Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Murat Kulaç İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarım politikasının kooperatiflerin gelişimine büyük ivme kazandırdığını belirterek, verilen destek için teşekkür etti. Kulaç “Biz süs bitkisi üreten kooperatifiz. Ülke genelinde süs bitkisinden geçimini sağlayan 500 bin aile var. Ciddi bir ekonomik güç. Büyük çoğunluğu da küçük aile çiftçisi. Çok ciddi dar boğaza girdik. Ancak bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi  planlamasını bozmadan alımlarına devam etti. Bu işbirliği hem annelerimizi mutlu edecek hem de üreticimize can suyu olacak” dedi.Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi, emekli pilot İbrahim Toykoç ve Yasemin Toykoç çiftinin Ayvalık’ın tarihi yapılarının da işlendiği eserlerin yer aldığı minyatür ve resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

21 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilecek olan serginin açılışını gerçekleştiren Ayvalık Belediyesi Başkan Vekili Tülay Çankaya, Ayvalık’ta birbirinden değerli sanatçıları, sanatseverlerle buluşturmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. Başkan vekili Çankaya, Ayvalık’ın turizmde bilinirliğinin yanı sıra, kültür ve sanat kenti olma yolunda da emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Emekli Pilot İbrahim Toykoç’un doğadan malzemeler kullanarak yaptığı Ayvalık’ın tarihi yapılarına ait minyatürler ile eşi Yasemin Toykoç’un Ayvalık resimleri, açılışa katılan sanatseverlerin büyük beğenisini topladı. Serginin açılışını yapan Ayvalık Belediyesi Başkan Vekili Tülay Çankaya, “Orhan Peker Sanat Galerimiz hiç boş kalmıyor. Ay içinde en az iki sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu durum da bizi çok mutlu ediyor. Ayvalık artık, turizmin yanı sıra kültür ve sanat kenti. Açtığımız her sergi alanlarında büyük başarılar elde etmiş sanatçıların eserlerinden oluşuyor. Her açılış, her sergi çok büyük bir ilgi görüyor. Yılsonuna kadar yine birbirinden değerli sanatçılarımızın eserlerine ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yedi yıl önce emekli olan ve ardından minyatür yapmaya başladığını hatırlatan İbrahim Toykoç, Ayvalık evlerinin ruhunu ve büyüsünü sanatına yansıttığını belirtti. Emeklilikle birlikte zamanının önemli bir bölümünü minyatür yapmaya ayırdığını vurgulayan Toykoç, Ayvalık’ın eski evlerini çok sevdiğini söyledi. Sergide resimleri yer alan Yasemin Toykoç ise eşiyle birlikte minyatür ve resimlerle Ayvalık’ı sergilemekten büyük bir keyif aldıklarını anlattı.

Türk doğal taş sektörünün duayen isimlerinden, Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde 2014-2022 yılları arasında 2 dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan, Ege İhracatçı Birlikleri’nde 2018-22 yılları arasında Koordinatör Başkan Yardımcısı olan Mevlüt Kaya’nın annesi Dudu Kaya (91) vefat etti.

Urla Devlet Hastanesi’nde kalp yetmezliği ve mide kanaması nedeniyle tedavi altında olan Dudu Kaya son nefesini verdi.

Mevlüt Kaya, annesi Dudu Kaya’nın cenazesini 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü öğle namazını müteakip Konya Cihanbeyli Böğrüdelik Mahallesi Camii’nde kılınacak cenaze namazı sonrasında, Böğrüdelik Kabristanı’nda toprağa vereceklerini dile getirdi.

Bugün Yönetim Kurulu Üyesi olduğum İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyeleriyle kahvaltıda buluştuk.Seferihisar Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Piknik Alanı’nda Bahara Merhaba dedik.

Seferihisar Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde düzenle kahvaltı organizasyonuyla, 6 Mayıs ‘Hıdırellez Bahar Bayramı’nı kutladık. Düzenlenen etkinliğe, İGC Başkanımız Dilek Gappi, İGC Önceki Dönem Başkanı Misket Dikmen, aralarında benim de olduğum İGC Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda İGC üyesi katıldı. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de, etkinliğe gelerek İGC üyeleriyle birlikte kahvaltı yaptı. Başkan İnce, 1985 yılından itibaren üyesi olduğu kooperatifte iGC üyelerini ağırlamaktan çok memnun olduğunu ifade ederek, “Gelecek ‘Hıdırellez Günü’nde, güzel baharlarda buluşmayı diliyorum” dedi.

“BİRLİK VE BERABERLİĞE TANIK OLALIM”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak Hıdırellez Bayramı’nı, coşkusunu ve mutluluğunu üyelerimiz ile paylaşmak istedik. Türkiye’nin sayılı tarımsal kooperatiflerinden biri olan Bademler’de buluşmak istedik. Üyelerimiz de çok ilgi gösterdi. Türkiye’de medyada beraberliğe ve birliğe yönelik yaklaşımlara tanık olmak istiyoruz. Maalesef son yıllardaki yıpranmalardan pay alan sektörlerinden başında ‘medya’ geldi. Bölündük, küçüldük ve parçalandık. Teknolojinin bize verdiği fırsatlar ve genç meslektaşlarımızın azmi ile yeni bir medya anlayışına ulaşacağımızdan hiç kuşkum yok” ifadelerini kullandı.

Çocukluğumda sokakta top peşinde koşmaktan ayakkabılarımın altı delinirdi. Ama trenci babamın aldığı maaşla yeni ayakkabı almak ne mümkün, Allah’tan ayakkabı tamircileri vardı, delinen tabanlara pençe yapıp delikleri kapatırlardı.

Hepsi geçmişte kaldı. Ayakkabı tamircileri birer birer yok olmaya başladılar nerdeyse nesilleri tükendi.

Ama biri var ki zamana direndi, gelişen teknolojiyi kullanarak ayakkabı tamiratını dijital ortama taşıdı. Adı Kenan Diler Uzunay. 63 yaşında yarım asırdır baba mesleğini Alaybey’deki küçücük dükkanında azimle sürdürüyor.Tamire muhtaç ayakkabınızın fotoğraflarını gönderiyorsunuz, Kenan usta size tamir edilmiş çizimini gönderiyor, fiyat veriyor. Onaylayıp ücretini gönderdikten sonra kısa sürede tamir edip kargoyla size ulaştırıyor.Gerek yurt içinden ve gerekse de yurt dışından yüzlerce müşterisi var. Hepsi sunulan hizmetten memnun.Neden olmasın ki, binlerce lira verip aldığınız marka ayakkabılarınızı, sadece birkaç yüz liraya yeniliyorsunuz ve daha yıllarca kullanıyorsunuz.

Kent Konseyi Gençlik Meclisleri ulusal çapta 3’üncü kez bir araya geldi. III. Ulusal Gençlik Meclisleri Buluşması’na, İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi ev sahipliği yaptı. İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Yalova, Sinop, Nilüfer, Gemlik, İzmit, Maltepe ve Ödemiş Kent Konseylerinin Gençlik Meclisleri, İzmir’de bir araya geldi.

*Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı, Buluşmayı Destekledi*

İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin,  Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’na yapmış olduğu başvuru ile III. Ulusal Gençlik Meclisleri Buluşması’na gençlerin Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirlerden İzmir’e gelmeleri için gerekli ulaşım masrafları ve İzmir’de konaklama masrafları dâhil olmak üzere birçok gideri, Avrupa Birliği tarafından karşılandı.

*Gençlik Meclisleri İzmir’in Avrupa Gençlik Başkenti Olması Sürecini Desteklediklerini Açıkladılar*

3 gün süren toplantı 3 oturumdan oluştu. İlk gün, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, 15 Mart 2023 tarihinde,  AdnanSaygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Gençlik Forumu’na İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin yapmış olduğu hazırlık sonucunda ortaya çıkan politika metni görüşüldü. İkinci gün, Gençlik Meclisleri’nin yapısına ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü. Üçüncü gün ise, İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin de içinde olduğu başvuru ekibinin yürütücüleri “2026 Avrupa Gençlik Başkenti Finalisti İzmir” sürecini açık oturum şeklinde görüşüldü. Açık oturumda, kentteki gençlerin İzmir’in gençlik başkenti olması halinde beklentileri, bunun kente etkisi tartışıldı. Avrupa Gençlik Başkenti unvanını İzmir’in alması halinde Türkiye’nin diğer kentlerindeki gençlerin beklentileri tartışıldı. Türkiye’nin dört bir yanından İzmir’e gelen Gençlik Meclisleri; İzmir’in Avrupa Gençlik Başkenti olması sürecini desteklediklerini açıkladılar. Toplantı meclislerin oluşturduğu basın açıklamasının okunması ile sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 7 Mayıs 2024
- 2 Mayıs 2024
- 30 Nisan 2024
- 9 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ