Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Direkler arası Seyircileri’nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2022-2023 tiyatro sezonunda İstanbul dışında sahneye konulan oyunları seyrederek; “Performans, Tasarım ve Yapımlar” kategorilerinde başarılı; tiyatro, yönetmen, oyun ve oyuncuları belirledi.

Geçtiğimiz yıl kuruluşu gerçekleştirilen Ayvalık Belediye Tiyatrosu iki ödüle layık görüldü. Ayvalık Belediyesi Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Erkan Cılak, “Seni Alırsa Fırtana” oyunuyla en iyi yönetmen, oyun yazarı Hayrettin Filiz de, “Sabah Olmadan” isimli eseriyle en iyi tiyatro oyunu ödülüne değer görüldü. Ödüller 10 Haziran Cumartesi günü, Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde verilecek.

Ayvalık Belediyesi Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Erkan Cılak, tiyatronun kurulmasının ardından ve daha bir yılı tamamlamadan ilk oyunu 6 Mayıs 2022’de oynadıklarını söyledi. Neyzen Ya Yaşıyorsa oyunuyla üç ödüle değer görüldüklerini hatırlatan Cılak, “En iyi erkek, en iyi kadın ve bir de sanata katkı veren Belediye Başkanımız Mesut Ergin adına jüri özel ödüllerini aldık. 2023 yılında ise bir yıl içinde; biri ortak yapım olmak üzere dört yetişkin, iki çocuk oyunu sahneledik. 9 Mayıs günü oynadığımız son oyunla 72 kez seyirciyle buluştuk” dedi.

Yaz sezonu ve yaşanan depremin ardından oyunları bir süre ara verdiklerini ve yılın yedi ayında aktif olarak seyirciyle buluştuklarını belirten Cılak, üç güne bir oyun oynadıklarını söyledi.12 Mayıs gecesi Direklerarası ödül jürisinden gelen haberin tüm ekibi sevince boğduğuna değinen Erkan Cılak şöyle konuştu:

“İki oyunumuzun birine en iyi oyun yazarı, birine de en iyi yönetmen ödülü geldi. Bu oyunlardan biri Hayrettin Filiz’in yıllarca önce yazdığı ama ilk kez bizim sahnelediğimiz Sabah Olmadan oyunu, en iyi oyununa yazarı ödülü verildi. Hayrettin hoca ekip kurulduğundan beri bizle birlikte ve ekibin bir parçası, ayrıca belediye tiyatrosunun üst kurulunda da yer alıyor. Mübadeleyi anlattığımız, Seni Alirsa Fırtına oyunu ise benim yazıp yönettiğim oyun. Ona da en iyi yönetmen ödülü geldi. Aynı ekibe iki oyunuyla yazarlık yönetmenlik gibi önemi büyük ödül gelmesi şaşırtıcı ve kolay olmaz. Ama bizi sevindirdi. Ayrıca her yıl en etkin tiyatroların sahnelerinde yapılır ödül törenleri. Bizi daha da onurlandıran bu kısmı oldu. 23.Direklerarası Anadolu Ödülleri 10 Haziran 2023 ‘te Nejat Uygur Sahnesi’nde sahiplerini bulacak. 32 kişilik ekibimiz adına çok mutluyuz.”

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in göreve geldikten sonra, sanata ve sanatçıya verdiği destek ve önemi hatırlatan Cılak, onun sayesinde Ayvalık’ta 99 yıl sonra tiyatronun kurulduğunu ve adının Türkiye’de hızlı bir şekilde duyulmaya başladığını sözlerine ekledi.

KİTVAK Yönetim Kurulu Başkanı İklil Ulueren ve KİTVAK Yönetimi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mehlika Gökmen, Esat Erçetingöz ve Şirin Yörük’ü ziyaret etti. Doğru çalışan, mücadeleci olan sivil toplum örgütlerinin, demokrasinin vazgeçilmezlerinden olduğunu ifade eden Gappi, cumhuriyet ve demokrasiden taviz vermeyerek birlikte İzmir’in değerlerini yaşatacaklarına inandıklarını söyledi.

KİTVAK Başkanı İklil Ulueren ise İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni başarılı ve Türkiye’de dikkat çeken çizgisi için tebrik ederken, ortak projeler üretmekten mutluluk duyacaklarını söyledi.

İzmir HyattRegency Otel İstinye Park’ta düzenlenen “İzmir FashionWeek” kapsamında KİTVAK’a (Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı) destek sağlayan tasarımcılar, plaketle onurlandırıldı.

Bu önemli defileden gelen bağışların, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen onkoloji hastaları ailelerin yaralarını sarmak için kullanıldığını açıklayan KİTVAK Yönetim Kurulu Başkanı A.İklil Ulueren, “Vakıf olarak depremden bu yana ihtiyaç sahibi bir çok aileye kol kanat germeye çalıştık. Hala da yardımlarımız sürmekte. O bölgeden kaçıp kentimize sığınanlar içinde, özellikle onkoloji hastalarının mağduriyetini asgariye indirmeye çabalıyoruz” dedi.

Ulueren, İzmir FashionWeek kapsamında kendilerine destek olan Yiğit Eryendi, Süleyman Deli, Nur Oskay, Anıl Oskay, Akif Örük, İpek Örük’e ve Pakize Sükan’a plaketlerini takdim ederken, depremzede aileler adına da şükranlarını sundu.

Prof. Dr. Erkan Sevinç bugün 74 yaşına girdi.

Dile kolay tam 51 yıldır tanırım onu, yani ömürlük dostlardan. 1972 yılında Demokrat İzmir Gazetesi’nde çalışmaya başladığımda o Müzik Sayfasını yapıyordu. O zaman amatör bugün ünlü olan pekçok sanatçı onun sayesindedir. Ben de pekçoğunu onun sayesinde tanıdım.

Bakmayın siz onun Prof. Dr. Olduğuna doktorluğu kadar gazeteciliği de başarılıdır. 74 Yaşına rağmen gazetecilik mesleğinden hiç kopmamıştır. Hala 25 yaşında gençlere taş çıkartırcasına genel yönetmeni olduğu SevMedya grubunda tıp kı bizim gibi gençlere örnek olmak için haber peşinde koşuyor.

İşte bu değerli dostumuzun doğum gününü kutladık bugün SevMedya’nın Kıbrıs Şehitleri’ndeki ofisinde. Ben Esat Erçetingöz, Ümit Tunçağ, Atilla Köprülüoğlu, Emin Yeğinboy, Bektaş Türk, Gürkan Genç, İbrahim Paker, Gürbüz Karaelmas, Hakan Vardar, Ayşegül Aydın, Berna Vatansever, Aslı Bulut, Burcu Tuna, Aydın Çetinkaya ve Atilla Özgen hep birlikte pastasını kesip hediyelerimizi verdik kendi yaşlı gönlü genç dostumuza.

Sağlık ve huzurla nice yıllar diliyorum. Allah bize daha uzun yıllar hep birlikte doğum günlerini kutlamayı nasip etsin inşallah.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı sistemin dördüncü aşamasını oluşturan Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nun ilk yolculu test sürüşü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla yapıldı. İzmirlilerin de heyecanla beklediği ilk sürüşün ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Baştan beri kararlıyız. İzmir’i demir ağlarla öreceğiz. İzmirliler çok daha iyisini hak ediyor. İzmir’e hayırlı olsun” dedi.

Kentteki metro ve tramvay ağlarının tamamını kendi kaynaklarıyla inşa eden, Türkiye genelinde bunu yapabilen tek yerel yönetim olma özelliğini taşıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Fahrettin Altay Meydanı’ndan Narlıdere Kaymakamlığı önüne dek uzatılan metrosunun ilk deneme sürüşü yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde yapılan deneme sürüşüne CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP ve Millet İttifakı milletvekilleri ile adayları, ilçe belediye başkanları, Millet İttifakı’nın il başkanları ile ilçe başkanları ve basın mensupları katıldı.

7,2 kilometre uzunluğunda ve 7 istasyondan oluşan metro hattının önümüzdeki aylarda açılması planlanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 21 Mayıs 2024
- 17 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 7 Mayıs 2024
- 2 Mayıs 2024
- 30 Nisan 2024
- 9 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ