Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ÜÇ KONAK MAHALLESİNDE ORGANİK İNCİR’İN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Reklam

Tarım ve Orman  İzmir İl Müdürlüğü Ödemiş İlçesinde gerçekleştirdiği faaliyet kapsamında ilçeye bağlı Üçkonak mahallesinde  Üçkonak  Tarımsal  Kalkınma Kooperatifinde   Ödemiş’in İncisi Organik İncir Projesinin “ Açılışı gerçekleştirildi.

 ilk önce ilçeye bağlı Ovakent Mahallesinde ilk kayısı hasat heyecanı yaşayan İbrahim Ballı’nın arazinde bir araya gelen Tarım ve İzmir İl Müdürü Mustafa Özen ayrıca  Ödemiş’e bağlı Üçkonak Mahallesinde Üçkonak Tarımsal Kalkınma Kooperatifindeki organik incir açılışına katıldı.

“DÜNYANIN EN VERİMLİ TARIMSAL ÜRETİM HAVZALARININ BİRİNDE YAŞIYORUZ”

Ödemiş’in  Üçkonak Mahallesindeki  İncir  açılışı töreninde konuşan  Ödemiş İlçe Kaymakamı  Fatih Aksoy “Dünyanın en önemli tarımsal üretim havzalarının birinde yaşıyoruz. Hemen hemen 12 ay üretim yapabilen bir bölgedeyiz. 100 rakımdan, 15000 rakıma kadar hemen hemen her çeşit ürünün üretimi Ödemiş’te gerçekleştirilmekte. Ödemiş tarım konusunda ülkemizin önemli noktalarındanbirisidir. Süt ürünlerinde, hayvancılıkta,patates, zeytin, incir gibi bir çok üründe Ödemiş önemli bir  konumdadır. Günümüzde zorlaşan şartlara rağmen çiftçimiz üretimini gerçekleştiriyor. Gönül ister ki çiftçimiz daha çok kazansın bunun içinde değişik çalışmalar yapılması gerekiyor. Markalaşma konusunda çalışmamızlazım.”Dedi.

“RUSYA VE UKRAYNA ARASINDAKİ SAVAŞIN BÜTÜN İNSANLARA TARIMIN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU  GÖSTERDİ.”

İzmir  Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa  Özen  Üçkonak Mahallesindeki açılış töreninde yaptığı konuşmasında “Tarım çok önemli İçerisinde bulunduğumuz pandemik şartlar ve yine hemen akabinde küresel ekonomik krizin ortaysa çıkartmış olduğu durum, hemen yanı başımızda iki devletin Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın dünyadaki bütün insanlara tarımın ne kadar önemli olduğunu üretimin ne kadar önemli olduğunu çiftçinin, suyun, toprağın ne kadar kıymetli olduğunu ve en önemlisi de asla ve asla vazgeçilmez olduğunu gösterdi. Tabi ki İzmir ölçeğine baktığımız zaman, o kadar verimli toprakların üzerinde medeniyet kurmuşuz ki bir sezonda üç ürün yetiştirilebilinen dünyada çok nadir topraklar üzerinde yaşıyoruz. Çok şanslıyız ama bu şansla beraber sorumluluğumuz çok büyük çükü İzmir 3.8 milyon dönüm tarım arazisi üründe yapmış olduğu bu üretimle sadece İzmir’deki 4 milyon  500 bin insanın değil bu ülkedeki 83 milyon insanında değil yakın coğrafyadaki diğer ülkenin insanların beslenmesinide sağlıyor. Her nimetin bir külfeti olduğu gibi, bu nimetinde bize yüklediği sorumluluk çok büyük. İzmir medeniyetin var olduğu günden beri tarımın var olduğu bir şehirdir.”

“İZMİR TARIMI ÖZELLİKLE BU PROJE KAPSAMINDA ORGANİK TARIMIN DOĞDUĞU ŞEHİRDİR “

İl Müdürü  Mustafa Özen konuşmasının devamında  İzmir tarımın özellikle bu proje kapsamında, organik tarımın doğduğu şehirdir. Organik Tarım ülkemizde 1980 li yıllarda başlamıştır. Ama ilk 1984 yılında hem de kuru incirde ilk ihracatımızı İzmir’den gerçekleştirerek organik tarımın doğduğu şehir unvanınıda  almıştır. Bu kadar güzel şansın bir arada olması ,bu kadar sorumluluğun büyük olması haliyle bu sektörün paydaşı olan 150 bine yakın çiftçi ailemize ve 30 ilçemizde 1750 personeli ile bu çiftçilerin ve bu sektörün olan tarım teşkilatın çok büyük bir sorumluluk yüklemektedir. 2021 yılında İzmir’in tamamında tarımsal destekleme adı altında 750 minyon liraya yakın vermiş olduğumuz destekle, 35 projemizle ,tarla günlerimizle yapmış olduğumuz çiftçi  eğitimleriyle Küçük Menderes havzasına özgü 6 ilçemizde oluşturduğumuz ödüllü çiftçi toplantılarımızla bu sektöre olabildiğince gece gündüz demeden destek veriyoruz, katkı sunuyoruz. Dedi.

“ÜRETİCİMİZLE  HER ZAMAN YAN YANAYIZ “

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen Üretici ve Çiftçilerle her zaman  yan yana  olduklarını dile getirerek “Üreticimizle yan yana duruyoruz ve üretmeye devam ediyoruz. Girdi maliyetlerindeki sorunu biliyoruz ama tarımı bekleyen bir diğer sorun ise kuraklıktır, suyla ilgili sorunlarımızdan . Özellikle Küçükmenderes havzası dediğimiz bu bölgede büyükbaş hayvanın varlığının % 80’i olan 600 bine yakın bir rakamın var olması, çok verimli topraklarımızın olması suyumuzla beraber koruyarak yarınlara götürmemiz gerektiğini de zorlu kılıyor. Organik tarım çok çok önemli İzmir 105 bin dönüme yakın üretim alanı ,ile ve 106 ya yakın üretim çeşitliliğiyle ülkenin baş illerinden bir tanesidir. Organik tarımın doğduğu bu topraklarda organik tarımın daha büyüyerek gelişmesi en yakışanıdır.” Dedi.

“İLÇEMİZDE 15 BİN DEKAR ALANDA İNCİR ÜRETİLİYOR “

Ödemiş Tarım ve Orman İlçe Müdürü Tutar yaptığı konuşmasında “İlçemizde 15 bin dekar alanda incir üretilmekte yaklaşık 11bin tonun üzerinde yaş incir 2300 tonun üzerinde ise kuru incir üretimimiz mevcuttur. Biz organik tarım projesinde ilçemizde organik tarımı artırmak için yaptığımız çalışmalarda bugüne kadar 43 üreticimiz, bunların 12 tanesi incir üreticisidir.  Organik üretim yapan 43 üreticimize ek olarak bu projeyle 16 üreticimizi daha 250 dekarlık bir alana ekilmek suretiyle katkı sağlamak için gerçekleştirdiğimiz bir projedir. Bu projemizin devamında 2023 yılında tekrar 20 üreticiye organik tarıma katılım sağlamak adına bir projemiz daha var. Onaylandığı takdirde 2023 yılında 20 üreticimiz daha bu proje kapsamında organik tarıma geçmiş olacak.3 tarımsal kalkınma kooperatifi ortaklarıyla yapmış olduğumuz bir projedir. Üreticilerimizin elde ettikleri ürünleri paketleme ve boylama ile ilgili bir boylama makinemiz ve bir paketleme makinamız olacak bu ponjenin ilçemize, ilimize, ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. “Dedi.

“İNCİR YAKLAŞIK 35 BİN AİLEYE GEÇİM KAYNAĞI OLAN BİR MEYVE TÜRÜDÜR “

İncir’in 35 bin aileye geçim kaynağı olduğunu dile getiren  Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Abay konuşmasında “İncir, yaklaşık 35 bin aileye geçim kaynağı olan bir meyve türüdür. Gerek İslam dininde ve gerekse diğer dinlerde kutsal olan bir meyve, insan sağlığına faydası yönünden de tartışılmaz bir ürün incir organik tarım açısından önemli bir ürün, nedeni ise ilaç kullanımının az olması nedeniyle organik tarıma en yakın ürünlerden bir tanesidir. Büyükmenderes ve Küçükmenderes incirin cenneti olarak nitelendirilecek bir yer, dış ülkelere gittiğimizde en son Hindistan’a gitmiştik onlarda bizim incirin kalitesinde ürün yetiştirmek istiyorlar ama önemli konu şu her şeyi taklit etselerde iklimi taklit edemiyorlar. Bundan dolayı biz çok önemil bir pozisyondayız güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. “ dedi.

Ödemiş Üçkonak Mahallesi Muhtarı Mevlüt  Topuz gazetemize yaptığı açıklamada “  Üçkonak Mahallesinde bir çok yetişen ürünlerin yanında İncir üretiminde çok yaygın olduğunu belirten Muhtar Topuz “  Mahallemizde  zeytin, ve bir çok üretiminin yapılmasının yanında incir üretimi de yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Bizler de Kooperatif olarak  tüm üretimlere  ve üreticilerimize  desteğimizi  her zaman sürdürüyoruz.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından  Organik İncir açılış töreni gerçekleştirildi.

Haber : Turgay KONURALP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ