Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kuşadası’nda bir ilk yaşandı

Kuşadası’nda bir ilk yaşandı
Reklam

Turizm İlçesi Kuşadası’nda Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesi’in girişimleri ile Kuşadası Adalızade Mezarlığının önüne Adalızade Açık Hava Mezar Taşları Müzesi oluşturuldu.

Kuşadası’nda başarılı projelere ve çalışmalara imza atmasıyla tanınan aynı zamanda çıkardığı kitapları da okuyucularla buluşturan Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz Türkiye de bir ilk olan Adalızade Açık Hava Mezar Taşları Müzesiyle ilgili olarak “Bugün iki güzel haber  birden vermek isterim. Birincisi; 14 Ocak 2023 tarihinden beri çalışmaları devam eden Adalızade Açık Hava Mezar Taşları Müzesinde sona gelinmek üzere. Alanda sergilenecek olan 180 adet Osmanlı mezar taşlarının 150-160 tanesinin Anıtlar Bölge Kurulunun onayladığı 9 bölümlük çarkıfelek ve istidiye adalarına yerleşim planında gösterildiği şekilde dizilimleri tamamlandı. Toprağa dikilen bu taşların gezi güzergahları kayrak taşları ile kaplandı ve iki adet konteyner getirilip yerlerine kondu. Önümüzdeki günlerde itibaren çimlendirme ve zemin tesfiye çalışmaları başlayacak.  Bir aksilik çıkmaz ise  açık hava sergi reyonları  ziyarete hazır hale getirilecek.

İkincisi  Adalızade mezarlığını ve bu açık hava müzesini anlatan, 138 sayfadan, 6 ana bölümden ve 3 eklerden oluşan Kuşadası Hafıza Mekanı Taş Mektep Adalızade adlı bir kitabı tamamladık. Derneğimizin 13. yayını olacak bu kitabı 16.5 X23 cm ebadında ve renkli kapak olarak 200 tane yakında kendi imkanlarımızla bastırıyoruz. Kitabın altı ana bölümleri; Türk defin kültürü, Kuşadası Eski Mezarlıkları, Adalızade Mezar Taşları, Taşlardaki Adalızade, Tarihi mezarlıkları koruma ve Adalızade Mezar Taşları Sergi Reyonları olarak yazıldı. Son üç bölüm ise; ek belgeleri, kısa bir sözlüğü ve yararlandığımız kaynakları kapsamaktadır. Özellikle Adalızade Taş Mektep kitabını mezarlıkta ataları medfun Gerçek Kuşadalıların almalarını ve okumalarını  candan arzu ediyoruz. Buradaki Adalızade Açık Hava Mezar Taşları Müzesi burada ilgi çeken aynı zamanda tarihimizi de anlatan bir proje olduğuna inanıyorum” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ