorsak tabii ki bunu birilerine borçluyuz. Bunu “Ya İstiklal Ya Ölüm “ diyen başta Mustafa Kemal Atatürk’e, onun kahraman silah arkadaşlarına ve bu toprakları bizlere vatan yapan Aziz Şehitlerimize, kahraman gazilerimize borçluyuz. Bizlere düşen bu borcu unutmamak ve unutturmamaktır” Dedi.

“BU TARİHİ TOPRAKLARDA, İŞGALE KARŞI SIKILAN  HAKSIZLIĞA, HUKUSUZLUĞA VE EMPARYALİZME DİRENİŞİDİR“

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş tören kapsamında yaptığı konuşmasında “Ödemiş’in Yiğit Ordusu’nun adını tarihe altın harflerle yazdırdığı İlkkurşun Direnişi’nin 103. yılı kutlu olsun. Bu tarihi topraklarda işgale karşı sıkılan ilk kurşun, parolası “vatan”, işareti “namus” olanların canları pahasına haksızlığa, hukuksuzluğa ve emperyalizme direnişidir.

Tıpkı 15 Mayıs 1919 sabahı İzmir’de karaya çıkan Yunan birliklerine karşı tek başına da olsa tetiğe basmakta tereddüt etmeyen Hasan Tahsin gibi. İzmir’in işgali sonrası, kurtuluşa giden yolu Anadolu’dan başlatmak üzere 16 Mayıs’ta Samsun’a hareket eden Mustafa Kemal’in yüreğinde taşıdığı duyguları aynı anda Ödemiş’te de hissedenler vardı. Ödemiş’te de Kaymakam Bekir Sami Bey’in odasında Yüzbaşı Tahir Bey ve eşraftan insanlar beraberce işgale karşı koyma kararını alıyorlardı.

Ali Orhan Bey komutasında jandarma erleri, efeler ve vatansever bölge halkından oluşan Yiğit Ordusu, Bayındır’dan Ödemiş’e doğru harekete geçen işgalci Yunan ordusuna karşı Hacı İlyas Tepeleri’ne adeta yüreğini koyuyordu. Asırlardır bereketiyle bizlere yurt olan bu topraklar, öyle elini kolunu sallayarak işgal edilemezdi.

Yüzbaşı Tahir Bey ve Şevket Bey de Yiğit Ordusu’nun önderleri olarak işgalcilerle savaşırken Doktor Mustafa Bey de Hacı İlyas yakınlarında cephe gerisinde oluşturduğu sahra hastanesiyle önemli bir desteği yiğitlerimize sunuyordu. İşgalcileri şaşkınlığa uğratan bu amansız direniş, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi tarihimize ilk örgütlü halk direnişi olarak geçmiştir. İlkkurşun Direnişi, en zorlu koşullarda dahi milletin bağrında vatan ve bayrak aşkıyla yanan özgürlük ve bağımsızlık ateşidir.

İlkkurşun’da yakılan Kuvayi Milliye ateşi Anadolu’yu aydınlatmıştır. İşgale boyun eğmeyen Ödemiş halkının kahramanlığı tüm Anadolu ya umut olmuştur. Bu eşsiz kahramanlığı unutmayan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1927 yılında Hacı İlyas köyümüze İlkkurşun adını vermiştir” Dedi.

“BURADA İLK MİLLİ İSYAN İLK MİLLİ DİRENİŞ İLKKURŞUN KÖYÜNDE TEK VÜCUT BULMUŞTUR “

Ödemiş İlkkurşun Mahallesi Muhtarı Mert Atik konuşmasında “Sözlerime, vatan savunmasında canlarını feda etmiş tüm aziz kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anarak başlamak istiyorum.

Bilindiği üzere Emperyalist güçlerin ülkemizi işgal sürecinde Yunan ordusu İzmir’e çıkmış, tüm bu olumsuz gelişmelerin karşısında gücünü halktan alan Kuvay-i Milliye ruhu, ilk defa organize olarak muharebeye katılmış ve işgalcilere karşı ilk milli isyan, ilk milli direniş İlkkurşun köyünde vücut bulmuştur” Dedi.

Tören kapsamında zeybek oyunları, halk oyunları ve günün anlam ve önemini anlatan şiirlerin okunması yer aldı.

Ödemiş İlkkurşun Mahallesinde yapılan törene Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, İzmir Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Hüsnü Korkmaz, Ödemiş Gaziler ve Çok Sayıda Efeler yapılan kutlama programına katıldılar.

 Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ