Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş 2. kitap fuarı açıldı

Reklam

Ödemiş Belediyesinin katkılarıyla 2. Kitap Fuarı, İlçede Ödemiş Belediyesi Düğün ve Kongre salonunda açılışı törenle gerçekleştirildi. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen 32 Kitap Yayınevinin katıldığı fuarda ayrıca 8 Gün boyunca yazar söyleyişiler ve imza günleri gerçekleşecek.

“BUGÜN BİLGİ TOPLUMU HALİNE GELDİĞİMİZİ SÖYLÜYORSAK BUNDA ŞÜPHESİZ EN BÜYÜK PAY, KİTAPLAR ARACILIĞIYLA GÜNÜMÜZE ULAŞABİLMİŞ OLAN BİLGİ BİRİKİMİDİR”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş açılışta yaptığı konuşmasında “İnsanı diğer canlılardan ayıran en temel özelliği, düşünebilme yeteneği ile bilgiyi üretebilme ve kullanabilme becerisidir. Bu bilgilerin sürekli hale gelmesi, saklanması ve aktarılabilmesi de ancak yazı ile mümkündür.Bugün bilgi toplumu haline geldiğimizi söylüyorsak bunda şüphesiz en büyük pay, kitaplar aracılığıyla günümüze ulaşabilmiş olan bilgi birikimidir. Bugün kütüphanelerimiz aslında birer bilgi ve kültür hazinesidir. Cumhuriyet dönemiyle birlikte Atatürk’ün önderliğinde zenginleşen kütüphanelerimiz muasır medeniyetlere ulaşma hedefimizin önemli unsurlarından birisi haline gelmiştir. Çünkü çağdaş uygarlık ancak ve ancak okuyan, düşünen, sorgulayan ve araştıran insanlar sayesinde ilerlemektedir. Bundandır ki Kurtuluş Savaşı’nın en zor günlerinde dahi “önce eğitim” deyip Maarif Kongresi’ni toplayan Büyük Önderimiz, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk, aslında bundan yüz yıl önce bizim rotamızı çizmiştir.

“Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım” diyen Atatürk, imza attığı eşsiz başarılarda okuma ve araştırma tutkusunun büyük pay sahibi olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. “Nutuk” başta olmak üzere 9 kitap kaleme alan Atatürk, askerlikle ilgili birikiminin yanı sıra geometri kitabıyla da günümüzde kullanılan geometri terimlerini dilimize kazandırmıştır. Böyle bir Lider’in izinde yürümekten daima onur duyanlar olarak bugün bizler daha fazla kitap, daha fazla bilgi, daha fazla insan” anlayışımızla Ödemiş’te de Kitap Fuarı’nda buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Değişim KİTAP ile başlar”.

“OKUMAK HER YAŞTA GÜZELDİR, DİYEREK İKİ YILDIR ÖDEMİŞ KİTAP FUARIYLA BİRBİRİNDEN DEĞERLİ YAZARLARIMIZI VE YAYIN EVLERİMİZİ ÖDEMİŞ’TE BULUŞTURUYORUZ.”

“İlk dönemimde başlayan Çocuk Kitapları Fuarı’nın yanında “Okumak her yaşta güzeldir” diyerek iki yıldır Ödemiş Kitap Fuarıyla birbirinden değerli yazarlarımızı ve yayın evlerimizi Ödemiş’te buluşturuyoruz. Çocuk Kitapları Fuarı’nda beraber olduğumuz o günün çocuklarını bugün birer kitap sevdalısı veya yazar olarak burada görmek de ayrı bir övünç kaynağıdır. 48 aylık görev sürecimde de bu bayrağı bir adım ileri taşımak adına eğitime tam destek için çok önemli gördüğüm çalışmalara imza attık. Ödemiş Belediyesi olarak anaokulundan üniversiteye dek çocuklarımızın eğitimine destek veriyoruz.

Türkan Saylan Eğitim Merkezi bir bilim yuvası olarak eğitimde fırsat eşitliği için hem Çocuk Eviyle hem de sınavlara hazırlık sınıflarıyla ortaokul ve lise öğrencilerimizi ağırlıyor. Tahir Çaylı Havuzlu Parkındaki Ödev Evimiz de çocuklarımıza huzurlu bir ders çalışma ortamı sunuyor. Çocuk Evlerimiz, çalışan annelerimizin çocuk bakımına destek sunarken Yaratıcı Minkiler Atölyemiz haftanın 6 günü çocuklarımızın olumlu alışkanlıkları kazanmalarını sağlıyor. “Çocuklarımızın hayallerindeki renkler hiç solmasın” diyerek kurduğumuz Kişisel Gelişim ve Sanat Atölyesi’nde sanattan spora ve diğer hobilere dek pek çok alandaki kurslara binlerce çocuğumuz ve gencimiz katılabiliyor. Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimine desteğin yanında uyuşturucu başta olmak üzere tüm kötü alışkanlıklardan uzak kalmaları da bizim yerel yönetim olarak sorumluluklarımız arasında diye düşünüyorum. Bu anlamda 2. Ödemiş Kitap Fuarı’na da özellikle okullarımızın katılımını da önemsiyorum. Dilerim ki çok sayıda çocuğumuz ve gencimiz, buradaki güzel ortamda kitaplarla daha çok haşır neşir olur. Daha çok okuyan çocuklar da bizim gelecek adına en büyük umudumuz olur. Kitabi sadece “boş zaman değerlendirme” aktivitesi olarak değerlendirmek yerine tüm çocuklarımıza ve gençlerimize her gün kitap okumayı öneriyorum. Tıpkı beslenmek, tıpkı spor yapmak gibi günlük programlarının bir parçası haline getirmelerini, kısacası bir yaşam biçimi gibi görmelerini tavsiye ediyorum. Bizleri bilgiyle besleyen bu kitapları kaleme alan yazarlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, bu anlamlı organizasyonda emeği geçenleri tebrik ediyor, tüm Ödemişli hemşerilerimizi 16 Nisan’a dek sürecek Kitap Fuarımıza davet ediyorum” dedi.

“BU YILDA AÇILIŞIN İLK GÜNÜNDE KİTAP FUARINA BÜYÜK BİR İLGİ VAR”

Ödemiş’te yaptığı sanatsal faaliyetlerde ilçenin adını en iyi şekilde duyurmayı başaran Ressam ve Yazar Mustafa Ali Kasap Kent Bölge Gazetesine yaptığı açıklamada “Ödemiş’teki bu kitap fuarı geçen sene 1.si yapıldı bu senede  yoğun bir katılım var. Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen yazarlar, çizerler, şairler, edebiyatçılar Ödemiş’in okur yazar kitlesiyle buluşuyor. Bende Efelerin Ressamı olarak ‘Efe Kadınlar’ kitabım ve ’Efemiz Atatürk ’isimli kitaplarımla bu fuarda yerimi aldım. Kitap büyün geleceğimiz için çocuklarımız için çok önemli Bir kavram. Ancak kitaba ulaşmanın zor olduğu günümüzde okuma, yazmayı ve kitap okumayı çocuklarımızın, gençlerimizin daha çok öğrenmesi açısından, bu alışkanlığın kazanılması açısından burası çok önemli. Ben bir eğitimci, öğretmen olarak bundan gurur duyuyorum. Özellikle okul çağındaki çocuklarımızın ilgisinden ben çok büyük gurur duydum. Bu kitap fuarında 32 stant var, fevkalade bir katılım var. İzmir Şairler Bestekarlar Yazarlar Derneği’nin de katılımı var. Yerel yazarlarımız katıldı. Biliyorsunuz Kuran-ı Kerim’inde ilk emri okudur. Biz kitapsız bir yaşam düşünemiyoruz. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız için en önemli şey okumaktır” dedi.

Başkan Eriş açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Fuarda yer alan tüm stantları tek tek ziyaret etti.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ