Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GAP yeşil inovasyon proje ödüllerinde Ödemiş damgası

Reklam

Bu yıl beşincisi düzenlenen GAP Yeşil İnovasyon Projesi yine güzelliklere, heyecanlı bilgili etkinliklere sahne oldu. Bu süreçte jüri üyesi olarak 2 kez katına fırsatım oldu yeteneğin 2021’de katılmıştım Bu sene de 2022’de GAP  bölgesi öğrencilerinin projeleri ile yarıştığı bu fuarda, öğrenciler etkinliklerini projelerini sergilediler, birbirinden güzel 16 projeyi izleme değerlendirme fırsatı bulduk. Bu projeleri zaten jüri olarak değerlendirmelerini sunumlarını yapmıştık. Çocuklarımızın zor şartlar altında çalışma yapmaları, kendilerini, projelerini ifade etmeleri, apayrı bir fırsat güzellik yarattı.

1013 proje başvurusu içerisinden 125 proje ön elemeyi geçmiştir. 125 proje final jürisi önünde sunumlarını gerçekleştirerek her bir kategoriden ilk üç belirlenmiştir. Jüri özel ödülü de dahil 16 öğrenci ve danışman öğretmeni ödüllerini törenle almışlardır.

GAP Bölge Başkanlığına, Harran Üniversitesi HARÜSEM Müdürlüğüne,ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE ekibini kutlamamak elde değil, umarım bu etkinlikler Türkiye’mizin  diğer illerinde yapılır, çocuklarımıza geleceğine dair projelerini sunma fırsatlar verilir. Urfa’ya teşekkür ediyoruz,her yönüyle iyi karşıladılar, hem ilgiyle izlediler. Urfa farkını yine gördü.

FUARA ÖDEMİŞLİ KATKISI

Ödemişli olan HARÜSEM Müdürü Doçent Doktor Ahmet Göçen ,yine Ödemiş Bademli Ortaokulu Müdürü  Ramazan Göçen jüri üyesi olarak, baba oğul projede yer almaları ayrı bir güzellikti. Urfa’dan ayrılalı 18 yıl olmasına rağmen, her yıl bir şekilde değişik etkileşim alanları oluşturarak Urfa’ya hizmete, eğitime katkı sunmaya devam ettim. Gelecek yılın temasını, ödül açılış konuşmasında takdim ettim; toprak su havanın korunması, özellikle gıdanın önemi konusunda vurgu yaptım. Şimdiden öğrencilerimize ödevlendirerek gelecek yılın GAP Yeşil İnovasyon fuarının yeni ışığını yaktım.

Okul Müdürü Ramazan Göçen konuşmasında; “Anne babaların büyüklerin günlük hırslarından dolayı toprak su havaya verdikleri zarar, çok da ölümcül noktalara doğru gitmekte, toprağımızın içine karıştırdığımız gübre ve ilaçlar kimyevi maddelerle toprağın hayat verdiği yönünü yok etmeye çalıştık maalesef … Olmazsa olmazlardan bir tanesi su ve kaynaklarımızdır. Gübre ilaçlama kimyevi atıklarla suyumuzu zehirledik, aşırı hırslı kullanmayla da yarının sularını tükettik. Hava en önemlisi, belki üç beş gün gıdasız susuz dayanabiliriz ama, bir saniye havasız dayanamayız. Havayı da zora sokmaya başladık, doğayı kirleterek, yeşilliği yok ederek oksijen kaynaklarımızı adeta yaktık yıktık. Hep bugünü kurtarmak, her şey benim olsun mantığının sıkıntılarını yaşıyoruz. Çocuklar gelecek hayat sizin, bu değerleri yok etmeye izin vermeyin. Gelecek yıl projede ekolojik denge üzerinde, ortaokul lise ilkokul üniversite gruplarında çalışmalar yapacağız. Şimdiden bu değerleri üzerine yönlenin, okuyun araştırın deneyin başarın, geleceğinizi sahip çıkın. Bazılarının sadece ben olma hastalığından biz olmaya geleceğimizi kurmaya başlayalım Bu konuda her yıl olduğu gibi yine katkı sunmaya Siz Güneydoğu’nun güzel çocuklarıyla pırıl pırıl masum çocuklarla bir arada olmaya hazırız. Bir örnekle konuşmanı tamamlayacağım. Ödemiş Gölcük gölü fay hattı kırılması ile oluşan bir göl.Uzungöl,Nemrut krater gölleri gibi krater yada fay kırılmasıyla oluşan  istisna göllerden biridir.2007’de yaptığım araştırmalarla gölde onlarca çeşit balığın göle dökülen ilaçlı kimyasal sularla yok olduğu yine ilaçlanan bitkilerle kuş çeşitlerinin arı ve benzeri çeşitlerinin onlarca çeşitliliğin yok olduğunu tespit ettik. Kendi kendimize verdiğimiz geleceğimizi öldürdüğümüz bir durum, bunun örneklerini çoğaltabiliriz. Yarına ne bırakabileceğiz siz ve torunlarımıza nasıl bir dünya bırakacağız? Evet çocuklar iş sizde, kendi dünyanızı korumak sizlere düşüyor, büyüklerinizin hırslarından, siz genç neslin yaşama haklarını öne çıkarmanızı isteriz.

Bir de tatile gireceğiniz bu günler de, kitap okuma yazmaya fırsat ayırmanızı beklerim. Ödemişte benim öğrenciler dördüncü kitabını yazdılar. İşte bu kitabımızı birinci olan öğrencimize takdim ediyorum. Sizler de yazma gayretine adım atınız” dedi.

ŞANLIURFA’DA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU!

Enerji verimliliği uygulamaları ve yenilenebilir enerjinin daha da yaygın hale getirilmesi için 5’ncisi düzenlenen GAP Yeşil İnovasyon proje yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Şanlıurfa’ da Enerji verimliliği uygulamaları ve yenilenebilir enerjinin daha da yaygın hale getirilmesi için 5.si düzenlenen Gap Yeşil İnovasyon Proje Yarışması Final Sergisi ve Bilim Şenliği, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, GAP İdaresi Başkanvekili Mehmet Açıkgöz, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Vural, Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir, kamu kurum müdürleri ve öğrencilerin katılımıyla son buldu.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi iş birliğinde yürütülen GAP Yeşil İnovasyon Projesinin kazananları ürünlerini sergileme imkanı buldu.Proje sergisinin gezilmesinin ardından, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği ile Sürdürülebilir Ekoloji ve Çevre olmak üzere iki ayrı kategoride yarışmaya katılarak dereceye giren proje sahiplerine Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, GAP İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz ve diğer protokol üyelerince ödülleri verildi.

GAP YEŞİL İNOVASYON YARIŞMASINDA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN PROJELER;

Güneş rüzgar ve jeotermal enerji ile çalışan artık malzemelerden geliştirici stirlingmotoru,Bedava akan suya bedava elektrik,ŞarzPark,Tarımsal atıklardan kağıt yapılır mı?Kompozit atıklardan hayvan kulübesi tasarlıyorum

Arduno tabanlı akıllı sera otomasyon eylemi,Piezolant, Manyetik nikel nanopartküllerin sentezi, tanımlaması ve amonyak baron hidrolizi parametrelerinin incelenmesi, Yeşil enerjili dijital evlerimiz,Solar şişe lamba Çeti bitkisini kullanarak bitkisel yağ ve gümüş nano parçacıklarının üretimi, Midyat-Estel arası temiz enerji ile bağlanıyor çevre düzenlemesi.

JÜRİ ÜYELERi DE UNUTULMADI

Doçent Dr..Ahmet Göçen “Ödül programında öğrencilerimizden sonra, jüri üyelerimizin ödülleri Sayın valimiz ve protokol üyelerince verildi.Gönüllü olarak eleme değerlendirme çalışmalarını zoom yoluyla katılan üyelerimiz, bugün öğrenci ve projeleri ile buluşmaları heyecan vericiydi.Yüz yüze görüşmek konuşmak izlemek tabiki daha etkileyici. Arkadaşlarımıza tüm katılım desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Üniversitemizin bu tür bir etkinliğe vesile olması ayrı haklı bir gurur. Arkadaşlarımız işlerinin arasında zaman ayırıp katılmaları takdire şayan Tebrik ve teşekkür ediyoruz” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ