Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş Ticaret Odası Ödemiş İpeğinin coğrafi işaretini aldı 

Reklam

ÖDEMİŞ TİCARET ODASININ GİRİŞİMLERİYLE ÖDEMİŞ İPEĞİNİN COĞRAFİ İŞRETİ ALINDI.

Ödemiş Ticaret Odasında gerçekleşen Coğrafi İşareti alınan Ödemiş İpeği ile ilgili düzenlenen toplantıya Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş  Ticaret Odası Başkanı  Rıfat Eriş, Tarım ve Orman Ödemiş İlçe Müdürü  Ömer Faruk  Tutar ve Ödemiş’te İpekçilik işiyle uğraşan esnaflar  katıldılar.

“ÖDEMİŞ İPEĞİNİN COĞRAFİ İŞARETİNİN ALINMASI SON DERECE ÖNEMLİ“

Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy “Ödemiş ipeği için güzel bir gün coğrafi işaretimizi aldık inşallah üreticilerimiz ve sektörümüzü için de, hayırlı uğurlu olur. Ödemiş ipeği Ödemişte yıllar bulunan ve  yapılan bir ürün son 30-40 yıldır bir sekteye uğramış firmalar aracılığıyla Ödemiş ipeğinin adı duyulmaya devan ediyor. Ödemişin adın en çok duyuran ürünlerden bir tanesi tarımsal ve kültürel açıdan Ödemiş Türkiye’nin en çok özelliklere sahip  ilçelerinden birisi olduğunu düşünüyorum. Bu konuda  kıt imkanlarla halk eğitim ile birlikte kurs açtık. Salı pazarında Bir kurs yeri açtık. şu anda kendimizin 16 tezgahı var, 5 tane de tarım bakanlığımızın tezgahı var toplamda 21 tane tezgahımız var.  19 tane kursiyerimizi hem yün dokuma hem de ipek dokuma konusunda 7-8 tane ustamız yetişti.  Birgi’de de bir kursumuz ve ayrıca Birgi el sanatları diye bir mekanımız olacak orada halk eğitim kurslarımızdan çıkan tüm ürünleri bir sonum  gibi satışınındı yapılabileceği bir mekan oluşturduk.

Ayrıca bir projemiz var dut ormanı ve orada koza üretimi yapmak için ilçeye 15 km civarında 500 bin dönüm bir yer ormanlık alasında böyle bir şey yapmak istiyoruz. Dut ormanı oluşturup prefabrik üniteler konulacak. 2 aylık süreç orada geçirilecek. Sonra kozalar elde edilip çekim yapılacak”

“5. COĞRAFİ İŞRETİMİZİ ALDIK”

Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Eriş “Ödemiş Ticaret Odası olarak 5. Coğrafi işaretimizde Ödemiş İpeğine aldık ve onun tanıtımını yaptık. Ödemiş İpeği ve Ödemiş İpeğinden üretilen aslında lüks sınıfa hitap eden ürünler o yüzden de markalaşma adına önemli bir ürün aslında Ödemiş ipeği yıllardır süre gelen çeyizlikte, konfeksiyonda birçok alanda ev tekstilinde kullanılan çok değerli, kıymetli ürünler üretiliyor.  Firmalarımız bunların üretiminde de gayet başarılı çalışmalar yapıyorlar. Bizde onlara destek olmak amacıyla tanınırlığını, ve bilinirliğini daha da arttırmak adına bu süreci tamamlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz”

“GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE UZANAN ÖDEMİŞ İPEĞİ ÖNEMLİ“

“Şu an itibariyle 5. coğrafi işaretimizi almış bulunmaktayız. Bunlar: Bozdağ Kestane şekeri, Çekişte zeytin yağı, Çavuşdağ kuru fasulyesi, Ödemiş kebabı ve son olarak ta Ödemiş İpeği olmuş oldu. Bunun yanında odamızın 2 tanede garanti markası var. Garanti markalarımda Ödemiş tulum peyniri ve Ödemiş tulum loru olarak 7 Tane  üründe biz tescil yaptırdık. İzmir’deki odaların ve kurumların içerisinde de İzmir Ticaret Odasının ve İzmir Ticaret Borsasının 5’er tane tescili bulunuyor. Biz bu 7 tescillerde aslında en çok tescili olan kurum olmuş olduk. Bunların haricinde 2 üründe de sona yaklaştık. Bu ürünlerde Ödemiş sandviç ve Ödemiş nohut mayası ekmeği ile ilgili olarak son aşamadayız. İnşallah onlarımda alıp bu süreci tamamlamış olacağız. Ödemiş ipeği uzun zamandır turist çektiğimiz bir ürün herkes tarafından bilinen tabi tarih sürecinde zaman zaman üretiminde zorluklar yaşanan bir ürün oldu. Biz ödemiş ipeğiyle ilgili 29.09-2020 tarihinde ilk başvuruyu yaptık. Tescil edilen tarihte 10.02.2022 tarihi idi bizim elimize  ulaşması biraz zaman alıyor o süreç içerisinde belgemizi aldık ve bugün içinde lansmanını yapıyoruz” Dedi.

“ZEYTİNLİK MAHALLEMİZDE 15 KADIN ÜRETİCİMİZE EĞİTİM VERDİK”

Ödemiş İlçe Tarım Müdürü Ömer Faruk Tutar; “Bizler Tarım Bakanlığı olarak İpek Böcekçiliğine önem veren bir bakanlığız bununla alakalı Ödemiş İpeği herkesin bildiği gibi kadimden gelen bir üretim şekli, koza üretimi fakat bazı sebepler yüzünden bir ara durdu denebilecek noktaya kadar geldi. Yoksa aslında babaların, dedelerin, daha eski çağlardaki insanların büyük bir bölümü koza ve ipek üreticiliğiyle uğraştığı ve Ödemiş ipeğinin, üretim şekli olmuştu. Bir ara çok azalmıştı. Bizler Tarım Bakanlığı, Tarım İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri olarak 2015 yılında İpek Böcekçiliğini canlandırma adı altında bir proje yaptık. Bu proje ile Zeytinlik mahallemizde 15 kadın üreticimize eğitim verdik. bu eğitimlerden sonra onların İpek Böceği sorunları, ve koza üretimi yapabilmeleri adına girişimler başlattık bu proje hala daha devam ediyor. Sevindirici bir durum olarak Biz İpek Böceği üreticiliğinde 47 kiloya kadar ulaştık daha sonra 2018 yılında Birgi’de kadın üreticilimize İpek Böcekçiliği hakkında eğitim verdik. üretimin tekrar canlanması, tekrar başlaması için bunları yaptık. 2021 yılında bu koza üretimi ile alakalı yapmış olduğumuz üreticilerimize 5 tane dokuma tezgahı temin ettik. Şuan da dokuma tezgahlarında hem üretim hem dokuma devam ediyor. 2022 bu sene içinde Beydağ ve Kiraz ilçelerini de bu projeye dahil ettik. Şuan da Ödemiş, Beydağ ve Kiraz İpek Böcekçiliğini geliştirme projesi çalışması yapılıyor. Kiraz ve Beydağ’da da  bu sene ilk kez üretim başlayacak. İpek Böcekçiliği tırtıldan daha ipek haline kadar giden birçok kişi için istihdam sağlaya bilen bir sektör hem üretim aşamasında hem dokuma aşamasında hem ihracat aşamasında, boyanması, şekillendirilmesi yani çok farklı sektörlere kadar uzanıyor. Ödemişinde alışkanlığı var, bu işi yapabilecek gücü var, bu işin daha ileri gideceğini umuyorum. Bu coğrafi işaret hem ödemişin tanınması ve eskiden olduğu gibi daha da iki elle sarılmasını sağlayacaktır. İpek Böceği dut yaprağı ile besleniyor, biz dut ağacı projesi başlattık. Eskiden çok büyük bir ilaçlama yapılmıyordu, ama artık böyle bir şey mümkün değil. Zaten dut’un ilaçlamasına gerek yok. Tekrardan Coğrafi işaretin Ödemiş için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ÖDEMİŞ İPEĞİNİN  COĞRAFİ İŞARETİNİN ALINMASI ÖDEMİŞ ADINA ÖNEMLİ BİR KATKI “   

Ödemiş’te İpeğin  sanatsal yönüyle çalışmalarının sürdürdüğünü dile getiren Nezihe Kocaağaç Uzunkol  gazetemiz muhabirine  yaptığı açıklamada “Ödemiş Ticaret Odası Kadın Girişimciler, İzmir İcra Kurulu Üyesiyim mesleğimin yanında yıllardır Ödemiş ipeğinin antropolojik araştırmalarını yapıyorum ve sanatsal bağlamda fotoğraf sanatı ile de Ödemiş İpeğini yıllardır çalışmalarımda belgeselleştirmeye ile uğraştım. Ödemiş Ticaret Odamızın bu yıl Ödemiş İpeğinin Coğrafi İşaretini alması bizi ayrıca gururlandırdı ve bundan sonra sürdürülebilir çalışmalar için elimizden geleni yapacağız. Ödemiş ipeğinin coğrafi işaretinin alınmış olması Ödemişteki ipek üreticilerinin Ülkemiz içinde ve özellikle ihracat yapan üreticilerin yurtdışındaki alıcılara çok daha etkili olacağı çok daha güvenilir olacağı kanısındayız. Bu konuda çok beklentilerimiz var  ve sanıyorum ki özellikle Ödemiş Kaymakamının, İlçe Tarım Müdürlüğünün bu konuya verdikleri büyük desteklerle ve Ödemiş İpek Sanayicisinin bu işe, bu emeklere yıllardır katkı sağlayarak çok güzel işler olacağına inanıyorum. Biz bu kültürümüzü kesinlikle bırakmayacağız gerek bireysel, gerek sanayi kurumdaki arkadaşların çabaları ile ve kentimizi sevenlerin çabalarıyla Ödemiş İpeği çok kısa bir zamanda çok güzel bir yol alacak“ dedi.

Yapılan  toplantı buluşmasında Ödemiş’te İpekçilik ile ilgilenen işadamları ve esnaflar   yaptıkları çalışmalarla ilgili ve  Coğrafi İşareti alınmasıyla ilgili görüşlerini  gündeme getirerek tek tek söz aldılar.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ