Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Tarım ve Orman Ödemiş İlçe Müdürlüğünde budama kursları devam etti

Tarım ve Orman Ödemiş İlçe Müdürlüğünde budama kursları devam etti
Reklam

Tarım ve Orman  Ödemiş ilçe Müdürlüğü ile  Ödemiş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen  Meyve Ağaçlarında Budama alanında üçüncü kurs etabı  tamamlandı.

Kursumuzda katılımcılara, Meyve ağaçlarında budama çeşitleri, Ağaç türüne ve yaşına uygun budama şekilleri, Budama teknikleri, Budama araç ve gereçleri, Budama sonrası bakım işlemleri konularında eğitimler verildi.

Yapılan kurslarda çeşitli budama şekillerine dikkat çekildi. Konuyla ilgili olarak “ Ürün budamasında, zayıf dallar daha kısa, kuvvetli dallar daha uzun bırakılmalıdır. Bir yaşındaki uzun bir dalın ucunu kesmez iseniz, bu dalda oluşacak olan fazla sayıdaki meyve, dalın kırılmasına ayrıca istenilen uzunlukta yeni sürgün yada sürgünler alamama durumunu ortaya çıkacaktır. Bu olumsuz duruma en güzel örnek şeftali ağaçlarıdır. Düzgün budanmadığı takdirde ilerleyen yıllarda şeftali ağaçlarında verimde ve gelişmede gözle görülür bir azalma görülmektedir. Ürün budamasındaki amaç, o sene ağaçtan yeterli verim ve ilerleyen yıllarda yeni sürgünler alabilmektir. Bir dalın hem meyve ve hem de yeni sürgün verebilmesi için o dalın ortalama üçte birinin kesilmesi gerekir. Ağacınızda ne kadar çok kesim yaparsanız meyvesi o kadar az, fakat sürgünleri ise tam tersi kuvvetli olur. Az kesim yaptığınızda ise meyvesi çok ama sürgünleri  zayıf gelişir. Ortalama 30 cm’den kısa olan meyve dallarında uç alma işlemi yapılmamalıdır” Mesajı verildi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ