Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

ASİTEM/Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ile gerçekleştirdiği 5.Uluslararası İzmir Film Festivali yurtiçi ve yurt dışı sinemaseverler tarafından oy yağmuruna tutuldu.

Türkiye’nin Oscar’ı olarak kabul edilen ve en iyilerin halk oylaması ile belirlendiği Uluslararası İzmir Film Festivali yine rekor üstüne rekor kırıyor.

Ana akım filmlerin yarıştığı ilk ve tek film festivali olan organizasyonun ilk 5 gününde kullanılan oy sayısı 1.5 milyonu aştı. Yaklaşık 1 ay daha oyların kullanılacağı 5.Uluslararası İzmir Film Festivali’nde toplam oyların 6 milyonu geçmesi bekleniyor.

Yıldız yağmuru olacak…

Halk oylamanın yanı sıra sektör oylamasının da büyük ilgi gördüğünü ve rekabetin üst seviyede geçtiğini söyleyen ASİTEM/Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muammer SARIKAYA “18-21 Ekim tarihlerinde yapılacak olan 5.Uluslararası İzmir Film Festivali’nde bu yıl da sinema ve dizi sektörünün yıldız isimleri halk oylamasında yer alıyor. Tüm dünyadan kullanılacak oylarla en iyiler belirlenecek.

Düzenlenmeye başladığımız ilk yıldan itibaren yurt içi ve yurt dışından oy kullanılanların sayısında büyük patlama oluyor. Festivalimizin ve Türk Sineması ve Dizi Sektörümüzün gördüğü ilgi bizi ayrıca mutlu ediyor. 5 günde 1.5 milyon oy’a ulaşmış olmak tüm ekibimizi gurur duymasını sağladı. Oy kullanan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN OY KULLANILIYOR

Dünyanın dört bir yanında takip edilen Uluslararası İzmir Film Festivali’nin her geçen yıl daha büyük kitlelere ulaşarak İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin tanıtımına katkı sağladıklarını belirten Başkan Sarıkaya, “Her yıl olduğu gibi dünyanın farklı ülkelerinden birçok kişiye ulaşan Uluslararası İzmir Film Festivali, bu yıl da İsrail, Mısır, ispanya, Fransa, Brezilya, Rusya, Almanya, Hollanda, Birleşik Krallık, Kanada ve Japonya’dan oy yağmuruna tutuluyor. Dört bir kıtadan ismini sayamadığım kadar geniş bir yelpazeye ulaşan oy kullanımı Türk Filmleri ve dizilerinin, oyuncularımızın tüm dünyada ilgi ile takip edildiğini kanıtlıyor. Türk yapımı dizi ve sinema filmlerinin bu büyük başarısı bizim de büyük mutluluk duymamızı sağlıyor” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 92. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında İzmir’in 101’inci kurtuluş yıldönümünü olan 9 Eylül’de “Benim Naçiz Vücudum” adlı oyunu İzmirliler ile buluşturuyor. Atatürk’e yapılmaya çalışılan suikast süreci etrafında Genç Cumhuriyet’e karşı girişilen planları konu alan oyun, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları İsmet İnönü Sahnesi’nde sergilenecek.

Kurucu genel sanat yönetmenliğini Yücel Erten’in yaptığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, “Gençlik” temasıyla düzenlenen 92. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında 3 oyunu izleyici ile buluşturuyor. Ufuk Aşar’ın yönetmenliğini yaptığı, Ferhat Lüleci’nin yazdığı tek perdelik komedi oyunu Mor Şalvar, 4 Eylül günü sahnelendi. Fuardaki ikinci oyun ise Bulgar kara mizah ustası Stefan Tsanev’in yazdığı, “Büyük İskender’in Atı” adıyla birçok kez sahnelenen, Hüseyin Mevsim’in Türkçeye çevirdiği ve Hatice Altan’ın yönettiği “3 Nalla 1 At” oyunu oldu.

“BENİM NAÇİZ VÜCUDUM” 9 EYLÜL’DE SAHNEDE

9 Eylül akşamı ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten’in yazıp yönettiği, müziklerini Cem İdiz’in yaptığı “Benim Naçiz Vücudum” oyunu sanatseverlerle buluşacak. İzmir’in kurtuluşunun 100. yılına armağan olarak hazırlanan “Benim Naçiz Vücudum”, Atatürk’e yapılmaya çalışılan suikast süreci etrafında Genç Cumhuriyet’e karşı girişilen planları konu alıyor. Oyun, belgesel oyun ile sahne kantatının bir alaşımı olarak seyirci karşısına çıkıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şehrin 101’inci kurtuluş yıldönümünü birbirinden renkli etkinliklerle kutlayacak. 350 metrelik dev bayrağın taşınacağı Zafer Yürüyüşü ile başlayacak heyecan, Türk Yıldızları ve Solo Türk’ün nefes kesen gösterileri ile doruğa çıkacak. Kutlamalar on binlerce İzmirlinin katılması beklenen Fener Alayı yürüyüşü ve Kültürpark’ta Tan Taşçı’nın sahne alacağı 9 Eylül konseri ile son bulacak.

İzmir’in işgalden kurtulduğu 9 Eylül 1922’nin 101’inci yıldönümünde şehirde coşku yine tavan yapacak. Zafer yürüyüşü, çelenk sunumu, bayrak töreni, süvari birliklerinin geçişi, hava gösterileri, fener alayı ve konserle sonlanacak 9 Eylül’ün coşkusu tüm kente yayılacak.

İZMİRLİLER 350 METRELİK DEV BAYRAĞI TAŞIYACAK

İzmirliler 9 Eylül Cumartesi gününe Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 101.Yıl Zafer Yürüyüşü ile başlayacak. Saat 09.00’da Basmane Karakolu önünden başlayacak tarihi yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak. Türk Ordusu’nun İzmir’e girerken kullandığı güzergah üzerinde düzenlenen yürüyüşte Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip edecek İzmirliler, 350 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını birlikte taşıyacak.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenler, saat 10.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayıp, ardından Hükümet Konağı’ndaki bayrak töreni ile devam edecek. Cumhuriyet Meydanı, saat 11.15′ ten itibaren gösterilerin yer aldığı kutlamaları izlemek isteyen on binlerce İzmirliye kucak açacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, burada İzmirlilere hitap edecek. Programda Büyükşehir Belediyesi Dans ve Ritim Topluluğu gösterisi, vals, tango, zeybek gösterileri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu da yer alacak. 

Hava gösterileri nefes kesecek

Saat 17.00’de Süvari Birlikleri’nin Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürüyüşünün ardından İzmir semaları, saat 18.10’dan itibaren hava gösterileriyle renklenecek. İlk olarak Solo Türk, hemen ardından ise Türk Yıldızları İzmirlilere görsel bir şölen yaşatacak.

İZMİRLİLER FENER ALAYI’NDA BULUŞACAK

İzmir’in 101. yıl kurtuluş coşkusu, 9 Eylül akşamında zirve yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde saat 20.15’te Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayacak Fener Alayı yürüyüşü sırasında İzmirliler, ellerindeki Türk bayraklarıyla Kordon’u adeta “gelincik tarlasına” çevirecek. Vasıf Çınar Bulvarı’ndan geçerek Kültürpark Lozan Meydanı’na kadar devam edecek Fener Alayı’nın ardından, bu yıl 9 Eylül konseri Kültürpark Çim Alan’da yapılacak. Saat 21.00’de, Türk pop müziğinin sevilen isimlerinden Tan Taşçı 9 Eylül coşkusunu zirveye taşıyacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 2 Aralık 2023
- 30 Kasım 2023
- 29 Kasım 2023
- 23 Kasım 2023
- 18 Kasım 2023
- 16 Kasım 2023
- 14 Kasım 2023
- 10 Kasım 2023
- 7 Kasım 2023
- 3 Kasım 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ