Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Cumhuriyetin 100. yılında İZSU’dan 100 dev proje

Cumhuriyetin 100. yılında İZSU’dan 100 dev proje
Reklam

İZSU Genel Müdürlüğü Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 100 dev projeye imza atıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU tarafından 2023 yılı içinde başlatılan 100 projeyi kamuoyuyla paylaştı.

KİRAZ, ÖDEMİŞ VE TORBALI İÇME SUYU ŞEBEKELERİ YENİLENECEK

İçme suyuyla ilgili yatırımlardan bahseden Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kiraz, Torbalı ve Ödemiş içme suyu şebekesi yenileme çalışmalarımıza da toplam 320 milyon lira ayırdık. Torbalı’daki imalatlarımız tamamlandı. Bu üç proje ile Küçük Menderes Havzası’na toplam 392 kilometre içme suyu şebeke hattı kazandırmış olacağız” dedi. Küçük Menderes Havzası’nda yer altı sularının derinlere çekildiğini hatırlatan Başkan Soyer, “İZSU Genel Müdürlüğümüz, Küçük Menderes İçme Suyu Sondaj Kuyusu Açılması Projesi ile 100 yeni içme suyu kuyusu açıyor. Bu çalışmamız sayesinde Torbalı, Tire, Bayındır, Ödemiş, Kiraz ve Beydağ’da susuzluk tehlikesi ortadan kalkmış olacak. 100 milyon liralık yatırımımız ve kesintisiz süren çalışmalarımız sonucunda 23 kuyunun imalatı tamamlandı, diğerleri de yapım aşamasında” ifadelerini kullandı.

TÜİK verilerine göre İzmir’in, AB standartlarında arıtma tesisi sayısı ve kişi başına düşen ileri biyolojik yöntemle arıtılmış su miktarında Türkiye’nin lider şehri olduğunu ifade eden Başkan Soyer, “Küçük Menderes Havzası’nda çevre kirliliğini önlemek ve havzanın temizliğini sürdürülebilir kılmak için ilçeye hizmet eden Torbalı Atık Su Arıtma Tesisi’nin kapasitesini ise üç kat artırarak 21 bin metreküpten 58 bin metreküpe çıkartıyoruz. Yapımına başladığımız İzmir’in en büyük ikinci kapasiteli atıksu arıtma tesisini kısa sürede hizmete alıyoruz. Torbalı’daki diğer yatırımımız ise Ayrancılar – YazıbaşıAtıksu Arıtma Tesisi’nde devam ediyor. Kapasite artırım çalışmalarımız ile bu tesisimizin kapasitesini 3.5 kat artırıyor ve bölgenin endüstriyel atık sularının da tesise iletilerek arıtılmasını mümkün hale getiriyoruz. Torbalı’daki bu iki yatırımın toplam maliyeti 600 milyon lira.” şeklinde konuştu.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ