Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

60’tan fazla sanatçıyı temsil eden sanat galerileri ve 350’den fazla sanat eserini sanatseverlerle buluşturan 8. Büyük Efes Sanat Günleri, görkemli bir açılış kokteyliyle 600’den fazla sanatseveri ağırladı.

Swissôtel Büyük Efes ve Büyük Efes Sanat iş birliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleşen 8. Büyük Efes Sanat Günleri açılış kokteyline sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Kokteyl, Swissôtel Büyük Efes Genel Müdürü Rıza Elibol’un konuşmasıyla başladı ve plaket töreni ile devam etti. Törende, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Cenap Börühan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanı Ceren Umay, Konak Belediyesi Kültür Müdürü Abdullah Tunalı ve baskı sponsoru Cadbim Bilgisayar Genel Müdürü Bülent Şiri’ye teşekkür plaketleri, Genel Müdür Rıza Elibol ve Sanat Yöneticisi Meriç Aktaş Ateş tarafından takdim edildi. Derinsu Poyraz’ın dans gösterisi ise davetlilerin ilgi odağı oldu.

23-24-25 Şubat tarihlerinde, Swissôtel Büyük Efes’in Kordon Salonları’nda 12:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak tüm sanatseverlere açık olan Büyük Efes Sanat Günleri, aynı alanda 24-25 Şubat tarihlerinde saat 15.00’de gerçekleşecek söyleşi programlarına da ev sahipliği yapacak.

Dünyanın en tanınmış İsviçre markalarından biri olan SwissôtelHotels& Resorts, kökleri İsviçre konukseverliği geleneğinden gelen, Alp enerjisinin tazeliği ve canlılığıyla aşılanmış çağdaş oteller sunmaktadır. Akıllı tasarımı, kaliteli işçiliği ve sürdürülebilirliğe yönelik dikkatli yaklaşımıyla Swissôtel, misafirlerine dünyayı keşfetme, hayatın gerçek ödüllerini keşfetme ve ‘iyi yaşama’ fırsatlarını kucaklama konusunda gönül rahatlığı sağlıyor. 1980 yılında kurulan Swissôtel markası bugün, İstanbul’daki SwissôtelTheBosphorus yanı sıra Singapur’daki SwissôtelTheStamford, Swissôtel Chicago ve Swissôtel Jakarta Pik Avenue gibi amiral gemisi tesisleri de dahil olmak üzere dünya çapında 30’dan fazla otele sahiptir. Swissôtel, 110’dan fazla ülkede 5.400’den fazla tesise sahip dünya lideri bir konaklama grubu olan Accor’un bir parçasıdır ve çok çeşitli ödüllere, hizmetlere ve deneyimlere erişim sağlayan bir yaşam tarzı sadakat programı olan ALL- Accor Live Limitless’a katılan bir markadır.

Türkiye’nin gurur kaynağı olan Milli Muharip Uçağımız Kaan’da kullanılan jeneratör sistemini, Folkart’ın da çatısı altında olduğu Saya Grup şirketlerinden Volt Teknoloji üretti.

Uçakların kalbi sayılan bu sistemi, Volt Teknoloji, kendi milli tasarımı ve yüksek teknolojisi ile sıfırdan üreterek büyük bir başarıya imza attı.

Saya Grup şirketi olan FolkartYapı’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak konuyla ilgili olarak yaptığı paylaşımda şunları söyledi;

“Devletimizin bu çok önemli projesinde, jeneratör sisteminin yerli ve milli imkanların seferber edilmesi ile sadece Volt Teknoloji tarafından üretilmesi, grubumuz açısından gurur duyulacak bir gelişme olarak tarihe geçti. Konunun uzmanlarına göre, Volt Teknoloji şirketimiz, Türkiye’nin gurur kaynağı olan Milli Muharip Uçağımız Kaan’da kullanılan jeneratör sistemini, Folkart’ın da çatısı altında olduğu Saya Grup şirketlerimizden Volt Teknoloji üretti.

Bugün sevgili dostum Levent Gökçeer aradı. Öyle bir müjde verdi ki günün bütün yorgunluğunu stresin attım üzerimden. 2023 Temmuz Ayından bu yana Çeşme Ovacık’ta bulunan Gücücek Koyu için yürüttüğümüz haklı mücadele nihayet halktan yana sonuçlandı.

Koy Turizm Bakanlığı’na tahsis edildi ve yeniden halkın kullanımına açılması için çalışmalara başlandı.

Gücücek Doğal Yaşamı Koruma Derneği Adına bir açııklama yapanYön. Kur. Başkanı Av. Seher GACAR şunları söylediAslında 2023 Temmuz ayında yoğun biçimde yürütülen, kamuoyundan da büyük destek gören bu mücadele 2017 yaz aylarına kadar uzanıyor.

2017 de Gücücekkoyu,  Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı tarafından ihale ile bir işletmeye kiralanmıştı.  Onlarca yıldır özgürce bu sahilden denize giren insanlara sahilin en kıyısında küçücük bir alan bırakılmış,  sahilin tamamı “cezaevi duvarı”  gibi taş duvarla çevrilmişti.

Devasa iş makineleri ile koyumuza dalmışlar,  betonu, demiri, plastik boruları ile doğal sit alanında olmaması gereken bil cümle inşaat malzemesini yığmışlardı.

Koyumuzun doğal yapısından, kimliğinden geriye hiçbir şey bırakmamışlardı. 

Hep birlikte direnmiş,  çalmadık kapı bırakmamış, koyumuzu mahveden işletmenin kira sözleşmesinin feshi ile tahliyesini sağlamıştık.

Gücücek koyu 6 yıl aradan sonra 2023 yılında tekrar kiralama ihalesine çıktı ve bu kez biz dernek olarak, 2017 yazındaki pratiğimizle, koyun özel işletmeler tarafından bir kez daha mahvolmasının ve işgalinin önüne geçmek için ihaleye girdik ve en yüksek teklifi verdik. Dernek olarak ödeme imkânımızın çok çok üzerinde olan kira bedelini ödemediğimiz için ihale bozuldu.

Biz ihalenin hemen ardından, yetkili kurumlara sesimizi duyurmak için bir dizi eylem ve etkinlikte bulunduk.

Bu kapsamda, Turizm Bakanlığı’na da seslendik, Gücücek Koyun’ nun bakanlığın “5 yıldızlı Halk Plajları” projesine dâhil edilmesini talep ettik. Ve Sayın Turizm Bakanımız sesimizi duydu, koyun Turizm Bakanlığı’na tahsisi için bir dizi işlemlere başlanıldı.

En nihayet Sayın Bakanımız,  2024 bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşma ile de Gücücek Koyu’nun 2024 yılında bakanlığın 5 yıldızlı halk projeleri kapsamına alındığını tüm Türkiye’ye duyurdu.

Yürüttüğümüz  mücadelenin, doğa için dayanışma içinde, yılmadan  yapılan haklı mücadelenin nasıl başarılı sonuç verebileceğine örnek olması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Ve yine bunun yanında halk ile devletin karşı karşıya durmak yerine sorunlara ortak akıl ile birlikte çözüm arayışının ne kadar kıymetli ve gerekli olduğunu da gösterdiğini düşünüyoruz. İşgal ve talan edilen tüm sahillerimizde,  halkın sahillere özgürce erişim engelinin kalkmasını diliyoruz.

Biz, sahillerin özel işletmeler tarafından işgallerine itiraz ederken, “halk plajı” tanımlamasına da hep itiraz etmiştik. Bütün sahillerin halka ait olduğunu, halk plajı diye bir ayrımı reddettiğimizi ifade etmiştik. Bu itirazın bir nedeni de “halk” sözcüğünün pek çok tamlamada “lüks ve kaliteli”  niteliklerin karşıtı olarak düşük vasıfları ve düşük kaliteyi işaret etmesiydi. Bu bağlamda, Gücücek Koyu’nda işletmeye açılacak 5 yıldızlı “halk plajı” nın tüm itirazlarımızı ortadan kaldıracak nitelikte, halkımıza yaraşır vasıflarda olacağı beklentisindeyiz. 

Bu vesile ile gerek 2017 yılındaki haklı mücadelemizde gerek 2023 Temmuz ayından bu yana yürüttüğümüz mücadelemizde bize destek olan, yalnız bırakmayan tüm doğa dostlarına basın kuruluşlarına teşekkür ederiz. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Ligi 2023 Süleyman Alasya Sezonu’nda ilk üçe giren takımlara kupaları törenle verildi. Karşıyaka Belediyesi Fan Zone tesislerinde dün akşam düzenlenen törene, Karşıyaka Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, İGC Başkanı Dilek Gappi, İGC Genel Sekreteri Mehlika Gökmen, Yönetim Kurulu Üyeleri Esat Erçetingöz, Yılmaz Çoşkun, Erdal Erek, Mehmet güçlü güler, TSYD İzmir Şubesi Başkanı Bahri Okumuş, Büyükşehir Belediyesi Spor Klübü Başkanı Ersan Odaman, Süleyman Alasya’nın Ailesi ve turnuvaya katılan basın mensupları katıldı.

Cemiyetimiz üyesi ünlü spor spikeri Murat Ünlü’nün sunumuyla renklenen gecede açılış konuşmasını yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi törende yaptığı konuşmada;

“İzmir Gazeteciler Cemiyeti basın turnuvasını ortaya koyarken kurumlar arası diyalog ve birlikteliğini artırılması, dostluğun ortaya konması, tatlı, kendi içinde iddialı bir organizasyon olmasını istedik. Bu yıl ne mutlu ki dördüncüsünü tamamlıyoruz. Her yıl bir büyüğümüzün adını verdik. Bu yıl Süleyman Alasya dedik. Süleyman Alasya, çok iyi bir spor yazarıydı. Diyaloğa çok açık bir insandı, haberden, haberin peşinde koşturmaktan, farklı haber yaratmaktan keyif alırdı. Ne mutlu ki bu ligi tamamlarken onun adını yaşatmanın kıvancını yaşıyoruz. Buradan Türk basınının çok değerli isimleri yetişti. Mustafa Kemal Atatürk, sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını, biz gazetecinin zeki çevik ahlaklı ve kalemini satmayanını seviyoruz. İyi ki varsınız” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay ise yaptığı konuşmada ” İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Ligi 2023 Süleyman Alasya Sezonu Kupa Töreni’nde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Medyanın yaşadığı zorluklar ve baskılar ortadayken İzmirli gazetecilerin kaynaşması, motivasyonu ve spora teşvik edilmesi için bu ligin düzenlenmesini çok önemsiyorum.

Böyle zor günlerde mesleki dayanışmayı artırmak, inanç birlikteliği yaratmak gerekiyor. Bunu da İzmir Gazeteciler Cemiyeti çok iyi yapıyor.” sözleri ile İzmir basına desteklerini iletti.

Sesimizin Bakanlığa ulaşmasına vesile olan Şehir Plancısı Sayın Sanver Nazmi Kayaş’a, bu sonucun sağlanmasında emek ve zamanını esirgemeden bize harcayan Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Sayın Neşe ÇILDIK’ a ve elbette ki  halkın istek ve iradesine büyük bir duyarlılık ile yaklaşıp bu sonucun gerçekleşmesini  sağlayan Sayın Turizm Bakanımız Mehmet Nuri ERSOY’ a sonsuz teşekkürler. Haklıydık hep birlikte kazandık. “

Naçizane benim de bir teşekkürüm var o da mücadelenin basına duyurulmasında başrol oynayan Levent Gökçeer’e.Başından beri yazılarımla desteklediğim bu mücadelenin  kazananı olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 9 Nisan 2024
- 20 Mart 2024
- 15 Mart 2024
- 8 Mart 2024
- 28 Şubat 2024
- 25 Şubat 2024
- 22 Şubat 2024
- 8 Şubat 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ