Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Meslek duayenleri söyleşide bir araya geldi

Meslek duayenleri söyleşide bir araya geldi
Reklam

Ödemiş İlçe Kaymakamlığının geçen yıl başlattığı Yarınlara İz Bırak projesi kapsamında Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi ile işbirliği kapsamında Ödemiş Sanayi Sitesinde uzun yıllar mesleğini sürdürmüş meslek erbabı esnaflar mesleki hayatıyla ilgili çeşitli bilgilerin yer aldığı söyleyişi gerçekleştirildi.

Modaretörlüğünü ve Proje Danışmanlığını Mehmet Kamer’in gerçekleştirdiği etkinlikte mesleğin duayenleri Ödemiş Madeni İşler ve Demirciler Odası Başkanı  ve Ödemiş Çifti Malları Başkanı Ali Bozkan Ödemiş Madeni İşler ve Demirciler Odası eski Başkanı Erol Nokta, Ödemiş Sanayi Sitesinin uzun yıllar mesleğini sürdüren esnafları Şeref Şekerci ve Metin Sarıkaya yer aldı.

Etkinlikte bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşma yapan  Modaretör Mehmet Kamer “Esnafın ve halkın saygınlığını kazanmış mesleki büyülerimiz  okulumuzun öğrencileriyle buluşturmak için böyle bir etkinlikte bir aradayız.  Aslında bu etkinliği geçen yıl gerçekleştirecektik. Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezinin geçen yıl yıkılma konusu ve bir takım sebeplerden dolayı bugüne bu etkinliği sizlerle birlikte gerçekleştiriyoruz. Buradaki amacımız  Ödemiş İlçe Kaymakamlığının yarınlara iz bırak projesi kapsamında öğrencilerimizin  Ödemiş Sanayi Sitesinde uzun yıllar mesleğini başarıyla sürdürmüş ve meslek erbabı ustalarımızın öğrencilerimize verecek olduğu mesajlar ve bilgilerin yararlı olacağına şimdiden inanıyorum” Dedi.

“YARINLARA İZ BIRAK  PROJLERİ İLÇEMİZDE TÜM OKULLARDA DEVAM EDİYOR”

Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy Yarınlara İz Bırak Projelerinin ilçede tüm okullarda devam ettiğini belirtti. Aksoy “Burada en önemli olan sizlerin hayatta başarılı olmanız ve  en iyi şekilde yetişmeniz  için işyerinizde ustalarınız büyük bir fedakarlık gösteriyorlar. İlçemizde belli bir  farkındalık yaratmak ve öğrencilerimizin  fikir sahibi olması gereken  proje yaratmaları ı için  yarınlara iz bırak projesini hayata geçirdik.  Yaklaşık 340 Proje 5 bin öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdiler.  Haziran ayrına kadar bu projeler uygulanacaktır. Ve şu anda da aralıksız olarak tüm okullarda devam etmektedir.Bu projede sportif, kültürel ve sanatsal alanlarda çeşitli yaratıcı özelliklerini kullanabilmeleri ve geleceğe yönelik kendilerini ifade edebilen yorumlama kabiliyeti olan  gençlerimizin yetişmesidir.  Bu kapsamda emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu gün burada  Mesleki  Eğitim Merkezi Okulunun hazırladığı böyle bir programdan dolayı hazırladığı için de ayrıca teşekkür ediyorum.  Ayrıca Mesleki anlamda belli bir yere gelmiş  duayyen arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum”.

“MESLEKİ EĞİTİM MEMLEKETİN DE ÖNEMLİ BİR MESELESİ”

Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy Konuşmasının devamında “Tabii ki Mesleki Eğitim  memleketimizin Önemli bir meseledir. Özellikle son 2 yıldan beri meslek liselerinin mesleki eğitim merkezi okulu  olması  bir ivme kazandırmıştır. Yaklaşık günümüz itibarıyla 280 tane Mesem kapsamında öğrencimiz var.   Şu an itibarıyla Tüm Meslek Liselerimizde 1760 civarında normal örgün eğitim de öğrencimiz var.  Geçtiğimiz günlerde Meslek liselerimizin kontenjanını da arttırdık. Amacımız çocuklarımızın meslek liselerine giderek avantajlardan yararlanmalarıdır. Buradan çıkan öğrencilerimiz ileriye dönük iş imkânı rahatlıkla bulabiliyorlar. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu yönde daha iyi bir yere gelecektir” Dedi.

Ödemiş Sanayi Sitesinin Tornacı ustalarından ve aynı zamanda  Ödemiş Madeni İşler ve Demirciler Odası eski Başkanı Erol Nokta “Dünyanın neresine giderseniz gidin tornacıyım ve kaynakçıyım gibi  sanatkarsanız muhakkak bir iş imkanı bulabilirsiniz. Eğer okursanız  Üniversiteye giderseniz makine mühendisi gibi de olabilirsiniz. İçinizde olup devlet kurumunda çalışanlar şimdi beni yanlış anlamasınlar  Örneğin  okursunuz  Devlet dairesine girerseniz  belli bir sabit maaş alabilirsiniz. Ama bir fabrikatör olamazsınız. Büyük bir İş sektörü  sahibi olamazsınız. O bakımdan  sanat  ve sanatkarlılık çıok önemlidir. Ben bu güne kadar hep mesleğim sayesinde belli bir yere geldim. Hala da mesleğime devam  ediyorum.  Mesleğinize her zaman sahip çıkınız. O  zaman yeri geldiği zaman  bir fabrikanın sahibi de olabilirsiniz. Veya büyük bir sektörün işletme sahibi de olabilirsiniz” Dedi.

Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi Okul Müdürü Ahmet Çoban “Ödemiş Kaymakamımız Fatih Aksoy’un himayelerinde 2 yıldır uygulanan eğitim ve öğretim Camiasında öğretmenler ve öğrenciler arasında heyecan, motivasyon ve farkındalık rüzgarı estiren Yarınlara İz Bırak Projesi kapsamında çok güzel ve önemli projelere imza atıldı.  İşte bugün de bizlerde Öğretmenimiz Mehmet Kamer’in rehberliğinde “ yarınlara iz bırak “kapsamında, Ödemiş sanayi sitesinde iş ahlakı, mesleki tecrübesi ve model davranışlarıyla, başarılı olmuş, esnafın ve halkın saygınlığını kazanmış, meslek duayenlerini öğrencilerle buluşturmak. Mesleki tecrübelerini paylaşmak konulu panelde bir arada bulunuyoruz.

Tüm bunların yanında biz bir mesleki eğitim merkeziyiz. Binamız bilindiği üzere deprem testini geçemediği için yıkılma kararı alındıktan sonra yıkıldı. Şu anda  Ödemiş Cumhuriyet Ortaokulunda B bloğunda 6 derslik içinde bir zip dosyası gibi eğitimimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Her Şeyden önemlisi şu an kullanabileceğimiz bir Atölyemiz yok.Bu konuda inşallah iyi bir gelişme bekliyoruz” Dedi.

“MESLEK OKULLARINDA ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANIYOR”

Ödemiş Madeni işler ve Demirciler Odası Başkanı Ali Bozkan “Bugün ahilik kapsamında Ödemiş İlçe Kaymakamlığımız  ve Mesleki Eğitim Okulumuz ile birlikte düzenlenen bu etkinlikte bir aradayız. Ben  1965 yılında 8 çocuklu ailenin bir çocuğuyum. Orta okul yıllarında bir takım şartlardan devam edemedim. Ama daha sonra  ilk önce  Ödemiş sanayi sitesinde çıraklık ve  kalfalık yaparak ufak yaşlarda mesleğime atıldım. Burada öncelikte üzerimde hakkı olan ve ebediyete intikal eden değerli ustalarımı da rahmetle anıyorum.

Ödemiş’te   sanayi kuruluşu 1978  yıllarında kuruldu. Yıllardan beri Ödemiş sanayi Sitesinde işletmecilik yapıyorum. Siz değerli öğrencilerimiz için söylüyorum.İnsanın tabii ki kendisini de yetiştirmesi lazım. Ben her zaman ufakken bile ustalarımın yanına oturarak neler yapıyorlar. Dikkatli bir şekilde bakardım. Bundan da çok iyi bir şekilde faydalanmıştım.  Bu ovaların birçok enerji çalışmalarında da bulundum. Ve siyasi çalışmalarımda oldu. Bunda partiden daha ziyade ilçemiz için neler yapabiliriz. ? Her zaman  onun için çeşitli çalışmalarda bulunduk.Yani  Ödemiş ve çevresine faydalı işler yapmak için hep çalıştım. Ve 1997-1998 54. Hükümetimiz zamanında  Ödemişli eski  Bakanımız   Sabri Tekir’in  danışmanlığını üstlenerek çeşitli çalışmalarda bulunduk.

Ödemiş’e O yıllarda enerji de bir takım sıkıntılar yaşanıyordu. Ve kademeli olarak elektrik  veriliyordu. Ve o yıllarda yine bakanımız hükümet desteği ile yüksek enerji desteği kurulması konusunda ilçemize böyle bir hizmeti getirmişti.  Bölgemizde çeşitli barajlarımızın kurulması da  şu anki hükümetimizin sayın Cumhurbaşkanımızın desteği ile sulama konusunda güzel çalışmalar ve barajlar kazandırılmıştır.

Biz  tam olarak okuyamadık. Ama öğrenci kardeşlerimizden  isteğim . Muhakkak  liseyi bitirsinler, ve ileriye dönül hedeflerini belli etsinler. Ve  ailelerine fazla yük olmadan çalışsınlar. Ve topluma birer iyi birey olarak  yetişsinler.  Ayrıca  Ödemiş’te yetişen öğrencilerimiz için Allah Nasip ederse  çevre yolunun güneyinde,  orta ölçekli büyük bir alan var. Burada Avrupa Birliğinden gelen fonlarla buranın tamamlanması  ve yeni iş sahalarının oluşması için bir girişim başladı. Büyük bir hızla da devam ediyor” Dedi.

KAYMAKAM FATİH AKSOY ÖDEMİŞ’İN DUAYYEN ESNAFLARINA ÇİÇEK VE PLAKET TAKDİMİNDE BULUNDU

Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy Ödemişli Sanayi Sitesinin esnafları  Ali Bozkan, Erol Nokta, Şeref Şekerci ve  Metin  Sarıkaya’ya yarınlara iz bırak kapsamındaki söyleşiye katkıda bulunmalarından dolayı çiçek ve plaket takdiminde bulundu.

Yapılan söyleşiye  Ödemiş İlçe Kaymakamı  Fatih Aksoy, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Cihan Gültekin,  Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, Ak Parti Ödemiş İlçe Başkanı Muhammet Şen olmak üzere çeşitli oda başkanları  ile Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri katıldılar.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ