Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

Spor sırasında, iş ve ya özel hayatımızdaki sorunları kısa süreliğine unutur ve spor sonrasında psikolojik olarak gevşeme ve rahatlama yaşarız.Keyif verici ve uyuşturucu madde bağımlılarının, spor ve fiziksel aktivite ile tedavi edilmesi, bu hormonların gücünün en sağlam delilidir.Mutluluk veren bu nörotransmitterlar bir de çikolata ya da sevdiğimiz bir yemeği yerken salgılanır ki; bu mutluluğun, sonrasında kilo olarak bize geri döndüğünü düşünecek olursak, uzun süreli bir mutluluk olmadığı su götürmez bir gerçektir.

Tüm bu bilgiler ışığında, rahatlıkla söyleyebiliriz ki; spor en etkili mutluluk kaynağıdır ve spor yapan kişiler, uzun vadede ve neredeyse sürekli olarak mutlu, huzurlu ve sakin bir ruh haline sahiptirler. Bu bağlamda, sporu bir psikolojik terapi gibi de düşünmek yanlış olmayacaktır.Mutluluk veren bu nörotransmitterlar bir de çikolata ya da sevdiğimiz bir yemeği yerken salgılanır ki; bu mutluluğun, sonrasında kilo olarak bize geri döndüğünü düşünecek olursak, uzun süreli bir mutluluk olmadığı su götürmez bir gerçektir.

Tüm bu bilgiler ışığında, rahatlıkla söyleyebiliriz ki; spor en etkili mutluluk kaynağıdır ve spor yapan kişiler, uzun vadede ve neredeyse sürekli olarak mutlu, huzurlu ve sakin bir ruh haline sahiptirler. Bu bağlamda, sporu bir psikolojik terapi gibi de düşünmek yanlış olmayacaktır.Keyif verici ve uyuşturucu madde bağımlılarının, spor ve fiziksel aktivite ile tedavi edilmesi, bu hormonların gücünün en sağlam delilidir.Mutluluk veren bu nörotransmitterlar bir de çikolata ya da sevdiğimiz bir yemeği yerken salgılanır ki; bu mutluluğun, sonrasında kilo olarak bize geri döndüğünü düşünecek olursak, uzun süreli bir mutluluk olmadığı su götürmez bir gerçektir.Tüm bu bilgiler ışığında, rahatlıkla söyleyebiliriz ki; spor en etkili mutluluk kaynağıdır ve spor yapan kişiler, uzun vadede ve neredeyse sürekli olarak mutlu, huzurlu ve sakin bir ruh haline sahiptirler. Bu bağlamda, sporu bir psikolojik terapi gibi de düşünmek yanlış olmayacaktır.Çok benzer şekilde, spor yaparken de endorfin hormonu çok üst seviyelere çıkar. Spor sırasında, iş ve ya özel hayatımızdaki sorunları kısa süreliğine unutur ve spor sonrasında psikolojik olarak gevşeme ve rahatlama yaşarız.Keyif verici ve uyuşturucu madde bağımlılarının, spor ve fiziksel aktivite ile tedavi edilmesi, bu hormonların gücünün en sağlam delilidir.Mutluluk veren bu nörotransmitterlar bir de çikolata ya da sevdiğimiz bir yemeği yerken salgılanır ki; bu mutluluğun, sonrasında kilo olarak bize geri döndüğünü düşünecek olursak, uzun süreli bir mutluluk olmadığı su götürmez bir gerçektir.Tüm bu bilgiler ışığında, rahatlıkla söyleyebiliriz ki; spor en etkili mutluluk kaynağıdır ve spor yapan kişiler, uzun vadede ve neredeyse sürekli olarak mutlu, huzurlu ve sakin bir ruh haline sahiptirler. Bu bağlamda, sporu bir psikolojik terapi gibi de düşünmek yanlış olmayacaktır.

Çok benzer şekilde, spor yaparken de endorfin hormonu çok üst seviyelere çıkar. Spor sırasında, iş ve ya özel hayatımızdaki sorunları kısa süreliğine unutur ve spor sonrasında psikolojik olarak gevşeme ve rahatlama yaşarız.Keyif verici ve uyuşturucu madde bağımlılarının, spor ve fiziksel aktivite ile tedavi edilmesi, bu hormonların gücünün en sağlam delilidir.

Keyif verici ve uyuşturucu madde bağımlılarının, spor ve fiziksel aktivite ile tedavi edilmesi, bu hormonların gücünün en sağlam delilidir.Mutluluk veren bu nörotransmitterlar bir de çikolata ya da sevdiğimiz bir yemeği yerken salgılanır ki; bu mutluluğun, sonrasında kilo olarak bize geri döndüğünü düşünecek olursak, uzun süreli bir mutluluk olmadığı su götürmez bir gerçektir.Tüm bu bilgiler ışığında, rahatlıkla söyleyebiliriz ki; spor en etkili mutluluk kaynağıdır ve spor yapan kişiler, uzun vadede ve neredeyse sürekli olarak mutlu, huzurlu ve sakin bir ruh haline sahiptirler. Bu bağlamda, sporu bir psikolojik terapi gibi de düşünmek yanlış olmayacaktır.Mutluluk veren bu nörotransmitterlar bir de çikolata ya da sevdiğimiz bir yemeği yerken salgılanır ki; bu mutluluğun, sonrasında kilo olarak bize geri döndüğünü düşünecek olursak, uzun süreli bir mutluluk olmadığı su götürmez bir gerçektir.Tüm bu bilgiler ışığında, rahatlıkla söyleyebiliriz ki; spor en etkili mutluluk kaynağıdır ve spor yapan kişiler, uzun vadede ve neredeyse sürekli olarak mutlu, huzurlu ve sakin bir ruh haline sahiptirler. Bu bağlamda, sporu bir psikolojik terapi gibi de düşünmek yanlış olmayacaktır.Her türlü spor beyinde endorfin salgıladığı için bu dönemde uzmanlar egzersiz yapmayı özellikle öneriyor. Endorfinin iki özelliği vardır. Birincisi haz verir. İkinci olarak da kaslarda ağrı kesici etkisi vardır. Romatizmaya bile iyi gelir. Bu sebeple kişi spordan sonra kendini rahatlamış ve gevşemiş hisseder.

Evde kaldığımız bu süre içerisinde kendi önem piramidimizi oluşturalım. En tepeye en önemlisini koyarak önemliden önemsize doğru bir sıralama yapalım. Bir de öncelik piramidimiz olsun. Sabah kalkınca en öncelikli işimiz ne ise onu yapacağız. Önem ve öncelik piramidi olan kişiler zaman yönetimini iyi yaparlar.

Daha önce uyku sorunu olmayıp bu dönemde ortaya çıkan bir uyku problemi var ise yüksek ihtimalle strestendir. Stres uyku kaçırır. İnsan nasıl yatağa yatmadan önce kıyafetlerini çıkarır, pijama giyerse düşüncelerini de yatağa yatmadan önce çıkartması lazım.

Çok benzer şekilde, spor yaparken de endorfin hormonu çok üst seviyelere çıkar. Spor sırasında, iş ve ya özel hayatımızdaki sorunları kısa süreliğine unutur ve spor sonrasında psikolojik olarak gevşeme ve rahatlama yaşarız.Keyif verici ve uyuşturucu madde bağımlılarının, spor ve fiziksel aktivite ile tedavi edilmesi, bu hormonların gücünün en sağlam delilidir

Çok benzer şekilde, spor yaparken de endorfin hormonu çok üst seviyelere çıkar. Spor sırasında, iş ve ya özel hayatımızdaki sorunları kısa süreliğine unutur ve spor sonrasında psikolojik olarak gevşeme ve rahatlama yaşarız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 22 Mayıs 2024
- 20 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 9 Mayıs 2024
- 4 Mayıs 2024
- 1 Mayıs 2024
- 22 Nisan 2024
- 17 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ