Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Spora başlamak, hayatınızın geri kalanı için muhteşem bir karar! Fakat önemli olan pes etmeden bu kararlığınızı sürdürebilmek. Çoğumuz spor salonlarına yıllık üyelikler yaptırıyor veya kendimize bir hedef belirleyip ev egzersizlerine başlıyoruz. Ancak genellikle spor konusundaki kararlılığımızı sürdüremiyoruz. Sporun kilo verme ya da forma girme yolunda bir zorunluluktan öte sağlıklı bir beden ve zihin yapısına kavuşmak için tercih edilen bir yaşam stili olduğunu bilincine varmak gerekiyor.

Spor yapmak metabolizma hızımızı artırıyor. Düzenli olarak spor yapmaya başladığımızda ise metabolizma hızımız sürekli olarak yüksek seviyede kalıyor. Bu sayede vücudumuz daha fazla kalori yakıyor ve diyetle birleştiğinde daha hızlı bir şekilde kilo vermemizi sağlıyor.Bilinçli bir şekilde spor yapmaya başladığımızda vücudumuzun kas ve yağ kütlesini de düzenleyebiliyoruz.Ayrıca daha çok kadınlarda görülen kemik erimesi hastalığını önlemek için de düzenli olarak spor yapılması gerekiyor.Vücudunuzdaki Ağrılardan Kurtulmanın Yolu Düzenli Spor Yapmak Uzun yıllar boyunca vücudumuzda bulunan kronik ağrıları iyileştirmenin yolu olarak o bölgenin hareketsiz bırakılması öneriliyordu. Ancak bu durum ağrılarda bir azalma sağlamadığı gibi başka sorunlara da yol açıyordu.Yapılan son araştırmalarla düzenli olarak spor yapmanın yaşamsal fonksiyonlarımızın daha düzenli çalışmasını sağladığı ve kronik rahatsızlıklarımızda da iyileşmelere yol açtığını ortaya koyuyor. Kendimizi zorlamayacak şekilde orta şiddette ve günde yarım saati aşmayan egzersizler yaşadığımız birçok ağrının da azalmasına yardımcı olacaktır.Düzenli Spor Sayesinde Kişisel Motivasyonunuzu Artırıp Daha Güçlü Hissedersiniz

Temiz havanın azaldığı ve iş hayatının daha yorucu olmaya başladığı son yıllarda artık sabah yataktan erken kalmak bile başarı gibi görülüyor. Sabah erken kalkmanın üzerine bir de spor yapmaya başladığımızda kendimizi büyük bir zafer kazanmış gibi hissediyoruz.Bu zafer hissi, günlük hayatımızın birçok noktasında olumlu değişikliklere yardımcı oluyor. Kendi motivasyonumuzu sağladığımızda işimizi daha keyifle yapabiliyor

Yine çocukluğumuzdan aşina olduğumuz ve o zaman sadece eğlenmek için yaptığımız ip atlamayı yeniden hayatınıza dahil edebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de sıkı bir kardiyo egzersizi sayılan bu etkili yöntem artık her zamankinden daha popüler. Öyle ki eskiden arkadaşlarımızla bizi yarışa sokan ip atlama sayısı artık kullandığınız iplerin yeni versiyonlarında otomatik olarak sayılıyor. İlk etapta biraz zorlansanız bile devam ettiğiniz takdirde her gün kendi rekorunuzu kırmanız mümkün.Spor, genellikle yaşlı kadınları ve özellikle menopoz sırasında etkileyen osteoporoz için mükemmel bir çare olabilir. Spor aktivitesi, kemiklerin yeniden inşa edilmesini ve katılaşmasını sağlar. Böylece kemik materyali yoğunluk kazanır ve daha dirençli hale gelir. Yapılan araştırmalara göre düzenli antrenman, kemiklerin %1 ila %2 yoğunluk kazanmasını sağlıyor, kırılma riskini %20 ila %35 oranında azaltıyor, çünkü daha çok talep gören kemiklerin gücüne doğrudan etki ediyor.Araştırmalar, sporun Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Yine bu araştırmalara göre günlük otuz dakikalık spor, Alzheimer riskini %60 oranında azaltacaktır. Aynısı, diğerleri arasında kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet için de geçerlidir. Aktivite kan akışını ve kan damarlarının açılmasını uyarır. Böbrekler daha verimlidir ve atıklar daha iyi uzaklaştırılır.Bu yöntemi özellikle açık alan yürüyüşlerinde ben de kullanıyorum. Eğer yürüyüş yapmalıyım ya da şu kadar süreyi mutlaka tamamlamalıyım demekten hoşlanmıyorsanız dışarıya her çıktığınızda herhangi bir hedef belirlemeden yolunuzu uzatmayı deneyin. Her zaman döndüğünüz sokak yerine bir alttaki yolu tercih edin ve bunu her seferinde bitişe yaklaştığınızda yapın. Bu hem üzerinizdeki o zorunluluk hissini üzerinizden alır hem de rutininizi bozup yeni yollarla birlikte başka güzellikler görmenizi sağlayabilir.

Spor aktivitesi, beyne yeterli kan gönderen iyi kalp basıncı sayesinde beynin daha iyi çalışmasını sağlar ve böylece beyni oksijenle besler. Sinir ağlarını gevşeten ve hafızaya hızlı erişim sağlayan spor ile beyin aktivitesi önemli ölçüde iyileştirilir.Kasların gelişimi yakılan yağlarla el ele gider. Yağ yakıldığında, kas kütlesi tonlanır. Ve ne kadar kaslı olursak, metabolizmamız o kadar hızlanır ve o kadar çok kalori yakarız.

Bu, hafızanın uyaranlarının ve kasların gelişiminin bir sonucudur. Evet, spor beynimizin en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Spor, gri madde hacminin genişlemesine katkıda bulunabilir. Ayrıca yetişkinlerde yeni nöronların ve yeni kan damarlarının üretimini teşvik ederek beynin optimuma yakın çalışmasına izin verir.Fiziksel aktivite, yeniden form ve enerji hissi verir.  “düzenli spor uygulaması, kardiyovasküler dayanıklılık üzerinde çalışmanıza ve vücudun kapasitelerini geliştirmenize izin verir”. Düzenli olarak yoğun fiziksel egzersiz (koşmak, bisiklete binmek, yürümek…) kaslardaki karbonhidrat rezervini azaltır. Sonuç olarak, vücut daha verimli hale gelir ve enerji üretmek için daha fazla yağ yakar. Yaşlanmış eski sporcuların kas kapasiteleri azaldığında bile enerji tasarrufu yapmalarını sağlayan bu mekanizmadır.

Mutluluk hormonu olan endorfin üretimini arttırır. Ayrıca, uyguladığımız fiziksel aktiviteler, örneğin serotonin gibi refahımızdan sorumlu olan diğer hormonların salgılanmasını uyarır.Spor kilo vermenize, yağ yakmanıza ve kalori yakmanıza yardımcı olur. Tercihen kardiyo seansları bu yönde yardımcı olabilir. Alternatif yoğun ve hızlı egzersizler bu nedenle çok etkilidir. Çok sayıda kası çalıştırmak, seansları değiştirmek ve düzenli olarak yapmak yeterlidir.Spor, refahı ve kendine güveni geliştirir. Hareketsizlikten kaçınmanın ve kendinizi savunmanın en iyi yolu budur. Hareketsizlik, özgüven eksikliğinin nedenlerinden biri olan spor egzersizleri, harekete geçmenizi ve güven kazanmanızı sağlar. Ayrıca yeni beceriler geliştiriyor ve arkadaşlar ediniyoruz. Spor, fiziksel kondisyonumuzu ve görünüşümüzü iyileştirmemize, imkansız olduğunu düşündüğümüz şeyi başarabileceğimizi anlamamıza izin verir.Spor stres, kaygı ve depresyonu azaltır. Moral için iyidir.

Spor yapmak, kanıtlanmış depresyon durumunda semptomların şiddetini azaltır ve remisyon şansını artırır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 13 Mayıs 2024
- 9 Mayıs 2024
- 4 Mayıs 2024
- 1 Mayıs 2024
- 22 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ