Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kamu görevlilerinin ücretlerinde iyileştirme yapılmalıdır

Reklam

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinde, ek gösterge düzenlemesinde, en düşük emekli maaşını artırma ve EYT sorununu çözüme kavuşturma iradesinde olduğu gibi, en düşük devlet memuru maaşının göz önünde bulundurularak kamu görevlilerinin haklı beklentisinin görülmesi, seyyanen iyileştirmenin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Mart ayı enflasyon oranı açıklandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ali Yalçın, 2023 yılı Mart ayı enflasyon oranının yüzde 2,29 olarak açıklandığını, üç aylık enflasyonun yüzde 12,52 ve enflasyon farkının yüzde 4,19 olarak gerçekleştiğini ifade etti. Önümüzdeki üç aylık süreçte oluşacak enflasyonun, enflasyon farkına ekleneceğini belirten Yalçın, “Oluşan tablo, maaş/ücretlerin eridiğini, kayıpların artacağını, kayıpların telafisi için iyileştirme yapılması gerektiğini göstermektedir. Memur-Sen olarak, toplu sözleşme artışının üzerine verilecek iyileştirmenin refah payı olarak verilmesini bu yüzden ısrarla dile getirmiştik. Mevcut durum, ‘En iyi zam, fiyat istikrarıdır’ sözümüzü uygulama zemininde de tescil etmiştir. Nominal fiyat artışlarıyla rakamsal büyüklüğün değil, reel artışlarla alım gücünün korunması gerekmektedir” dedi.

Kamu görevlilerinin enflasyondan kaynaklı kayıpların telafi edilmesi, gelir dağılımında adaletin sağlanması, gelirler arasındaki makasın daraltılması gerektiğini vurgulayan Yalçın, şunları kaydetti: “Tarihin her sayfasında milletimize ve devletimize dayatılan olumsuzlukları, birlikteliğimizle tersine çevirdik. Bütün zor süreçlerde milletimizin sözcüsü olma irademizden hiçbir zaman vazgeçmedik. Yüzyılda bir yaşanacak felaketleri son iki yılda üst üste yaşadık. Bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi, siyasi krizler, bölgesel savaşlar, tahıl koridoru sorunu, milletimizi derinden yaralayan sel, deprem ve doğal afetler… Bütün bu zor süreçlerde elimizi taşın altına koymaktan çekinmedik. Memur-Sen olarak, demokratikleşme, özgürleşme ve hakları artırma noktasında atılan adımları biliyor ve diyoruz ki, devletimiz, enflasyon kayıplarını telafi edecek, gelir dağılımında adaleti sağlayacak, gelirler arasındaki makası daraltacak güce de iradeye de sahiptir. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinde, ek gösterge düzenlemesinde, en düşük emekli maaşını artırma ve EYT sorununu çözüme kavuşturma iradesinde olduğu gibi, en düşük devlet memuru maaşı göz önünde bulundurularak kamu görevlilerimizin haklı beklentisi görülmeli, seyyanen iyileştirme hayata geçirilmelidir” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ