Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bıçakçı’da 23 Nisan Çocuk Bayramı etkinliği

Reklam

Ödemiş’te Örf ve adetleri uzun yıllardan beri sürdürmesiyle tanınan İlçeye bağlı Bıçakçı Mahallesinde Bedriye Baykaş İlkokulunun düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı renkli programla gerçekleşti.

23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMINDA OKUL ÖĞRENCİLERİ İLK ÖNCE VELİLERİ İLE BİRLİKTE BIÇAKÇI MAHALLESİ İÇİNDE KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRDİ

Etkinlik kapsamında ilk olarak Bedriye Baykaş ilkokulu Öğrencileri ellerinde Türk Bayraklarıyla uzun kuyruklar oluşturarak renkli görüntüler sergilediler.

GÜNÜN ANLAM ve ÖNEMİNİ ANLATAN KONUŞMAYI BEDRİYE BAYKAŞ ORTAOKULU MÜDÜRESİ ZEYNEP KAHVECİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında okul bahçesinde gerçekleşen etkinlikte günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı gerçekleştiren Bedriye Baykaş Ortaokulu Müdüresi Zeynep Kahveci konuşmasında “Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturmakta hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektedir. Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar, çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk, onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugünde bizlere düşen görev; hem atamızın emanetlerinin sahibi olduğumuzu göstermek, hem de atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yâd etmek olmalıdır.

23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bugünde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız, diye düşünüyorum. Ulu Önderinde söylediği gibi sizlerden çok şeyler bekliyoruz. Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hâkim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu olsun” dedi.

“KÖYÜMÜZDE ÇOCUKLARIMIZLA BİRLİKTE 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI COŞKUSUNU TÜM KÖY HALKI OLARAK YAŞIYORUZ”

Bıçakçı Mahallesi Muhtarı Yusuf Erdinç etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmasında “İnanıyorum ki bugün hepimiz coşku doluyuz… Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu ve bir ulusun yazgısının, ulusun kendisi tarafından belirlendiği, ulusun kendi yolunu kendi çizdiği büyük bir devrimin sevincini yaşıyoruz… Tek önderimiz Atatürk’ün ve elbette bu büyük devrimde payı olan diğer kahramanların, egemenliği gerçek sahibi olan halka vermelerinin 103. Yılı’nı kutluyoruz. Onlar Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmış bu ulusun, aydınlık bir yolda, aklın ve bilimin ışığında ilerleyeceğine, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alacağına inanarak BUNA yakışanın bir kişiye kul köle olmak değil, kendi kendisinin efendisi olmak olduğunu düşünerek bunu yaptılar.

Ne var ki, bugün durup baktığımızda sizlere gerçekten güzel bir gelecek sağlamak adına, sizlerin bizden daha mutlu yaşamanız için gerekeni tam olarak yapabildik mi? Bir şey söylememiz zor… Ancak, yüreğimizi karartmaya gerek yok… Çünkü, sizlerden umutluyuz… Siz Bizim eksik kaldığımız her yeri, her şeyi tamamlayacaksınız… Sizler yarını bugünden güzel, bugünden daha yaşanır kılacaksınız… Aydınlık güzel günlere yürürken bilmeniz ve hiç aklınızdan çıkmaması gereken şeyler de var elbette… Dürüst olmayı bileceksiniz… Çalışkan olmayı bileceksiniz… Vatan sevgisini bileceksiniz… Bayrak sevgisini bileceksiniz… Barışı, kardeşliği bileceksiniz… Onurlu olmayı, dik durmayı bileceksiniz… Kurtuluş Savaşı nedir bileceksiniz… Çanakkale’yi bileceksiniz. Sakarya’yı, Dumlupınar’ı, İnönü’yü, Büyük Taarruz’u bileceksiniz… 19 mayıs ne demek, 29 ekim nedir bileceksiniz.

Atatürk’ü ezberleyeceksiniz, benliğinize, ruhunuza sindireceksiniz… O’nun devrimlerinin anlam ve önemini benimseyeceksiniz. Atatürk size güvendi.Biz de güveniyoruz. Sizin göreviniz bu güveni boşa çıkarmamak..Gördüğünüz her yerde Atatürk’ün resmine bir bakın..Göreceksiniz ki, O size bakıyor… O, sizi izliyor. O, bu ülkenin aydınlık yarınları için size güveniyor.Ben, her birinizin yüzünde bir Atatürk görüyorum… Ben, her birinizin yüzünde aydınlık bir gelecek görüyorum” Dedi.

“KÖYÜMÜZDE DÜĞÜNLERDE OLDUĞU GİBİ 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMLARINDA ÖRF VE ADETLERİMİZE UYGUN BİR ŞEKİLDE TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Bıçakçı Mahallesi Kestane Tüccarlarından Metin Yağcı Ödemiş Kent Gazetesine yaptığı açıklamada “Köyümüz Bıçakçı Mahallesi bilindiği üzere düğün ve çeşitli merasimlerde örf ve adetlerine bağlı bir şekilde gerçekleştirmesinin yanında 23 Nisan Çocuk Bayramlarında sabahın erken saatlerinde çocuklarımız ilk önce mahalle içinde yürüyüşlerini ellerinde Türk Bayraklarıyla güzel bir kortej yürüyüşü yaparak başlarlar. Daha sonra da  etkinliğin devamı okulun bahçesinde devam eder. Köyümüzde bu yıl diğer  23 Nisan  Çocuk Bayramlarında olduğu gibi  köyümüzde  yediden yetmişe herkes büyük katılım göstererek çocuklarımızın bayram coşkusuna ortak oldular. Bu yıl  23 Nisan  Çocuk Bayramımıza katılan başta Ödemiş Belediye Başkanımız Mehmet Eriş başta olmak üzere  Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, Ödemiş Ovakent Mahallesi Jandarma Karakol Komutanı Kıdemli Astsubay Başçavuş Burak Özvatan, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Güder, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar Odası Başkanı Hülya Çavuş, Bıçakçı Mahalle Muhtarı Yusuf Erdinç, olmak üzere  Bıçakçı Mahallesi sakinlerine böyle güzel ve renkli geçen Çocuk bayramı coşkusu sevincine ortak oldukları için teşekkür ediyorum. Köyümüzde uzun yıllardan beri süre gelen coşkulu 23 Nisan Törenlerinin önümüzdeki yıllarda da böyle coşkulu bir şekilde geçmesini temenni ediyorum” Dedi.

Bıçakçı Bedriye Baykaş İlkokulu ve Ortaokulu bahçesinde gerçekleşen etkinlik kapsamında Öğrenciler ve öğrenci velileri günün önemini anlatan Şiirler, Öğrencilerin hazırladığı çeşitli gösteriler, tiyatro oyunu ve spor aktiviteleri gösterisi yer aldı.

Etkinlik kapsamında Okulun bahçesi Türk Bayraklı Kırmızı Balonlar ve Türk Bayrakları ile süslendi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ