Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Yaklaşık 7 yıl önce bir söz vermiştik. Devlet Hastanesini  İlçemizi kazandırmak ile ilgili, yıllarca aynı şeyi tartıştık işte hastane yerine hekim getirseniz sözüyle karşılaştık. 25 yataklı bir hastaneye getireceğimiz hekim sayısı 5’tir doğru orantılı çünkü biz bu yatak sayımızı genişletip en azından Uzman hekim sayımızı arttırabiliriz. Mevcut çalıştığımız şartlarda 14 tane Uzman hekim ile çalışabilecek bir hastane kazanmış olacaktık. Yaklaşık 7 yıldır devam eden bir süreç, özellikle Aziz Bey’in döneminde işlemler hızlı bir şekilde ilerlemişti. 2. Dönem başında proje  ihaleye hazırlarken  Büyükşehir’in mahkeme süreci ile karşı karşıya kaldık. Mahkeme sonucunda teknik anlamda eksik sorunların giderilmesi için tekrar gittik, mahkemeye çok gittik geldik. Bu süre zarfından büyükşehirden bize tekrar mahkeme kararı geldiğinde gördük ki kamu yararı yoktur ifadesiyle şikayet edilmişti hastanenin neresi kamu için değil tartışmak lazım, biz bu süreçte tekrar mahkemeye itirazda bulunduk. Yürütmeyi durdurma kalktıktan sonra işlemlerimize dev mettik. En son geçen ay itibariyle bütün işlemlerimizi bitirdik. Bu ayın 13’ünde ihalemizi yaptık ve ihalemiz sonuçlandı. Birkaç firma olduğu belirlendi ve şuan inceleme sürecinde bu hafta içerisinde sonuçlanıp yer tespitini de yapıp hayırlısı ile hastanemizin temelini hemşerilerimizi buluşturup hastanemizi bir an önce kavuşmamız, bizde 56 mahalle  buradaki vatandaşlarımızın ödemişe gitmesi ya da tireye, İzmir’e gitmesi hakikaten bizler için can sıkıcıydı. Giden vardı gidemeyen vardı ve birçoğunu bizler taşımak zorunda kalıyorduk. Bu tamamen maddi durumlarla ilgili değil insanların oraya gitmesi gerçekten çok zordu ve biz buna böyle bir çözüm yolu bulduk. Hastane belediyelerin işi olmayabilir. Devletin gücü ile Belediyemizin bize sağlamış olduğu destekle biz bu hastaneyi yapacağız. Herkes duygu sömürüsü yapıyor babasını ön plana çıkarıyor ama bir kız çocuğu önünde acı çekerek hayatına son vermesi kadar zor bir durum yoktur ve bu sebepten ötürü başka kız çocukları ağlamasın diye ben bu hastanenin sonuna kadar arkasında durmaya devam edeceğim. Bu hastanede inşallah devam edecek ve bitecek. Mevcut hastanemizin şuan ki yerimize de baktığımız zaman bizim yaklaşık 280 dönümün üzerinde arazimiz vardı. Herkes uzak olduğunu iddia etti. Çevreyoluna yakınlığı ve Kiraz ilçesine yakın olması sebebiyle ki şehir içindeki hastanenin durumunu da görünce, hem ulaşım kolay hem de şehir merkezine yakın bir noktadaydı ve buranın yaklaşık 30 dönüm kısmını biz Devlet hastanesi yapılmak üzere mecliste vermiştik. Teknik altyapı açısından hiç sıkıntımız biz her şeyi kademe kademe yaptık. O yüzden şuan hiçbir problem yok. Hastane Kaymakçı, Çaylı, hatta Beydağ’a bile yakın aslında bölge hastanesi olabileceğini düşündüğümüz 75 yataklı devlet hastanemizi tamamı mülkiyetinin Kiraz Belediyesine ait olup bakanlığa devrettiğimiz zamanda da en kısa sürede temel atmasına başlayıp 2023’te de ilçemize kazandırmış olacağız.

Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği tarafından  her yıl geleneksel olarak düzenlenen  “ İzmir ve Alsancak‘a Emek Verenler “ ödül törenindeydik.dün Atilla Köprülüoğlu kardeşimle birlikte.

Türkan Saylan Sanat Merkezi  Benal Nevzat Salonu‘nda düzenlenen törende kısa bir konuşma yapan  Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Olcay “ Semtimiz Alsancak isminden belli olduğu gibi  şehrimizin göz bebeğidir,1999 dan beri 24 yıldır sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmaktayız, valilik , kaymakamlık, belediyeler, diğer kurumlarla koordine kurarak hiçbir karşılık beklemeden, semtimiz, İzmir ‘imiz için  hızmet veren gönüllü bir derneğiz, bizi bu günde yalnız bırakmayan dostlara teşekkür ederim” dedi.

Hızmetleri dolayısıyla ödül alacakların kısa özgeçmişlerinin okunmasından sonra, Yeni Özcan Eczanesi Sahibi Ali Özcan’ın plaketini kızı Pırıl Ece Özcan, İlgi  Oğuzbayır’ın elinden alırken, Şair, yazar AvramVentura’yaClaudıneLevi, fotoğraf sanatçısı Aykut Uslutekin’e  Erhan Meço, Opera sanatçısı AytülBüyüksaraç ‘a Dilek Olcay, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi’ye Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Anıl Feroğlu, İzmir Life Dergisi Sahibi  Hakkı Kesirli’ye Tamer Hepağır,, Yakın Kitapevi Sahibi Levent Salıcı’ya  Mesude Öney, iş insanı ve Altınordu Spor Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özkan  adına  Barış Ertosun, plaketi ‘i  Erdem Meço erdem Meço verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Barok Müzik Günleri 15 Nisan Cumartesi günü başlıyor. Biletler 1 Nisan’da satışa sunulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) Barok Müzik Günleri 15 Nisan’da başlıyor. 18 Nisan’a kadar sürecek Barok Günleri ile İzmirliler 5 ayrı konserde önemli sanatçı ve grupları dinleme fırsatı bulacak. 15 Nisan Cumartesi günü saat 17.00’de TransylvaniaBaroqueEnsemble “Seslerin Rengi” konseriyle başlayacak Barok Günleri, yine aynı gün saat 20.30’da JordiSavall “Dünyanın Tüm Sabahları” konseri ile devam edecek.

16 Nisan Pazar günü 20.30’da AASSM, “LesBassesReunies” konserine ev sahipliği yaparken, 17 Nisan Pazartesi günü 20.30’da İzmir Barok “Rönesans’tan Sefarad Müziğine Yolculuk” konseri ile program sürecek. AASSM Barok Müzik Günleri, 18 Nisan’da 20.30’da yapılacak Mujeres “Kadınlar” konseri ile son bulacak.

Biletler 1 Nisan 2023 Cumartesi günü saat 10.00’da kultursanat.izmir.bel.tr adresinden, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve İsmet İnönü Sanat Merkezi gişelerinden satışa sunulacak.Biri 95 yıllık babadan helvacı, biri 80 yıllık babadan şekerci.İhsan Helvacı, doğup büyüdüğümüz semtBasmane’nin en meşhur tahin helvacısı.Baba Mehmet’ten öğrenmiş imalatı…

Dükkan, helva, tahin, lokum gibi ürünleri almak isteyenlerin yanı sıra eski İzmir’i özleyen çok sayıda müşteriyi kendisine çekiyor.İflah olmaz da bir Altınordulu Helvacı. hep işinin başında helva kesip kavanozlara tahin dolduruyor. Müşterilerine tadımlık ikram etmeyi de unutmuyor.

Kemal Kutucu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı ‘nda Türkiye’de klasik şekerciliği devam ettiren sayılı firmalardan biri.Baba mesleği şekerlemecilik.En kaliteli ürünleri, özenle seçilmiş hammadeler kullanarak, geleneksel üretim ile bizlere ulaştırıyor.Kısacası sektöründe marka, dostluğumuz o kadar eski ki 1977 yılında evlendiğimde nikah şekerlerimizi o yapmıştı. Rahmetli annemin çok sevdiği kızamık şekerlerinin de tek satıcısıydı çocukluğumuzda. Yeni Asır’da çalışırken sayısız haberini yapanlardan biri de bendim. İkisi de 8500 yıllık Kadim Kent Güzel İzmir’in simgeleri. Nostaljik yolculuğumuzda, kardeşim Atilla Köprülüoğlu ile uğradık

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 7 Mayıs 2024
- 2 Mayıs 2024
- 30 Nisan 2024
- 9 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ