Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Horzum mahallesinde Yörük Türkmen toyu düzenlendi

Horzum mahallesinde Yörük Türkmen toyu düzenlendi
Reklam

Ödemiş’in Horzum Mahallesi’nde Ödemiş Belediyesi ve Horzum Yörüklerinin katkısıyla ile 3. kez düzenlenen Horzum Yörük Türkmen Toyu renkli görüntülere sahne oldu.

“BİZLER BAŞ YÖRÜK DEYİNCE BİZ HER ZAMAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANLARIZ”

Ödemiş’in üretim merkezlerinden olan ve aynı zamanda ürettiği çeşitli ürünleri Türkiye’nin her bölgesine gönderen  Horzum Mahallesindeki etkinlikte konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise yaptığı konuşmada, “Arkadaşlar gidip Toros Dağlarına bakınız; eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki, bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet bizi asla yenemez”Mustafa Kemal Atatürk  Horzumluhemşehrilerimizin güzel ev sahipliğinde Horzum Yörük Türkmen Toyu’na Alaşehir Belediye Başkanımız Ahmet Öküzcüoğlu ile birlikte katılıp Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladık. Yörük kültürünü yaşatmak demek Anadolu’nun da Cumhuriyetimizin de özünü yaşatmak demektir. Toyumuz kutlu olsun!Bugün  üretim merkezlerinden  olan ve aynı zamanda çeşitli ürünleri yetiştirmesiyle bilinen  Horzum Mahallemizde bir aradayız.Alaşehir’den gelen başkanımıza ve konuklarımıza çok teşekkür ediyorum. Baş yörük deyince biz her zaman Mustafa Kemal Atatürk’ü anlarız. Bu güzel geleneklerin yaşatılmasında ve bu toprakları vatan yapan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete göç eden gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Bu vatanda, kurtuluşun mayasında her zaman yörükler olmuştur. Topraklarımız verimli, ürünlerimiz bereketli olsun. Burada yapılacak olan altın arama işine sonuna kadar direndik. Sizi kandırmak isterler. Sakın inanmayın. Sıra şimdi Gölcük’e geldi. Burada nasıl karşı durduysak orada da dimdik duracağız.  Bu yapılan etkinlikte sizlerle bir kez daha buluşmanın büyük bir heyecanını yaşıyoruz. İnşallah önümüzdeki yılda da yine bu heyecanı hep birlikte yaşarız“ dedi.

Etkinliğe katılan 7 Eylül mehteran takımı görkemli bir gösteri sergiledi. Ödemiş İlk kurşun efeleri derneği tarafından sunulan Zeybek gösterisinin ardından ise sahneye ünlü sipsi ustası Hüseyin Demir çıktı. Hüseyin Demir’in sunduğu sipsi dinletisinin sonrasında İzmir Torbalı Ahmetli köyü Yörük Türkmen ekibinin sunduğu Köroğlu oyunu sergilendi. Aysun Efe ve Orhan Efe’nin karşılıklı oynadığı zeybek oyunu ise büyük beğeni topladı. Çevre mahallelerden toya katılan mahalle muhtarlarına verilen hediyelerin ardından program Turan Bahar’ın Yörüklerin ünlü müzik aleti olan cura ile yaptığı müzik dinletisiyle devam etti. Ödemiş Yörük Efeler Halk oyunları ekibinin gösterisinin sonrasında toya katılan federasyon konfederasyon ve dernek başkanlarının arasında hediyeleşme gerçekleştirildi.

 3. Horzum Yörük Türkmen Toyu’na Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Manisa Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Õküzcüoğlu, Ödemiş Belediyesi başkan yardımcıları,  Yörük Türkmen dernek federasyonu, konfederasyonları başkanları ve temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Oda başkanları, muhtarlar, STK temsilcileri Horzum ve çevre mahalle sakinleri ile yörükler katıldı.

Etkinlik diğer yıllarda olduğu gibi renkli görüntülere sahne oldu.  Etkinliğe  Ödemiş ve çeşitli değişik ilçelerden yanı sıra Horzum Mahalle sakinleri geniş katılım gösterdiler.

Haber: Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ