Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Hiç kaçırmadığım muhteşem müze konserleri devam ediyor.Bu kez sevgili dostum Soprano Aytül Saraç, Soprano Funda Uyanık, Tenor Kamer Sümer, Bariton Gökhan Koç ve piyanist Cemile Cabbar’ı dinlemek üzere İzmir Arkeoloji Müzesi’ndeydim.

Bir tarafta antik heykeller, bir tarafta İzmir Devlet Opera ve Bale’nin birbirinden ünlü sanatçıları ve salonu dolduran izmirlisanatseverler.Operalar, aryalar ve uyarlanmış günümüz şarkıları valsleri. Sanatçılar arasındaki spontane düetler, danslar çok zevk aldım çok bir kez daha.Müze Müdür yardımcısı sevgili dostum Elif Girginer’in muhteşem ev sahipliği de günün cabası. Konser sonrası sanatçılarla birlikte içtiğim yorgunluk kahvesi ise ömre bedel doğrusu.100.yılında, Küme Düşen Sait Altınordular’ın, Baliçler’in, Erkan Babalar’ın, Orhunbilgeler’intakımı; Altınordu! CandoğanSakaoğlular’ın,RasihÖztürkler’in,NevzatErdikler’in,Şener Öztürkler’in,AydınSevgeller’in kemikleri sızlıyor!..Bugün Atilla Köprülüoğlu ile birlikte Altınordu-Erzurum maçındaydık. Bu ölüm kalım müsabakasında mahallemizin takımı Kırmızı Donlu Şeytanlar’ı yalnız bırakmamak için işimizi gücümüzü bırakıp Bornova Aziz Kocaoğlu Stadına koştuk. Büyük bir hayal kırıklığı ile tıış tıpış geri döndük.Kendi düşen ağlamaz kardeşim. Takım küme düşüyor Kulüp başkanaı maça bile gelme zahmetini göstermyor. Batan geminin kaptanı olmayınca da sonuç bu. Gırtlağı yırtılırcasına bir avuç Altınordu taraftarına amigoluk yapan İlyas Gönen dostumuzu görünce gerçekten içim sızladı. Kırmızı-Lacivertli kulüp öğrencileri de olmasa statta çıt çıkmayacak.Maçın son düdüğü çaldığında yerlere serilip ağlayan Altınordulu oyuncuları, buna karşılık taraftarına koşup dakikalarca kutlama yapan Erzurumlu futbolcuları  görmek istemezdim doğrusu.Heykeltraş Turgut Pura’nın adını yaşatmak için eşi Güngör Pura tarafından 1982 yılında kurulan Turgut Pura Vakfı’nın 40. Yıl Heykel Yarışması, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Arkas Holding, Folkart A. Ş., Konak Belediyesi, Simurg Eser Taşımacılık, Yağmur Yayın Grubu, Swissotel Büyük Efes Sanat, İzmirart sponsorluğunda organize edildi.

Yarışmaya bu yıl 150 sanatçı katıldı. Finale kalan 35 sanatçı arasından yedi sanatçının ödüle layık görüldüğü yarışmanın ödül töreni, sergi açılışıyla gerçekleşti. Turgut Pura Vakfı Sanat Merkezi’nde sergi açılışıyla organize edilen törene, vakıf yöneticileri, yarışmanın jüri seçici kurul üyeleri, sanatçılar, sanatseverler katıldı.TurgutPura Vakfı Heykel Yarışması’nın jüri seçici kurul üyeliğini; Caner Çoban, Cem Sağbil, Ertuğ Atlı, Mehmet Yılmaz, Müjde Unustası, Neda İsmail Atar, Selçuk Yılmaz, Serpil Gedik Birsin ve Varol Topaç üstlendi. Turgut Pura Vakfı 40. Yıl Başarı Ödülü’nü Aziz Sargın, Genç Sanatçı Başarı Ödülü’nü Suat Dündar, Başarı Ödülü’nü Noyan Zenger ve Kemal Kahveci, Jüri Özel Ödülü’nü Ayşe Elif Aydoğmuş ve Yasemin Selvi, Mansiyon Ödülü’nü ise Dilek Toluyağ kazandı.

Folkart adına ödülü Folkart Sanat Galerisi Yöneticisi Ceren Eren verdi.Finala kalan sanatçılar Aleyna Gökdemir, Aslı Özer, Aykut Ergin, Buket Görses, Çela Öztürk, Delil Tarım, Doğa Özsar, Ece Kibaroğlu, Efe Tan Engin, F. Ergün Aslan, Erhan Mızrak, Fırat Uysal, İlayda Baratan, Kübra Kayabay, Mehmet Demirci, Mustafa Demirel, Nadir Zencir, Nisa Karaca, Niyazi Kerem Bengi, Olcay Gültepe, Raşit Metehan Acehan, Refik Acun, Selin Altınay, Selin Elif Tuna, Sevda Öksüz, Sevdiye Cerrahoğlu, Umut Berke Özcan ve Yasemin Ulupınar’ın eserlerinden oluşan yarışma sergisi, 12 Haziran’a kadar ziyarete açık kalacak.

Geçtiğimiz yıl kuruluşu gerçekleştirilen Ayvalık Belediye Tiyatrosu iki ödüle layık görüldü. Ayvalık Belediyesi Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Erkan Cılak, “Seni Alırsa Fırtana” oyunuyla en iyi yönetmen, oyun yazarı Hayrettin Filiz de, “Sabah Olmadan” isimli eseriyle en iyi tiyatro oyunu ödülüne değer görüldü. Ödüller 10 Haziran Cumartesi günü, Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde verilecek.Ayvalık Belediyesi Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Erkan Cılak, tiyatronun kurulmasının ardından ve daha bir yılı tamamlamadan ilk oyunu 6 Mayıs 2022’de oynadıklarını söyledi. Neyzen Ya Yaşıyorsa oyunuyla üç ödüle değer görüldüklerini hatırlatan Cılak, “En iyi erkek, en iyi kadın ve bir de sanata katkı veren Belediye Başkanımız Mesut Ergin adına jüri özel ödüllerini aldık. 2023 yılında ise bir yıl içinde; biri ortak yapım olmak üzere dört yetişkin, iki çocuk oyunu sahneledik. 9 Mayıs günü oynadığımız son oyunla 72 kez seyirciyle buluştuk” dedi.

Yaz sezonu ve yaşanan depremin ardından oyunları bir süre ara verdiklerini ve yılın yedi ayında aktif olarak seyirciyle buluştuklarını belirten Cılak, üç güne bir oyun oynadıklarını söyledi.12 Mayıs gecesi Direklerarası ödül jürisinden gelen haberin tüm ekibi sevince boğduğuna değinen Erkan Cılak şöyle konuştu,İki oyunumuzun birine en iyi oyun yazarı, birine de en iyi yönetmen ödülü geldi. Bu oyunlardan biri Hayrettin Filiz’in yıllarca önce yazdığı ama ilk kez bizim sahnelediğimiz Sabah Olmadan oyunu, en iyi oyununa yazarı ödülü verildi. Hayrettin hoca ekip kurulduğundan beri bizle birlikte ve ekibin bir parçası, ayrıca belediye tiyatrosunun üst kurulunda da yer alıyor. Mübadeleyi anlattığımız, Seni Alirsa Fırtına oyunu ise benim yazıp yönettiğim oyun. Ona da en iyi yönetmen ödülü geldi. Aynı ekibe iki oyunuyla yazarlık yönetmenlik gibi önemi büyük ödül gelmesi şaşırtıcı ve kolay olmaz. Ama bizi sevindirdi. Ayrıca her yıl en etkin tiyatroların sahnelerinde yapılır ödül törenleri. Bizi daha da onurlandıran bu kısmı oldu. 23.Direklerarası Anadolu Ödülleri 10 Haziran 2023 ‘te Nejat Uygur Sahnesi’nde sahiplerini bulacak. 32 kişilik ekibimiz adına çok mutluyuz..Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in göreve geldikten sonra, sanata ve sanatçıya verdiği destek ve önemi hatırlatan Cılak, onun sayesinde Ayvalık’ta 99 yıl sonra tiyatronun kurulduğunu ve adının Türkiye’de hızlı bir şekilde duyulmaya başladığını sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 7 Mayıs 2024
- 2 Mayıs 2024
- 30 Nisan 2024
- 9 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ