Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ÇYDD’den Mescitli mahallesinde köyde şenlik var projesi

ÇYDD’den Mescitli mahallesinde köyde şenlik var projesi
Reklam

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir ve Ödemiş Şubeleri işbirliğiyle Gençlik Birimi tarafından Ödemiş Mescitli Mahallesi’nde 1_9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Köyde Şenlik Var etkinliği köy halkı tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Mustafa Kemal Atatürk’ün “milletin efendisi” olarak gördüğü köylü ile geleceği ve ülkenin bağımsızlığını emanet ettiği gençlerin buluşması tam bir şenlik havasında geçti.

Yaklaşık iki aylık bir planlama ve ön çalışma sonrasında ortaya çıkan etkinlikler için organize olan 48 genç, 9 gün boyunca çadırda konakladı. Animasyon, halk oyunu, vals, şiir, Atatürk’ün sevdiği türküler ve seçilen şarkıların sergilenmesi dışında yapılan resim, geri dönüşüm çalışmaları da 9 Eylül akşamı yapılan şenlikte halkın beğenisine sunuldu.Ayrıca planlanan gün ve saatlerde kadınlara yönelik bilgilendirme çalışmaları, geri dönüşüm etkinlikleri yapıldı. Erkeklerle kahvehanede buluşan gençler ve uzman konuşmacılar hukuki konularda ve çevreyle ilgili olarak bilgilendirme yaptılar.

Gençlerin bir bölümü yemek, bir bölümü tadilat, bir bölümü eğitim işini üstlenirken, hep birlikte eğlenmenin keyfini de yaşadılar. Kendi aralarındaki uyum ve işbirliği örnek bir çalışmaya imza atan 18-26 yaş aralığındaki 48 genç, Mescitli halkının sevgisini kazandı. Mescitli Mahallesinde  yapılan şenliğe katılan ÇYDD İzmir Şube Başkanı Onur Erturkan ve yönetim kurulu üyeleriyle, ÇYDD Ödemiş Şube Yönetim Kurulu üyeleri  halkla gençler arasında kurulan bu gönül bağının artarak sürmesini ve bu projenin örnek olmasını temenni ettiler. Gecede konuşma yapan ÇYDD İzmir Şube Başkanı Onur Erturkan konuşmasında “Köyde Şenlik VarVatandaşlarımızın yaşam alanları olan köylerin veya mahallelerin kent merkezlerine göreeğitim ve sosyal etkinlikler bakımından daha yetersiz olması nedeniyle “Milletin efendisi” olanköylülere, kırsal kesimlerde veya kent merkezlerinin dışındaki mahallelerde yaşayan insanlarayönelik bir sivil toplum projesidir.Uzmanlar tarafından verilen eğitimler ile bilincin ve farkındalığın artırılması, gençlerin toplumiçinde çalışma alışkanlıklarının geliştirilmesi, üniversiteli gençler ile köy/mahalle sakinlerininiletişiminin geliştirilmesi, üniversiteli öğrencilerinin köy okullarındaki çocuklara rol modelolması gibi birçok toplumsal fayda amacı güdülmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda “KöydeŞenlik Var!” projesinin gerekçelerinde belirtilen eksikliklere sahip köyleri ve mahallelileritespit etmek, bu gerekçelere uygun faaliyetler yürütmek ve ölçülebilir değer yaratmakhedeflenmiştir.” Dedi.

ÇYDD Ödemiş Şube Başkanı Ümran Akça Ateş ise konuşmasında gençlerin çalışmalarını hayranlıkla izlediğini belirterek; gençlere güvenmek, onlara potansiyellerini fark etmeleri için fırsatlar yaratmak gerekiyor. Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin çalışmaları,   hayalleri, fikirleri bizlere ümit veriyor, dedi.

Gecede Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İzmir ve Ödemiş Şubeleri tarafından düzenlenen programda yer alan gecenin anlam ve önemini anlatan ve diğer etkinlik programı sunuldu.

Haber : Turgay Konuralp 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ