Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Çocuklarımız aç kalmasın!

Çocuklarımız aç kalmasın!
Reklam

Ödemiş Veli-Der gönüllüleri, her geçen gün artan pahalılık karşısında bazı çocukların yeterli beslenemediğini iddia ederek, okullarda bir öğün yemek çıkarılması için ödenek ayrılmasını istedi.

“VERGİMİZİ VERİYORUZ KARŞILIĞINI DA İSTİYORUZ”

Veli-Der Ödemiş gönüllüleri adına bir açıklama yapan emekli öğretmen Ayla Gacar, “Ücretsiz okul yemeği ihtiyacı, her geçen gün artan yoksulluk ve depremle birlikte memleketin temel gündemlerinden biri. Ülke genelinde okul yemeği tüm öğrenciler için tartışmasız en temel hak ve talep iken, kimi öğrencilerin yetersiz beslendiklerini bilmek bizi üzüyor” dedi.

Ayla Gacar, Veli Der tarafından paylaşılan açıklamada şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanlığı, özellikle okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocukların okulda geçirdikleri süreyi göz önünde bulundurarak, çocuklarımızın temel ihtiyaçlarını, karşılamak zorunda. Oysa duyduğumuza göre, yönetmeliklere eğitim programının uygulanmasını desteklemek amacıyla katkı payı alınmaya başlanmış. Bunu kabul etmemiz mümkün değil”

PISA 2022 raporunun nitelikli eğitimi ve eğitimde eşitliği konuşulamayacak duruma geldiğinin kanıtı olduğunu öne süren Veli Der gönüllüleri, şu ifadelerde bulundular: “3 yılda bir yapılan ve 15 yaşındaki öğrencilerin okuma, matematik ve fen alanlarındaki becerilerini ölçen PISA kapsamında öğrenciler, öğretmenler, okul yöneticileri ve velilere anketler de uygulanıyor. Ankette öğrencilere sorulan sorulardan biri de ‘Geçen 30 günde yiyecek alacak paranız olmadığı için kaç kere yemek yiyemediniz?’ sorusuydu.

5 ÇOCUKTAN BİRİ AÇ

Görüldü ki Türkiye, OECD ülkeleri arasında yüzde 19,2 ile son 30 günde haftada en az bir kez yiyecek parası olmadığı için yemek yiyemeyen öğrenci oranının en yüksek olduğu ülke oldu.

Rapora göre ülkemizde en az 5 öğrenciden biri haftada en az bir kere parası olmadığı için yemek yiyemiyor. Türkiye’yi yüzde 13,6 ile Yeni Zelanda ve yüzde 13,1 ile Kolombiya takip ediyor.

PISA’ya katılan öğrencilerin %67’si Fen ve Anadolu lisesi öğrencilerinden oluşuyor. Geçmiş yıllardaki LGS sonuçlarına göre sosyo-ekonomik durumu düşük ebeveynlerin çocuklarının büyük çoğunluğu meslek liseleri ve imam hatip liselerinde iken sosyo-ekonomik durumu daha yüksek ebeveynlerin çocukları Fen ve Anadolu liselerinde.

Çoğunluğunu Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu PISA anketinde dahi en az beş çocuktan biri açlığı yaşıyorsa diğer okul türleri ve okulların tamamı açısından gerçek tablonun daha vahim olduğu ise çok açık. Bu duruma acil çözüm bulunmalı”

Dernek olarak bugün ülkenin her yerinde, herkesi  ‘Türkiye Okul Yemeği Koalisyonu’na katılmak için çağrıda bulunduklarını belirten dernek gönüllüleri, “Çocuklarımız parasızlık yüzünden okulda aç kalmamalı. Başta hükümet olmak üzere tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz” dediler.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ