Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

TFF, akademi projesi kapsamında Double Pass ile işbirliği protokolü imzaladı

Reklam

Türkiye Futbol Federasyonu, Futbol Akademileri Projesi kapsamında Belçika merkezli yetenek geliştirme ve oyuncu potansiyeli optimize etme üzerine uzmanlaşmış DoublePass firmasıyla işbirliği protokolü imzaladı.

TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Milli Takımlardan Sorumlu TFF Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, DoublePass Genel Müdürü Koen Put ve Futbol Direktörü HansVanderElst katıldı. TFF Yönetim Kurulu Üyeleri Müslüm Özmen, Ali Düşmez, İdil KarademirlidağSuher, Volkan Can ve Murat Şahin ile Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin ile akademi antrenörleri de törende yer aldı.

TFF Başkanı Büyükekşi: “Kalıcı başarı istiyorsak, bir futbol ekosistemi yaratmak zorundayız”

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, törende yaptığı konuşmada Futbol Akademilerinin önemine değindi. Başkan Büyükekşi, “Ekosistem bir çevrenin karşılıklı ilişkileri sonucu meydana gelen ve süreklilik gösteren bir sistemdir. Burada her bireyin ya da aktörün kendi rolü vardır. Kalıcı ve istikrarlı başarı istiyorsak, sorunsuz ve sonuç odaklı işleyen, sürdürülebilir bir futbol ekosistemi yaratmak zorundayız. TFF olarak bizim rolümüz; Futbol Akademileri Projesini sağlam bir zemine oturtmak, uygulanmasını ve denetlenmesini sağlamak. Kulüplerin rolü ise; bu projeyi içselleştirip gerekli altyapı yatırımlarını yapmak. Ortak amacımız; sürdürülebilir ve istikrarlı başarılar elde etmek.” dedi.

Kulüplerin ekonomik olarak zor durumda olduğunu belirten TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Kulüplerimizin borçları 25 milyar TL’ye yakın. Faizi ile birlikte bu iki katına çıkıyor. Futbol Akademileri projemiz, işte bu yüzden çok kritik öneme sahip. Hem alt yapıda, hem sportif başarıda, hem de finansal açıdan ihtiyaçları karşılıyor. Hepimiz şunu çok iyi biliyoruz: Büyük paralar harcayarak gerçekleştirilen futbolcu transferleri uzun vadeli kazanımlar sağlamıyor. Sadece, geçici ve kısıtlı başarılar elde edilmesini sağlıyor. Bunun yerine kulüplerimizin kendi altyapılarına kaynak ayırmalarını ve onları geliştirmeleri gerekiyor. Çünkü genele yayılan istikrarlı başarıları ve sürdürülebilirliği ancak bu şekilde yakalayabiliriz. Altyapı akademilerinden yetişen futbolcuların öncelikle kendi kulüplerinin A takımına yükselmelerini, bir sonraki adımda da yurt dışına transfer olmalarını istiyoruz. Altyapılarımızın her yıl kulüplerimizin A takımlarına en az iki futbolcu vermesini bekliyoruz. Milli Takımımızın başarısı da bu projenin sağlıklı yürüyüşüne bağlı. Milli Takımlarımıza her yaş kategorisi için oyuncu havuzu oluşmasını hedefliyoruz. Bu sayede hem Türk futbolunun itibarını ve marka değerini artırmak mümkün olacak. Hem de kulüplerimize önemli bir gelir yaratacağız.” diye konuştu.

“TFF olarak Futbol Akademileri Projesi kapsamında bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Büyükekşi, “Futbol akademileri projemiz kapsamında bugüne kadar hem yurtiçi hem yurtdışı birçok ziyaret gerçekleştirdik. Ülkemizde Trabzonspor, Trabzon 1461, Altınordu, Antalyaspor, Giresunspor, Başakşehir, Alanyaspor, Galatasaray, Beşiktaş gibi kulüplerimizi ziyaret ettik. Altyapı tesislerini inceledik ve görüş alışverişlerinde bulunduk. Yurtdışında da Kulüpler Birliği Vakfı tarafından belirlenen temsilcilerin de katılımıyla Ocak ayında Hollanda Futbol Federasyonu, Belçika Futbol Federasyonu, Hollanda ve Belçika Milli Takım Tesisleri ile AFC Ajax, AZ Alkmaar, KVC Westerlo, KRC Genk kulüplerine ziyaretler gerçekleştirdik. Şubat ayında yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle ara verdiğimiz ziyaretlerimiz önümüzdeki dönemde devam edecek. Tüm bu ziyaretlerimizin amacı Türkiye’nin Altyapı Akademileri Modeli’ni geliştirmekti. Hangi ülkeden hangi takımdan neyi alabiliriz, hangisi bizim için uygun ve uyumlu olur, kalıcı başarı için projemize neler katmalıyız, araştırmak ve öğrenmek için… KPMG ile birlikte sürdürdüğümüz strateji çalıştaylarımızda 13 Mart 2023 tarihinde Altyapı ve Akademi Çalışma Grubu toplantısını gerçekleştirdik. Önemli ipuçları edindik ve önerilerin tamamını titizlikle inceledik. Böylesine önemli bir projeyi hayata geçirirken yapılan her uyarıyı, beyan edilen her görüşü dikkate alarak ilerlediğimize emin olabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

DoublePass ile yapılan işbirliği protokolü ile Futbol Akademileri Projesi kapsamında dev bir adım attıklarını vurgulayan TFF Başkanı Büyükekşi, “Türk futbolunda genç oyuncu gelişimini uluslararası standartlarda, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ‘Akademi Modeli’yle oluşturmak adına DoublePass firması ile işbirliği protokolünü sizlerin huzurunda imzalayacağız. Böylesine önemli bir projede hata yapma lüksümüz yok. Doğal olarak dünyadaki en yetkin iş ortaklarından biri ile ilerlemeyi seçtik. DoublePass; FIFA, UEFA ve çeşitli ülke federasyonlarıyla yürüttüğü eğitim ve denetleme çalışmalarıyla dünya çapında kendini ispat etmiş bir firma. Yetenek geliştirme ve oyuncu potansiyelini optimize etme konusunda 20 yılı aşkın tecrübeye sahip bir şirket. FIFA’nın güvenilir danışmanı olarak, 6 kıtada 1000 kulüpten oluşan 30 federasyona, dünya çapında ise 35 federasyon ve lige bağlı toplam 1500 kulübe kapsamlı denetleme, eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyor. PremierLeague, Bundesliga, US Soccer, J-League, DBU, Flamengo, Hertha Berlin, SC Internacional, FC Copenhagen ve daha pek çok saygın kuruluşla birlikte çalışmalar gerçekleştirmiş. Bundan sonra bu deneyimlerini ve uzmanlıklarını Türk futbolunun geleceği için kullanacaklar. Sizlerin huzurunda kendilerini tebrik ediyor, işbirliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, DoublePass ile birlikte gerçekleştirilecek projenin kapsamı hakkında şu bilgileri paylaştı: “Projemiz kapsamında öncelikle; yaş gruplarına özel kriterleri taşıyan antrenörler seçilecek. Seçilen antrenörlerin eğitimleri ve değerlendirmeleri yapılacak. Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan antrenörler kulüplerinde ilgili yaş gruplarında uzman antrenör olarak görevlendirilecek. Kulüplerde gerçek anlamda futbol akademileri kurulacak ve 6 ay süre ile bu antrenörlerin ücretleri TFF tarafından karşılanacak. Akademiler TFF tarafından denetlenecek ve destek mekanizmaları denetleme sonuçlarına göre işletilecek.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ