Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bayındır Devlet Hastanesinde tuz konusuna dikkat çekildi

Reklam

Bayındır Devlet Hastanesi Tuza Dikkat Haftası etkinliği kapsamında Hasta ve hasta yakınlarına bilgilendirme yaparak, broşürler dağıtımı ve barkovizyon sunumları ile Tuz’a dikkat çekti.

Bayındır Devlet Hastanesi gerçekleştirdiği etkinlikte Tuz’la ilgili şunlara dikkat çekti; “Dünya Sağlık Örgütü günlük kişi başı tuz tüketimini 5 gramın altında önermektedir ve bu miktar bir tepeleme çay kaşığına (silme bir tatlı kaşığına) denk gelmektedir. Günlük olarak tüketilmesi önerilen bu miktar, gün içinde tüm besinlerimizle aldığımız tuzu sodyumu da kapsamaktadır.

Diyetimizdeki çok fazla tuzun, kan basıncını artırarak (hipertansiyona neden olarak) inme ve kalp hastalığı riskini yükselttiğini biliyoruz. İnme ve kalp hastalıkları da dünya çapında en önemli ölüm ve sakatlık nedenlerinden ikisi olarak görülmektedir.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre; aşırı tuz (sodyum) tüketimi, kardiyovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, inme, osteoporoz ve bazı kanser türlerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Tuz tüketimi 5 gramı (1 tepeleme çay kaşığı veya 1 silme tatlı kaşığı) aşmamalıdır. Tüketilen tuz iyotlu olmalıdır.” Denildİ.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ