Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

90 DAKİKANIN ARDINDAN

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

ÇİÇEKÇİLİĞİN KENTİ BAYINDIR’DA 82 YIL SONRA FUTBOL BAŞARISI

Nevzat Güzelırmak İzmir Süper Amatör Lig bilindiği gibi üzere  sezon daha önce tamamlandıktan sonra son Play-Off maçında  büyük bir heyecana sahne olan Bölgesel Amatör Lig’e çıkma öncesinde,  Bayındır Spor kuruluşundan bu yana  82 yıl sonra Bal ligime çıkmanın büyük bir mutluluğunu yaşadı.

SARI KIRMIZILILAR  İZMİR SPOR MAÇINDA HER YÖNÜYLE KAZANMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI.

Final maçının oynadığı saha olan Tire Mustafa Kemal Stadı her yönüyle mükkemmel bir yapıya sahip bir saha diyebilirim.  Bayındır Spor  ile İzmir Spor arasındaki son final maçı her yönüyle büyük bir heyecana sahne oldu. Maçın genel değerlendirmesine girecek olursak Bayındır Spor 4-2 lik galibiyetin yanında özellikle kurduğu baskıyla bol bol pozisyon yarattı. Bu yarattığı pozisyonlarda 4 gol buldu. Maçta ilk 15 dakika başa baş bir mücadele ancak 15. Dakikadan sonra Bayındır Spor’un hakimiyetinde devam eden bir 90 dakika ile birlikte 15 dakikalık uzatma dakikası ile  toplamda 105 dakikalık bir heyecan yaşandı.

Bayındır İlçesinde en çok çok bahsedilen Osmanlı döneminden günümüze uzanan  Çiçekçilik  ve bir de Bal liğine Bayındır Spor’un çıkmasıyla yeni bir heyecan  yaşanacak. Baktığımızda ilk önce    Nevzat Güzelırmak İzmir Süper Amatör Lig’te Ödemiş Spor ve Tire Belediye Spor gibi köklü takımların arasından kazandığı   galibiyetlerle ve başarılı sonuçlarla  herkesin “ Play-Off’larda Başarılı Olamaz “ şeklinde biraz ön yargılı davrandığı Bayındır Spor  zoru başardı. Gruptaki  Şampiyonluğun ardından mevcut kadroya 2-3 takviye ile bu başarıyı aldı.

ÖRNEK TAKIM BAYINDIR SPOR BAL LİGİNDE

Bayındır  Spor bana göre  sezonun ilk başladığı anda bile  Teknik Sorumlu Yüksel Babayiğit  ve Takım oyuncuları her daim “şampiyon olacağız”mesajını vermişlerdi. Koçlar gibi de Bal Liğine çıkmayı başardılar. Burada  ancak bizlere de tebrik etmek kalıyor.  Bana göre Süper Amatör Lig’in havası  başka  Bölgesel Amatör Lig’in havası yine başka  bunla ilgili tahmin ediyorum ki Bayındır Belediye Başkanı  UgurDemirezen  elinden  geleni  yapacaktır. Burada taraftarlar mutlu, yönetim mutlu  ve şampiyonluğun mimarı teknik heyet ve takım oyuncuları mutlu, bende  bu şampiyonluk maçında  inanın aynı heyecanı yaşadım diyebilirim. Maçta da rekabet ve güvenlik önlemleri üst seviyedeydi. Olması gereken de buydu.  Ancak maalesef  İzmir Spor yedek kulübesine kaçan topu verme yerine topu saklamayı tercih eden bir yedek oyuncunun bu hareketi sonrası  her iki takımdan birer oyuncu kırmızı kartla oyun dışı kaldı.  Buna da aslında  gerek de yoktu. İlk başlayan  bu hareket  2 oyuncunun da atılmasına neden oldu. Burada  bu final  maçı olması nedeniyle  atmosferi yüksek bir maçtı. Bunu da bir kez daha belirtmek istiyorum.

Final maçında  konuk ekip İzmir Spor’u da değerlendirtecek olursak  İzmir’in  köklü ve bir o kadar daha geçmişinden bahsedecek olursak  her zaman başarılarla dolu bir geçmişini de biliyorum.

Yine İnternetin de bizlere verdiği kolaylıktan yola çıkarak araştırdığımızda İzmirspor1923 yılında Eşrefpaşa semtinin ileri gelenleri tarafından, turuncu-siyah renklerle “Altınay” adıyla kuruldu. Altınay’ın, Sakarya Kulübü ile girdiği rekabet, bir süre sonra sertleşince camianın ileri gelenleri, bu iki kulübü tek çatı altında birleştirmeye karar verdi. 28 Kasım 1930’da Altınay ile Sakarya, İzmirspor adıyla birleşti.Kulübün resmi renkleri ise “mavi-beyaz” olarak tescil edildi. Ancak bu renkler, Fahrettin Altay Paşa’nın isteği üzerine daha sonra “lacivert-beyaz” olarak değiştirilmişti.İzmirspor’da Metin Oktay, Tarık Gencay, Seyfi Talay, Sami Özok ve B.Mustafa gibi unutulmaz oyuncular yetişmiştir. Metin Oktay, İzmirspor ve Galatasaray formalarıyla ligde tam 217 gol atarak kırılması güç bir rekora ulaşmıştır.

Ancak bugün  İzmir Spor   bu şanlı geçmişinden sonra, Süper  Amatör Ligte mücadele ediyor. Tesisleşme   açısından aslında  Bölgesel Amatör Lig’te mücadele etmeye namzet bir takım olan İzmir Spor’u final maçında  tam tanıyamadım.  Aslında  final maçı olduğu için  sahada  İzmir Spor’dan farklı bir futbol bekliyordum. Baktığımda maçın ilk 15 veya 20 dakika  başa baş bir mücadele daha sonra oyundan düşen bir İzmir Spor vardı. Burada diyecek olduğumuz bir şey yok.  Şampiyonluk Bayındır Spor’un   her yönüyle oynadığı futbolla, coşkulu taraftarlarıyla  hakkıydı. Ve  Sezar’ın hakkı Sezar’a verildi.

Burada  BayındırSpor’un genç ve  yetenekli olan  ve  teknik sorumlu Yüksel  Babayiğit’in yer verdiği  gençlerimizi de son maçta  verdiği mücadeleden dolayı tebrik ediyorum.

Burada  temennim Şampiyon Bayındır Spor’un bu  başarısının  Ödemiş Spor’a da örnek olmasını diliyorum.  Baktığımızda  bugün  Tire de  iki takım mücadele ediyor. Bir takım Bal Liğindeolan  Tire FK takımı  diğeri Tire Belediye Spor’da  İzmir Nevzat Güzelırmak  Süper Amatör Lig’te mücadele ediyor. Burada tek temennimiz de Ödemişli taraftarların uzun yıllardan beklediği  ancak maalesef bir türlü yaşayamadığını  Bal Liği özleminin giderilmesini bekliyoruz.

Bayındır Spor’un  Bölgesel Amatör Lig’e çıkmasıyla birlikte  Çiçekçilikten sonra Futbol hareketliliği sürecektir.  Dışardan  gelen gerek taraftar grubu  hareketlilğii olsun. Bölgesel Amatör Lig’in havasının da başka olduğunu biliyoruz. Bu heyecan da, bu şirin ilçede yaşanacaktır.

Ödemiş Kent Bölge Gazetesi olarak  Bayındır Spor takımına  önümüzdeki sezonda BAL Liginde başarılar diliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 13 Mayıs 2024
- 9 Mayıs 2024
- 4 Mayıs 2024
- 1 Mayıs 2024
- 22 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ