Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Bu yıl 27-30 Nisan tarihlerinde Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Alaçatı Ot Festivali için tanıtım toplantısı gerçekleşti

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 12’incisi düzenlenen, Ege’nin enfes otları ve onlarla yapılan birbirinden güzel yemeklerin yer aldığı Alaçatı Ot Festivali bu yıl 27-30 Nisan tarihleri arasında kapılarını açacak.

Dünya markası haline gelen Alaçatı Ot Festivali, bu yıl da konserler, stantlar, sergiler, söyleşiler, yarışmalar ve yemek yapım atölyeleri ile milyonları ağırlayacak. Dünyaca ünlü şeflerin jüri olarak katılacağı, Ege’de yetişen sayısız otun sergilendiği Alaçatı Ot Festivali, bu yıl ‘Yeniden Doğuş’ teması ile yapılacak. Bu yıl depremin yaralarını sarmak amacıyla düzenlenecek dayanışma festivalinde ise depremden etkilenen 11 ilin bölgesel lezzetlerinden stantlar oluşturulacak. Festival için, Çeşme’de hizmet veren TheStay Alaçatı Warehouse adlı mekanda tanıtım toplantısı organize edildi. 14 Nisan Cuma günü gerçekleşen organizasyona, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran başta olmak üzere, belediye yöneticileri, gazeteciler katıldı.

Depremde etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Adıyaman, Malatya, Kilis’in bölgesel lezzetlerinden oluşturulacak stantlarla, vatandaşlara ve yerel üreticilere destek olunacak. Hatay’ın künefesinden, içli köftesine, Malatya’nın kayısısından Gaziantep’in baklavasına kadar birçok ürün sergilenecek.Doğadan toplanan yüzlerce türdeki otun tezgahlarda yerini alacağı 12’inci Alaçatı Ot Festivali’nde Çağla Şıkel’in sunacağı yarışmada, en güzel yemekler ve otlar yarışacak.Birbirinden ünlü şeflerin yer alacağı Alaçatı Ot Festivali’nin kurucularından Ayhan Sicimoğlu da geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yemek ve ot yarışmasında Jüri Başkanı olacak.27 Nisan’da Antakya Medeniyetler Korosu, 28 Nisan’da Karsu, 29 Nisan’da Duman grubunun konserine ev sahipliği yapacak olan festivalin toplantısında konuşan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, her yıl olduğu gibi bu yıl da, yarışmalar, stantlar, sergiler söyleşilerle zengin bir festival hazırladıklarını dile getirdi. Oran, “Her adımda nefis otlu yemeklerin kokusu Alaçatı’nın o meşhur rüzgarına karışacak. Gastronomik söyleşilerde zeytini konuşacağız, zamanla dönüşen yemek kültürünü, mutfağımızın zenginliklerini konuşacağız. Sürdürülebilir, sağlıklı bir yaşamın ipuçlarından bahsedeceğiz. Alaçatı’nın tüm sokaklarından müzik tınıları duyulacak. Mücadele devam ediyor. Hayata sımsıkı tutunmak, birbirimize sarılarak aydınlık yarınlara yürümek zorundayız. Birlikte el ele verip iyileşeceğiz. Tüm renkleriyle ışıl ışıl bir bahar geliyor. Kucağımızda demet demet sevgi çiçekleri, yüzümüzde umutlu bir gülümsemeyle baharı karşılayacağımız bu coşkuya ortak olmak isteyen herkesi, Otların Rüzgarlı Öyküsü, Yeniden doğuşun şenliğine, Alaçatı Ot Festivali’mize bekliyoruz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıldır düzenlediği İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin tarihleri açıklandı. 16 – 23 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenecek festival kapsamında bu yıl ulusal yarışmanın yanı sıra uluslararası yarışma da yapılacak.

İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali bu yıl 16 – 23 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Geçen yıl vadettiğimiz gibi, bu yıl uluslararası yarışmayı da programımıza alıyoruz. Müzik ve sinema ilişkileri üzerinde odaklanan bu yarışma, İzmir’e dünya festivalleri içinde özgün bir konum kazandıracak” dedi. Ulusal yarışmaya 2022 ve 2023 yapımı, özgün müziğe sahip uzun metrajlı yapımlar katılacak. Uluslararası yarışmada ise müzik ve dans dünyasını konu alan uzun metrajlı yapımlar ve müzikaller yarışacak.

Direktörlüğünü Vecdi Sayar’ın yaptığı, gösterimlerin sinema salonları ve açık hava sinemalarında yapılacağı festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği, İZFAŞ işbirliği, Kültürlerarası Sanat Derneği partnerliği, çeşitli ülkelerin konsoloslukları, kültür merkezlerinin katkıları ve özel kuruluşların sponsorluğu ile gerçekleştiriliyor. Festivalin yarışmalı bölümlerinin gösterimleri İzmir’in yeni sanat merkezi İstinye Park Teras salonlarında olacak.

Afişi Nazlı Ongan, ödül heykelciği Sema Okan Topaç tarafından tasarlanan tematik festivalde, En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Oyuncu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Özgün Şarkı ve En İyi Ses Tasarımı dallarında ödül veriliyor. Bu dallarda ödül kazananlara ‘Kristal Flamingo’ ödüllerinin yanı sıra maddi ödüller de verilecek. Ulusal Yarışmaya başvurmak isteyen yapımcıların dijital bir gösterim kopyasını 20 Nisan tarihine kadar intercultural.turkey@gmail.com adresine göndermeleri gerekiyor.

Dizi müzikleri de yarışacak.Festivalde, iki yarışmanın yanı sıra, geçen yıllarda olduğu gibi, televizyon dizilerinin müziklerinin öne çıkarıldığı bir değerlendirme yer alacak. Açık kanallarda yayımlanan dizilerin özgün jenerik müzikleri ve özgün şarkıları ile dijital platformlarda yayımlanan dizilerin özgün müzikleri ve şarkıları ayrı kategorilerde değerlendirilecek. Geçen yıl düzenlenen ‘Müzik Konulu Kısa Film Proje Yarışması’nda seçilen ve ödül miktarının yarısı filmlerin gerçekleştirilmesi için proje sahiplerine verilen, o tarihten sonra çekimleri ve yapım sonrası işlemleri tamamlanan 10 yapıt, 20 Nisan tarihine kadar aynı adrese gönderilecek ve filmlerin Türkiye prömiyeri festival kapsamında yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aylar önce başlattığı “100. Yıl Marşı” arayışı tamamlandı.

Ayten Mutlu’ya ait muhteşem dizeler, Fazıl Say tarafından bestelendi, Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası kıymetli orkestra şefimiz Can Okan tarafından yönetildi. Pırıl pırıl gençlerden oluşan Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası Korosu, Genç Koro Işılay Saygın G.S.L. ve SerenadBağcan gibi değerli sanatçılarımızın desteği ile 100. Yıl Marşımızın kayıtları yapıldı. Ses ve görüntü montajları tamamlanır tamamlanmaz milletimizin beğenisine sunulacak marş, kayıtlarda bulunanların diline şimdiden dolandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Fazıl Say’ın Türk Milletine armağanı olan bu kıymetli marşı hep beraber söyleyeceğimiz güzel günleri iple çekiyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 7 Mayıs 2024
- 2 Mayıs 2024
- 30 Nisan 2024
- 9 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ