Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Uluslararası ödüllü Seramik Sanatçımız Pervin Özdemır, 3. Kil Çalıştayı sergisini az önce Andan Saygun Kültür Merkezi’inde açtı.

Sergide Uluslararası seramik Sanatçısı Pervin Özdemır ‘in 50 seramik eseri bulunuyor. Sergi uzun yıllar eğitmenliğini yaptığı kendi yetiştirdiği 25 usta çalıştay üyesinin de eserleri yer alıyor.

Doğa ve evrenin gizemini yansıtan seramik formlarda soylenceler, halk sözlü öyküleri yani mitoslar adeta canlanmış gibi görünüyorlar.

Tüm sergilerinde yanında olmaktan onur duyduğum sevgili dostum Pervin Özdemir sergi hakkinda şunları söylüyor;

“Sanat ve mitoloji insanlığın ortak mirasıdır. Seramiğin sicakliginda toprağın ruhunu yakalama olanağı bulabiliriz. Toprağın yaşam veren nefesini hissedeceginiz bu serginin adını TOPRAĞIN NEFESİ koydum. Eserlerimde Antik geçmişten gelen eski  ozanlar, eski tanrı ve tanrıçalar,  Amazon kraliçeleri, ilham periler i bu nefesle hayat buldular. Sergi, Toprağın NEFESİ ile harmanlanan sanatsal bir yolculuktur. Bu yolculukta dünyaya derin duygusal bir özgünlük ile iz birakmak istedim. Bu masalsı sergiden sonra tüm savaşan dünyaya TOPRAĞIN diliyle sesleniyorum

Yüreklerimizi dağlayan savaşlar sona ersin.

 “ARTIKFILISTINDE ÇOCUKLAR ÖLMESİN “

Pervin Özdemir tarafindan şekillendirilen Kil Homeros büstü sanat dünyasına kazandırılmıştır. İzmir de antik edebiyatin önemli bir yazarı olan Homeros TOPRAĞIN NEFESİ serhisinde seramik severler ile buluşuyor.Sergi 26 Mart’a kadar sanatseverin ziyaretine açık.Meslektaşım Elvan Feyzioğlu 9 Eylül Gazetesinde aramızdan zamansız ayrılan Sedat Peker’in ardından öyle bir yazı paylaşmıştı ki, Peker’i bundan daha güzel kimse anlatamazdı.

İşte o yazı;”Bazı işyerleri insanın ‘ailesi’ olur. Birlikte çalıştığı kişiler de ‘aile fertleri’ .Her türlü çekişmenin, mobingin eksik olmadığı ortamlarda zordur ‘aile’ ortamını yakalamak.Milliyet Gazetesi tam anlamıyla benim ikinci ailem oldu. Birlikte çalıştığım arkadaşlarım da aile fertleri.Dün biz aile fertlerimizden birini, Sedat Peker’i uzun bir yolculuğa uğurladık.Ciğerimizyandı.Sedat, Milliyet’e başladığı yıllarda çocuk yaşlardaydı. Muzip, afacan, gazetecilik heyecanını içinde taşıyan, elindeki fotoğraf makinesinin hakkını veren dünya güzeli bir çocuk.

En zor, en tehlikeli işlerde hep Sedat vardı yanımda.GazeteciliğeEvrensel’de devam etmeye karar verdiğimde O’nu da çağırmıştım. Hiç tereddüt etmeden katıldı aramıza.

Ve o gazeteden istifa kararı verdiğimde tek bir cümleyle beni geri döndürmüştü. ‘-Buraya hepimizi sen çağırdın, nereye gidiyorsun?’ demişti. Kendine has uslubuyla, bana onca sorumluluk yükleyen bir uslupla…Gazete mekanları bir süre sonra çıktı hayatımızdan.Ama Sedat hep gazeteciydi…Bu defa onun mekanı yollar olduEn çok fotoğraflar anlatır Sedat’ı. Objektifinden yansıyanlar ve objektifin onu nasıl yansıttığı.Objektifinden yansıyanlar ‘bildiğimiz’ dünyanın ötesindedir. Dünyayı bize öğretilenden farklı gösteren fotoğraflardır onlar.Evrenin ışığı, Sedat’ın yüreğindeki ışıkla birleşir ve muhteşem görüntüler serilir gözlerimizin önüne.Unutulan zamanlardan kalan kocaman gözlü çocuklar yansır Sedat’ın objektifinden.Ayrıca, ıssız yollarda yürüyen kadınlar, dünyayı ellerine sığdırmaya çalışan emekçiler, düzene isyan edenlerin yüzleri ve her türlü şiddete maruz kalan korunmasız hayvanlar.

Objektifin O’nu yansıttığı resimlere baktığımızda ise, Barınaklardaki köpekleri kucağına alırken, bir atın başını okşarken, her türlü hayvan hakları eylemlerinde, çevreci hareketlerin içinde, demokrasi arayışlarında görürüz.Bir de neredeyse bedeninin bir parçası olan fotoğraf makinesi ile birlikte ‘GİDERKEN’ görürüz Sedat’ı.Bir tren kompartımanında, istasyonlarda, deniz kenarlarında, ıssız yollarda,Sedat’ı giderken gösteren fotoğraflara baktığımda hep, ‘Gitmekten yılmayacağım’, ‘Yaşamı gitmek olarak algılıyorum’ diyen Tezer Özlü ile aralarında bir ‘gitme akrabalığı’ olduğunu düşünürüm.

Sedat geride bıraktıklarıyla, evrene yaydığı sımsıcak insan sevgisiyle, dünyayı güzelleştiren muhteşem fotoğraflarıyla hep aramızda olacak.Bizi böylesine bir hüzünle baş başa bırakırken, Tezer Özlü’nün şöyle fısıldadığını duyar gibi oluyorum.Ve yaşam yalnız rüzgar, yalnız gökyüzü, yalnız yapraklar ve yalnız hiç değil mi?”Saygı sevgi ve rahmetle anıyorum.

Yıl 1973. Gazeteciliğe başladığım Efsane Gazete Demokrat İzmir. Kimler kimler var kadroda. Attila İlhan, Akın Simav, Çetin Gürel, Okan Yüksel, Kaya Çelikkanat, Yaşar Aksoy, Akın Kıvanç, Yaşar Eyice, Osman Özden, İskender Dinsel, Ahmet Gümüşçü, Ahmet Delikçi Orhan Suda, Hüseyin Yangır, Elvan Feyzioğlu, Simru Silahtaroğlu, Necdet Nasay, Muammer Hoca, Erkan Sevinç, Osman Özden, Esat Erçetingöz, Bektaş Türk, Mehmet Alat,  İskender Odabaşı, Salim Kadıbeşegil, İsmail Özelçinler,  Erol Akıncılar, Zafer Alatay, Şerif Tahmisoğlu,  Şenol Çetin daha kimler kimler… Hey gidi günler hey..

Swissôtel Büyük Efes, Izmir çalışanları Cumhuriyetin 100. Yılını düzenlenen muhteşem bir baloyla coşkuyla kutlandı. Bu özel gece, baloya katılan otel çalışanları için unutulmaz bir deneyim oldu. Hem tempolu geçen bir yılın yorgunluğunu atan hem de Cumhuriyet coşkusunu paylaşan çalışanlar, gecenin geç vakitlerine kadar doyasıya eğlendiler.

Gece,  Genel Müdür Rıza Elibol’un şefliğini yaptığı departman müdürleri tarafından sergilenen coşkulu koro performansı ve AegeanBand’in sunduğu müziklerle renklendi. Ayrıca yapılan sürpriz çekilişle çalışanlar, birbirinden güzel hediyeler de kazandı. Heyecan ve coşkunun hiç dinmediği gece, çalışanların motivasyonunu arttırdığı gibi ekibin takım ruhunu da güçlendirmiş oldu.

60’tan fazla sanatçıyı temsil eden sanat galerileri ve 350’den fazla sanat eserini sanatseverlerle buluşturan 8. Büyük Efes Sanat Günleri, görkemli bir açılış kokteyliyle 600’den fazla sanatseveri ağırladı.

Swissôtel Büyük Efes ve Büyük Efes Sanat iş birliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleşen 8. Büyük Efes Sanat Günleri açılış kokteyline sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Kokteyl, Swissôtel Büyük Efes Genel Müdürü Rıza Elibol’un konuşmasıyla başladı ve plaket töreni ile devam etti. Törende, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Cenap Börühan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanı Ceren Umay, Konak Belediyesi Kültür Müdürü Abdullah Tunalı ve baskı sponsoru Cadbim Bilgisayar Genel Müdürü Bülent Şiri’ye teşekkür plaketleri, Genel Müdür Rıza Elibol ve Sanat Yöneticisi Meriç Aktaş Ateş tarafından takdim edildi. Derinsu Poyraz’ın dans gösterisi ise davetlilerin ilgi odağı oldu.

23-24-25 Şubat tarihlerinde, Swissôtel Büyük Efes’in Kordon Salonları’nda 12:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak tüm sanatseverlere açık olan Büyük Efes Sanat Günleri, aynı alanda 24-25 Şubat tarihlerinde gerçekleşti

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 9 Nisan 2024
- 20 Mart 2024
- 15 Mart 2024
- 8 Mart 2024
- 28 Şubat 2024
- 25 Şubat 2024
- 22 Şubat 2024
- 8 Şubat 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ