Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Tire’de hıdrellez coşkusu

Tire’de hıdrellez coşkusu
Reklam

Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biri olan Hıdrellez, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hâkimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır. Hıdrellez, geçmişten günümüze Tire’de de özellikeDerekahve’de kutlanır. Bugün de Tire’den ve Tire dışından çok sayıda ziyaretçi, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Hıdrellez’i kutlamak için Derekahve’ye akın ettiler. Derekahve’de başlarına koydukları çiçek ve yeşilliklerle doğa yürüşü yapan vatandaşlar, dileklerini dileyip dereye bıraktılar. Öte yandan Hıdrellez için günler öncesinden hazırlıklarını tamamlayan Tire Belediyesi, bu yıl da Derekahve’de toplanan vatandaşlara etkinliklerle dolu bir gün geçirtti. Tarihi Tire Belediyesi Armoni Bandosu Derakahve de vatandaşlara konser verdi. Tire Belediyesi alanda 1500 kişilik lokma döktürdü. Sabah saatlerinden itibaren Derekahveye gelen vatandaşlar burada baharın gelişini kutlayarak gönüllerince eğlendiler.

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran; “Hızır ve İlyas Peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu günü simgeleyen ve eski çağlardan bu yana geleneklerimiz arasında yer alan, kış mevsiminin bitişi ve baharı karşıladığımız günler olan Hıdrellez Bayramımız kutlu olsun. Tire Belediyesi olarak bu yıl da hıdrellezi coşku içerinde kutladık. Tüm vatandaşlarımızın bahar bayramını kutluyorum. Geleneksel olarak her yıl Derekahve’de yapılan Hıdrellez etkinlikleri bu yıl daha umutlu bir gelecek, daha mutlu bir Tire, daha aydınlık bir Türkiye inancımızla, heyecanla, umutla, mutlulukla kutladık.

Hıdırellez etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz Tire Belediyesi Tarihi Armoni Bandosu Özel Konseri, İzmir Edebiyatçılar Grubu Yazarlar Buluşması ve Kitap Fuarı, Hanımeli Pazarı Hediyelik El İşi Sergisi ve Lokma İkramımız ile katılımcılar keyifli bir gün yaşarken gül ve ağaç dallarına asılan, Derekahve’nin serin sularına bırakılan dilek kağıtlarıyla bir ritüeli daha hep birlikte yaşattık. Dedi.

Haber : Emine Toktaş

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ