Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

İzmir için son yıllarda verilen bir söz daha vardı!Anımsatayım.Çevre yolunun bir benzeri hemen başlayacaktı…Başladı mı?Peki şu Halkapınar- Pınarbaşı’ndaki metro hattı ne oldu?

Bir iki dakika içinde aklımdan geçenler bunlar?Bunları da seçilecek yeni parlamenterlere anımsatmak istiyorum. Bakalım ele alacaklar mı?Bence şu anda İzmir için en büyük kayıplardan biri de Binali YıldırımBelki o tekrar listeye alınsaydı, ‘Evet’ der ve konu üzerinde ciddi bir şekilde dururdu. Âmâ onun da verdiği bir sözü hatırlatayım:

Urla Devlet Hastanesi’nin yatak sayısını arttıracaktı.Her ne kadar Başhekim ‘Gereği yok!’ diye rapor vermesine rağmen, Urla’ya halkın isteği doğrultusunda, Yarımada’nın ihtiyacını karşılayacak bir ‘Çocuk Hastanesi’ de, Devlet Hastanesi bünyesinde kurulacaktı…

Bir başka bahara kaldı, herhalde…

 ATATÜRK SEFERİHİSAR’DA

Ulu Önder Atatürk Seferihisar’a gelişinin 89. yılında bir kez daha sevgi, saygı ve özlemle anıldı. Büyük önder Atatürk’ün Seferihisar’ı ziyareti nedeniyle düzenlenen törene Seferihisar Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, Seferihisar İlçe Tabur Komutanı Enver Öztürk, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve ilçe protokolü katıldı.

Törende konuşan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin Seferihisar’ın Atatürk’ü ağırlama şerefine nail olduğunu belirterek ‘Biz de bu gururlu anı sonsuza kadar sürdüreceğiz. Her 11 Nisan’da bir kez daha Atatürk’ün emaneti, demokratik ve laik Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak için üzerimize düşen sorumluluğu hatırlayacağız’ dedi.

TAŞ OCAĞI İSTEMİYORUZ!’

‘‘Foça’da Taş Ocağı İstemiyoruz’’ sloganıyla Ocak ayında kurulan Foça’da Doğa ve Tarih Talanına Hayır Platformu tarafından basın açıklaması ve fotoğraf sergisi düzenlendi.

On beş kareden oluşan fotoğraf sergisinde, geçmişte verilen ruhsatlar ile Foça’nın Kocamehmetler Mahallesinde halen faaliyette bulunan taş ocaklarının doğaya verdiği tahribatlar gösterildi.

Fotoğraf sergisi, 12 Nisan Çarşamba günü Yenifoça pazaryerinde, 14 Nisan Cuma günü Bağarası pazaryerinde ve 16 Nisan Pazar günü Foça Yeryüzü Pazarında, 10.00 – 18.00 saatleri arasında sergilenmeye devam edecek.

Trump, New York’ta görülen ve yasal olarak kendisine tehdit oluşturan davaların ilki olan davada ilk duruşmanın ardından, hakkında açılan çeşitli soruşturmaları sıraladı ve bunları 2024 seçimlerine müdahale etmeye yönelik “büyük” girişimler olarak nitelendirdi.

TRUMP ya da HANS FARK ETMEZ

Şimdi de farkındalık yaratmak için yazayım;

Florida’daki evi Mar-a-Lago’da destekçilerinin karşısına çıkan Trump, ‘Adalet sistemimiz kanunsuz hale geldi. Diğer her şeye ek olarak şimdi de bunu seçim kazanmak için kullanıyorlar’ diye seslendi.

Şunu da ilave edeyim:

İddialarını destekleyecek hiçbir kanıt olmamasına rağmen seçimlerin kendisinden çalındığını iddia etmek Trump’ın rutin taktiklerinden biri.

Trump, 2016’da Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı için yarışırken Iowa seçimlerini kaybetmesinin nedeninin sahtecilik olduğunu iddia etmişti.

Eski Başkan Trump, Kasım ayında Beyaz Saray’ı kazandığında ancak ülke genelindeki oyların toplamında geride kaldığında, bunun tek nedeninin belgesiz göçmenlerin oy kullanması olduğunu iddia etti.

Seçim hilelerini bulmak için oluşturduğu bir görev gücü, iddiasını destekleyecek herhangi bir kanıt bulamadan dağıldı.

Konuyu şöyle bağlayayım.Türkiye’de bazı kişilerin de desteklediği (!) Güçlü Başkan Trump hakkında, çeşitli konuları, yasa dışı olayları içeren 34 suçlama var.

Trump’ın hile iddiaları, kendi atadığı yargıçlar ve mahkemeler tarafından reddedildi.

 BİR ANIMSATMA

‘Demokrasiler Nasıl Ölür’ adlı kitabın yazarı Levitsky, başka ülkelerin eski başkanlarının da yargılandıklarında, bunun gelecekteki seçimlerini engellemek için bir komplo olduğunu iddia ettiklerini söyledi.

Son olarak Brezilya’nın eski devlet başkanı LuisInácioLula Da Silva 2018 seçimlerinden önce hapse atıldıktan sonra bu şikayette bulunmuştu. Silva ülkesinin anayasa mahkemesi tarafından serbest bırakıldı ve Ekim ayında başkanlığı geri kazandı.

Ama Amerika’daki gerçek şu:

‘Trump Seçimleri Kazanmak İçin Yasaları İhlal Etti!’ ama şimdi bunun hesabı soruluyor…

‘Sorulmaz!’ diye bir konu yok!

Uzmanlar, Trump’ın bir kez daha demokrasiye zarar verebilecek hile şüpheleri ektiği konusunda uyarıyor.

Trump’ın seçim yalanlarını benimseyen siyasetçileri takip eden States United Action’ın CEO’su JoannaLydgate yaptığı açıklamada ‘Bu filmi daha önce de gördük. Bunun tehlikeli olduğunu biliyoruz çünkü 6 Ocak’ta neler olduğunu hepimiz gördük’ dedi.

İMAMOĞLU HEM ANADOLU’DA HEM DE İSTANBUL’DA

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile birlikte yapılacak genel seçimlere 33 gün kalmasına rağmen Türkiye henüz yoğun mitinglerin öne çıktığı bir seçim atmosferine girmiş değil.

Bu büyük ölçüde önceki seçimlerde genellikle meydanların ısındığı bu dönemde liderlerin henüz güçlü bir şekilde sahaya inmemesinden kaynaklanıyor.

Bu durumun şu ana kadar tek istisnasıysa, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adaylarından biri olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu.

İki hafta önce İttifakın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Konya’ya giden ve geçen hafta da Trabzon mitinginde Kılıçdaroğlu ile birlikte sahne alan İmamoğlu, son iki haftada Kırklareli, Edirne, Burdur ve Isparta’dan sonra “Amasya Buluşması” programında tek başına halka hitap etti.

NARLIDERE’DE ‘BESLENME ÇANTASI PROJESİ

Narlıdere Belediyesi, ihtiyaç sahibi öğrencilere beslenme desteği sağlamayı sürdürüyor.

İlçedeki yaklaşık 500 ilkokul öğrencisine beslenme desteği sağlayan Narlıdere Belediyesi, gelecek eğitim döneminde bu sayıyı 1200’e çıkarmayı hedefliyor.

Hiçbir çocuğun okula aç gitmesine müsaade edemeyeceklerini söyleyen Başkan Engin, ‘Okula aç giden bir çocuktan derslerinde başarı göstermesini bekleyemeyiz. Bu yüzden Beslenme Çantası Projesi’nin kapsamını gelecek eğitim döneminde genişletmeyi hedefliyoruz’ diye konuştu.

 ÖĞRETMENLERE ‘TRAFİK GÜVENLİĞİ’ SEMİNERİ

 ‘Trafik Güvenliği’ seminerlerine İzmir’de 6 ilçeden 1150 öğretmen katıldı.

 İzmir İl Emniyet Müdürlüğünde görevli emniyet personelinin verdiği eğitimlere 1150 öğretmen katıldı. Karşıyaka, Çiğli, Konak, Karabağlar, Buca ve Aliağa olmak üzere 6 ilçede düzenlenen eğitimler Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme birimi tarafından koordine edildi.

Bu seminerlerin 2023 yılının sonuna kadar devam etmesi planlanıyor.

KANSER HASTASI ÇOCUKLAR MORAL BULDU

Ege Üniversitesi Pediatrik Onkoloji Servisine afet bölgesinden sevk edilen kanser hastası depremzede çocuklara yönelik moral etkinliği düzenlendi.

Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında pediatrik onkoloji servisini ziyaret eden EÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı, Hastane Başhekimliği ve Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi yetkilileri, onkoloji hastası depremzede çocuklara hediyeler vererek moral aşıladılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 17 Mayıs 2024
GÜNDEME DAİR  - 7 Mayıs 2024
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 13 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ