Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Merhaba kıymetli okurlarım, eski olan herşeyin yeri ve değeri bir başka, mesela o günlerin sohbetleri muhabetleri, samimiyeti, yaşanmışlıkları.

Eskilerden halk şairimiz Karacaoğlan’ın bir birinden eşsiz dizleri şiir olup günül dünyamızda hala yer buluyor. Bu zamanda daha çok anlıyoruz onların ve o günlerin kıymetli olduğunu. Çoğu zaman dinliyorum şiirlerini büyük usta’nın kısaca tanıtayım kendisini size.

Karacaoğlan:

Kendine özgü etkileyici bir dil ve duygu evreni kurduğu şiirleriyle Türk halk şiiri geleneğinde çığır açmıştır.1606’da doğduğu,1679’da ya da 1689’da öldüğü sanılmaktadır. Yaşamı üstüne kesin bilgi yoktur. Bugüne değin yapılan inceleme ve araştırmalara göre 17.yy’da yaşamıştır. Nereli olduğu üstüne değişik görüşler öne sürülüyor.

Bazıları Kozan Dağı yakınındaki Bahçe ilçesinin Varsak (Farsak) köyünde doğduğunu söylerler Gaziantep’in Barak Türkmenleri de,Kilis’in Musabeyli bucağında yaşayan Çavuşlu Türkmenleri de onu kendi aşiretlerinden sayarlar.Bir başka söylentiye göre Kozan’a bağlı Feke ilçesinin Gökçe köyündendir.Batı Anadolu’da yaşayan Karakeçili aşireti onu kendinden sayar. Mersin’in Silifke, Mut, Gülnar ilçelerinin köylerinde, o yöreden olduğu ileri sürülür. Bir menkıbeye göre de Belgratlı olduğu söylenir. Bu kaynaklardan ve şiirlerinden edinilen bilgilerden çıkarılan, onun Çukurova’da doğup, yörenin Türkmen aşiretleri arasında yaşadığıdır. Yani Türkmen bir aileden geldiği düşüncesi ağır basmaktadır.Büyük usta şairimizin gönül dünyasının genişliğini anlayabilmek için çok sevdiğim şiirlerinden birini sizlerle paylaşmak istiyorum.

ÜRYAN GELDİM GENE ÜRYAN GİDERİM

Üryan geldim gene üryan giderim

Ölmemeğe elde fermanım mı var

Azrail gelmiş de can talep eder

Benim can vermeğe dermanım mı var

Dirilirler dirilirler gelirler

Huzur-ı mahşerde divan dururlar

Harami var diye korku verirler

Benim ipek yüklü kervanım mı var

Er isen erliğin meydana getir

Kadir Mevlâ’m noksanımı sen yetir

Bana derler gam yükünü sen götür

Benim yük götürür dermanım mı var

Karac’oğlan der ki, ismim öğerler

Ağı oldu yediğimiz şekerler

Güzel sever diye isnad ederler

Benim Hak’tan özge sevdiğim mi var

Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 4 Ekim 2022
- 27 Eylül 2022
- 20 Eylül 2022
- 13 Eylül 2022
- 30 Ağustos 2022
- 25 Ağustos 2022
- 16 Ağustos 2022
- 9 Ağustos 2022
- 2 Ağustos 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ