Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kaymakçı’da madene red kararı

Reklam

Kaymakçı Mahallesindeki ÇED dosyası sonlandırılması konusuna değinen Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı ve Ödemiş Küçük Menderes Koza Hareketi Derneği Başkanı Selahattin Bağlı   bölgedeki Kaymakçı Mahallesindeki  yapılması istenen Maden Ocağının iptal kararını değerlendirdiler.

ÇED SÜRECİ İPTAL EDİLDİ

Geçtiğimiz aylarda Gerçekli-Kışla ve Kaymakçı-Uzundere’de Asfeld Madencilik ve Saffet Sever tarafından açılmak istenen Feldspat madenleri başvurusu yapılmıştı.

Çevreye ve özellikle tarıma vereceği zararlar sebebiyle bölge halkı ile beraber Küçük Menderes Havzası Koza hareketi derneği ile Ödemiş Kent Konseyi’nin bu projelere itirazları vardı. Bu amaçla Çed Halkın katılımı ve bilgilendirme toplantısına itiraz edilmiş, toplantının yapılması gereken yerlerde katılım sağlanmamıştı.

Bu itiraz ve karşı duruşların neticesinde geçen ay Gerçekli-Kışla Mahallesi için yapılan başvuru reddedilmiş Çed süreci sonlandırılmıştı.

Bölge halkı ve çevre gönüllüleri Kaymakçıdaki maden başvurusu ile ilgili sonucu merakla bekliyordu. Bu konuda havzamızda çevre mücadelesi veren Kozader başkanı Selahattin Bağlı şunları söyledi.

“BÖLGE HALKI KENDİNİ SAVUNDU”

“Bölge halkı kendi doğasını tarımını canlısını yaşamını korumak için mücadelesini vermiştir. Özellikle Gerçeklili vatandaşlarımız projenin iptali için çok yoğun katılımla çed sürecine iptal etmişlerdi. Sonuçta İl Çevre Şehircilik müdürlüğünün açıkladığı kararla proje iptal edilmişti. Bugün de Kaymakçı Uzunderede yapılmak istenen madenle ilgili iptal kararı geldi. Sevindirici bir sonuç bu. Bölge insanımıza ve havzamızda hayırlı olsun bu karar. SUYUMUZU “MADENE DEĞİL VAHŞİ MADENE KARŞIYIZ”

Kozader yöneticisi ve Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı da maden başvurusu  iptal kararını olumlu karşıladıklarını söyledi ve şunları ilave etti; “Bu konuda devletin belirlemiş olduğu kanunlar var. “Tarım ve Su Havzalarına, Ormanlara, Yerleşim birimleri, Özel koruma alanları,Kültür ve Tabiat varlıklarına ve yakınlarına çevreye zarar verecek tesisler kurulamaz ve bunlara izin verilemez” Çed kanunundaki bu maddeler gereğince havzamızda çevreye zarar verecek tesis başvurularının iptal edilmesi gayet normal bir sonuç. Ama bunun Çevre bakanlığı tarafından tesbit edilip açıklanması ve bu başvurularla ilgili olarak sürecin sonlandırılması gayet sevindirici bir durum”

KENT KONSEYİ VE KOZADER YOĞUN EMEK VERDİ

Başkan Taşlı konuşmasının devamında “ Bu konuda Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu ve Kozader üyesi yöneticisi arkadaşlarımız yoğun emek verdiler.Hem kurumlar adına hem de muhtarlarla beraber bu projelere iptal dilekçeleri vermiştik. Bu itiraz dilekçelerini ilgili 6 kuruma iletmiştik. Sonuçta haklı itirazlarımız kabul edildi”

“ÇEVRE MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Maden Ocağı yapılmasına karşı mücadelelerinin devam edeceğini belirten Başkan  Mehmet Taşlı “Bölgemizde yapmakta olduğumuz çevre çalışmalarında doğayı insanı ve değerlerimizi savunmak için yaptığımız mücadelemiz aralıksız devam edecek. Havzamızda doğaya gönül vermiş bir çok paydaşımız var. Bunların desteği ve duyarlılığı ile daha güzel bir bir dünya çevre gelecek hedefimiz için çalışmaya devam edeceğiz.Çünkü YAŞANACAK BAŞKA DÜNYA YOK” dedi.

Haber: Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ