Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Sporcuların Düzeyine Göre Yaralanma Düzeyleri de Değişiyor.Spora bağlı olarak sıklıkla kas-iskelet sistemini ilgilendiren yaralanmalar meydana geliyor. Kas, tendon, kıkırdak, bağ, kemik, eklem, menüsküs gibi bu sistemi oluşturan dokularda ani veya dereceli yaralanmalar oluşabiliyor. Ani yaralanma anlık olarak aşırı yüklenme veya uygunsuz hareket ile meydana gelebiliyor. Kas gerilmeleri veya daha ileri kırık, bağ yırtığı, menüsküs yırtığı veya eklemde çıkık gibi yaralanmalar bu tarz yaralanmalara giriyor. Eğer kişinin kondisyonu yeterliyse, spor tekniği biliyorsa ve yaptığı spora uygun ekipmanlar kullanıyorsa bu tip yaralanmalardan korunabiliyor.

Bunların yanı sıra ısınma egzersizleri arasında açma germe hareketleri de bulunuyor. Bu hareketler kaslarınızın esnemesini sağlıyor. Isınma hareketleri yapmadan önce kaslarınızın yapacağı hareketler çok kısıtlıyken ısındıktan sonra çok rahat hareket edebiliyorsunuz. Bu durum spor sırasında yapacağınız hareketleri de artırıyor.Zaman içinde dereceli olarak ortaya çıkan yaralanmalar, ilgili vücut bölgesinin aşırı kullanılması veya kötü teknik uygulanması nedeniyle meydana geliyor. Bu tür yaralanmalara aşırı kullanım yaralanmaları deniyor. Aşırı kullanım yaralanmaları genellikle yoğun antrenman programları ve aşırı yüklenmeler nedeniyle profesyonel sporcularda meydana geliyor. Örneğin maraton koşucuları koşu stillerinde yanlışlık yaparlarsa uzun süre aynı hareketi yapmaları nedeniyle zaman içinde aşırı kullanımla ilgili sorunlar yaşayabiliyorlar. Ayrıca tekrarlanan zorlayıcı egzersizler sırasında kasların ve diğer dokuların kendilerini toparlamaları için yeterli zamanları olmuyor. Bu yüzden düşük yükler ve kuvvetler bile kemikte stres kırıkları gibi sakatlanmalara neden olabiliyor.Nadir durumlarda, egzersiz veya spor esnasında daha şiddetli yaralanmaların hatta ölümlerin de meydana gelebiliyor. Genellikle bu gibi durumlarda, altta yatan bilinen veya bilinmeyen kalp problemleri vardır. Vücut üzerine kapasitesinin üzerinde aşırı fiziksel stres yüklenmesi bu sorunun ana nedeni olabiliyor.Gelişen teknolojiyle birlikte birçok ev eşyası akıllı sisteme geçiş yapıyor. Bu eşyalardan biri de tartılar oluyor. Son yıllarda piyasaya çıkan ve gelişmeye devam eden akıllı tartılar ile evde vücut değerlerinizi ölçebiliyor ve ona göre hareket planı yapabiliyorsunuz.Ayrıca ısınma hareketleri sırasında kan dolaşımı da yavaş yavaş hızlanıyor. Böylece kalbiniz de sporun ritmine kendini hazırlamış oluyor ve kalbinize aniden yük binmiyor.

Beslenme konusunda sadece spor öncesi ve sonrası beslenmeniz değil, normal günlük beslenme tarzınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlıklı bir yaşam için protein ağırlıklı yiyeceklerden oluşan sporcu diyetini uygulamak güzel sonuçlar almanızı sağlıyor. Eğer alerjik reaksiyonlar gösterdiğiniz yiyecekler varsa bu diyeti genellikle uzman bir diyetisyen eşliğinde yapmanız tavsiye ediliyor.Vücudunuzun yağ ve kas oranını ölçmeniz yaptığınız sporun etkilerini görebilmek için oldukça faydalı oluyor. Bu oranlara göre kendinize bir antrenman programı hazırlayabiliyor ve ihtiyacınıza yönelik olarak vücudunuzu geliştirebiliyor Spor yaparken nelere dikkat edilmeli konusunda ilk sırada doğru ısınmak geliyor. Spor öncesinde zihninizi hazırladığınız gibi bedeninizi de fiziksel olarak hazırlamanız gerekiyor. Çünkü spor yaparken kaslarınız fazlasıyla zorlanıyor. Kaslar soğuk olduğunda spora hazır olmadığı için hareketlerde zorlanmaya başlıyor. Bu durum kaslarda yıpranmaya hatta bazen yırtılmalara neden oluyor.

Bilmeniz gereken bir diğer önemli kural da spor öncesi ve sonrası beslenme düzeni oluyor. Sporcu beslenmesi, spordan aldığınız verimi doğrudan etkiliyor.Bu konuda uzmanlar, spor yapmaya başlamadan en az bir ya da bir buçuk saat önce yemek yemenin bırakılmasını tavsiye ediyor. Çünkü boş mideyle daha rahat spor yapılabiliyor. Bunun yanı sıra, spordan sonraki ilk yarım saat içerisinde de karbonhidrat alınmasını öneriyor. Böylece vücudunuzdaki boşalan enerji depolarını karbonhidrattan elde edilen enerji ile hemen doldurmuş oluyorsunuz.Spor yaparken su tüketimi de önemli konular arasında ilk sıralarda bulunuyor. Spordan önce ve sonra aşırıya kaçmadan düzenli olarak su tüketmeniz gerekiyor. Spor yaparken kaybettiğiniz suyu yerine koyabilmek için bir anda çok fazla su içmek hiçbir işe yaramıyor, hatta vücuda zarar da veriyor. Bu nedenle günlük içmeniz gereken suyu günün tamamına yaymanız ve suyu düzenli olarak içmeniz tavsiye ediliyor.Spor sırasında genellikle kendimizi zorlamayı seviyorsanız arada motivasyonunuzun düştüğü zamanlar da oluyordur. Spor yaparken kendinizi motive etmek için enerjik müzikler dinlemek çoğunlukla işe yarayan bir taktik oluyor. Spor yaparken müzik dinlemek motivasyonun yanı sıra kendinizi daha dinamik hissetmenizi ve yaptığınız spordan bir kat daha fazla keyif almanızı sağlıyor.Spor yaparken doğru ayakkabı ve kıyafet seçimi yaptınızdan emin olmanız gerekiyor. Ayakları terletmeyip hava alan ve hafif ayakkabılar daha konforlu spor yapmanızı sağlıyor. Ayrıca yaptığınız spora ve zemine uygun bir ayakkabı tercih etmeniz gerekiyor.Kıyafet olarak da teri dışarı atan ve hava akımı sağlayan kıyafetler sağlığınız için önemli tercihlerden biri oluyor.

Eğer yağ oranınız fazlaysa antrenman programınızda yağ yakıcı egzersizlere daha çok yer verecek şekilde plan yapabiliyorsunuz. Ya da kas kütleniz azsa protein ağırlıklı beslenmenin yanında kaslarınızı artırmak için çalışmalara başlayabiliyorsunuz.Vücudunuzun yağ ve kas oranı gibi verilerini düzenli olarak takip ederseniz yaptığınız sporun ne işe yaradığını daha net görebiliyor ve ona göre devam edebiliyor ya da değiştirebiliyorsunuz.Gelişmiş bir spor salonunda sporunuzu düzenli olarak yapıyorsanız vücut değerlerinizi orada ölçüp takip edebiliyorsunuz. Ancak sporu dışarıda, temiz havada yapmayı tercih edenlerdenseniz bu bilgilere ulaşmanın mümkün olmadığı düşünüyor olabilirsiniz.

Spor yaparken kapasiteyi fazla zorlamak, ağrıları görmezden gelmek, yanlış teknik kullanmak gibi hatalar önemli spor yaralanmalarına neden olabiliyor.Düzenli yapılan spor vücut için çok faydalı. Ancak dikkatli yapılmadığında spor yaralanmalarına neden olabiliyor. Bu yaralanmalar sıklıkla adale gerginliği gibi küçük yaralanmalardan ibaret olsa da bazı durumlarda kıkırdak ayrılması ya da kemik kırığı gibi ciddi sakatlanmalara da neden olabiliyor. Egzersiz öncesinde ısınma için yeterince zaman ayırmak, kişinin kendi kapasite sınırları içinde egzersiz veya spor yapması ve egzersiz seviyesinin yavaşça artırılması küçük yaralanmaların engellenmesinde oldukça etkili. Kapasitenin üzerinde yapılan sporsa kalp sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.

Spor yaparken basit önlemleri atlamak ya da vücudun kapasitesini zorlamak, spor yaralanmalarına hatta kalp sorunlarına bile neden olabiliyor. Hangi düzeyde olursa olsun her sporcunun yaralanmalardan nasıl korunacağını iyi bilmesi ve bunları uygulaması gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 13 Mayıs 2024
- 9 Mayıs 2024
- 4 Mayıs 2024
- 1 Mayıs 2024
- 22 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ