Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

2022-2023 sezonu Bölgesel Amatör Lig müsabakaları statüsü belli oldu

2022-2023 sezonu Bölgesel Amatör Lig müsabakaları statüsü belli oldu
Reklam

2022-2023 Futbol sezonu başlarken  TFF’den  Bölgesel Amatör Lig ile ilgili Statü belli oldu.

Buna göre  statü, TFF tarafından futbolun Türkiye genelinde, bölgesel, kriterli ve deplasmanlı olarak oynanmasını sağlamak, lige katılım koşullarını, kulüplerin, teknik kişilerin, futbolcu ve diğer ilgililerin uymakla yükümlü oldukları kuralları ve bu ligde oynanacak müsabakaların organizasyonuna ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla hazırlandı.

BÖLGESEL AMATÖR LİG’İN OLUŞUMU VE KATILIM ŞARTLARI

Bölgesel Amatör Lig Türkiye’nin en üst amatör futbol ligidir. BAL’ın isimlendirilmesi yetkisi münhasıran TFF Yönetim Kurulu’na aittir. (2) BAL 2022-2023 sezonu, bu statüde belirtilen kriterleri yerine getiren ve illere verilen kontenjan kapsamında 2021-2022 Sezonunda BAL’da yer alarak TFF 3. Lig’e çıkamayan veya yerel amatör lige düşmeyen 126 takım, yerel liglerde dereceye girerek veya baraj maçında galip gelerek BAL’a yükselen amatör 59 takım ve 2021-2022 Sezonunda TFF 3.Lig’den düşen 11 takım olmak üzere toplam 196 takımdan oluşur (EK:1) (3) BAL 2022-2023 sezonu 14’er takımlı 14 grupta oynanır. İstanbul takımları 5 ayrı grupta, 6 ve daha fazla takımla katılan İzmir, Kocaeli, Ankara ve Bursa takımları 2 ayrı grupta, 5 ve daha az takımla katılan illerin takımları ise aynı grupta yer alırlar. İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara ve Bursa illerinin takımlarının hangi gruplarda yer alacağı kendi illerinde çekecekleri kura ile belirlenir.

Bölgesel Amatör Lig’e alınır.  BAL’a katılım ücretini yatırmayan, kriterlere uymayan, TFF talimat ve düzenlemelerine aykırı hareket eden kulüpler BAL müsabakalarına katılamazlar. Kriterlere uymayan veya lige katılmayacağını beyan eden takımlar, ilgili sezonda ilinin en üst yerel ligine katılabilir. BAL’a katılacak olan kulüpler, lige katılım ücreti olan 28.000 TL’yi nakit olarak TFF hesabına yatırmak zorundadır. Katılım ücreti sezon sonunda kulüplere iade edilir; ancak takımın grupların belirlenmesinden sonra ligden çekilmesi, çıkarılması veya yerel amatör kümeye indirilmesi hallerinde iade edilmez. Disiplin Kurulları tarafından para cezası verilen kulüpler, borçlarını ödemedikleri takdirde, bu borçlar sezon bitiminde ilgili kulüplerin TFF hesabına nakdi olarak yatırdıkları 28.000 TL’lik katılım ücretinden kesilir.  BAL’a katılan kulüplerin antrenman ve müsabakalarında kullanacakları, mülkiyeti kulübe ait olan veya bu kulüplere tahsis edilmiş, soyunma odaları ve hakem odasına sahip, nizami boyutlarda, doğal çim veya uygunluğu TFF tarafından onaylanmış suni çim zeminli, TFF tarafından ilgili kulüplere bildirilen BAL kriterlerine uygun bir sahayı temin etmeleri zorunludur. (8) BAL’a katılan kulüpler, müsabakaların düzenli şekilde oynatılmasını sağlamak amacıyla, Kulüp Müdürü ile Tesis ve Akreditasyon Sorumlusu görevlendirmek zorundadırlar. Bu görevleri kulüp yöneticileri de yerine getirebilir. (9) BAL’da yer alan takımlar illerinde ligi düzenlenen yerel amatör müsabakalara en az 2(iki) yaş kategorisinde katılmak zorundadır.

TFF 3. Lig’den düşen ve Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden takımların müsabakalarında; sözleşmeleri devam eden yaşı büyük profesyonel lisanslı futbolcuların tamamı sözleşmelerinin bitimine kadar o kulübe bağlı olarak takımlarında yer alabilir. Bu durumda ayrıca yaşı büyük amatör lisanslı futbolcu müsabaka isim listesine yazılamaz. Ancak müsabaka isim listesinde yaşı büyük profesyonel futbolcu sayısı 5’den az ise yaşı büyük amatör futbolcu ile bu sayı 5’e tamamlanabilir. Sözleşmesi devam eden profesyonel futbolculardan 2000 ve daha küçük doğumlu olan futbolcular ise 2000 ve daha sonra doğumlu futbolcu kontenjanına dahildirler. Gibi bir çok maddenin bulunduğu statüler  Bölgesel Amatör Lig’te mücadele eden  takımlara gönderildi.

Haber: Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ