Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İZMİR’DE GÜNDEMLE İLGİLİ NELER OLUYOR?

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Pandeminin süresinin belirsiz olması ve ağırlığının artması ile ekonomideki daralmanın karşısında yeni ek önlemlere ihtiyaç duyduğumuz da bir gerçek.

Bu anlamda pandemi sonrası değişen dünya düzeninde ekonomimizin ayakta kalarak uyum sağlamasını istiyorsak daha somut destekler verilmeli, pandemi sonrası da işletmelerimiz ayakta kalabilmeli.Özellikle üretim yapan firmaların en önemli gideri olan enerji, sgk ve kira ödemelerinde ertelemeden öte bu yüklerini omuzlarından alacak karşılıksız destek, pandemi sonrası oluşacak yeni ekonomik düzende iş dünyamızın ayakta kalmasını sağlayacak temel desteklerin başında olacaktır.Ayrıca bu salgın döneminde dijital dünyanın öneminin artması nedeniyle her zaman söylediğimiz dijitalleşme hamlesini acilen yapabilmek için sadece kamu bankaları eliyle değil özel bankaların da dahil olduğu destek sistemlerinin açıklanmasını da iş dünyasının beklediğini ifade etmek isterim.’ Derlerken, yandaşlar ile koltuklarını sevenlerden hiçbir ses çıkmıyor.

Yani beklemedeler.Birebir konuşmalarda kendilerine ‘Biraz sabredin’ ya da ‘Sabırlı olun’ şeklinde temennilerde bulunulduğu belirtiliyor.

‘Verilen destekler ekonomiye can suyu olacaktır’ deniliyor.

‘İşverenin borç yükü hafifletilmelidir’ deniliyor…

İNSANLAR YANILIYOR!

Koronavirüs pandemisi Dünya’yı alarm durumuna geçirdi.

Belirtileri, öksürük, yüksek ateş ve yorgunluk olarak bilinen COVID-19 vakalarında durum ağırlaştıkça daha belirgin semptomlar ortaya çıkıyor. Toplumun bir kısmı hastalığı kısmen daha hafif atlatırken, koronavirüsün nadir görülen bulguları hasta ve taşıyıcı bireylerin kendilerinden şüphe etmemesine yol açıyor.

29 yıldır Çocuk Sağlığı, İmmünoloji ve Alerji alanında çalışan Antony, koronavirüsün nadir görülen semptomlarını  gündeme  gelirken“Baş ağrısı, baş dönmesi, ani tat ve koku kayıpları, göğüs ve kas ağrıları koronavirüs enfeksiyonunun nadir belirtileri arasında yer alıyor. Koronavirüse yakalanıp bu belirtileri gösteren bireyler, hasta olmadıklarını düşünüp virüsün yayılmasına sebep olmaktadır.Yüksek yayılım oranlarıyla pandemiye dönüşen koronavirüs, hasta bireylerde farklı şiddette ve belirtilerle ortaya çıkmasıyla fark edilmesini önemli ölçüde zorlaştırıyor.Az ya da hiç görülmeyen belirtileriyle koronavirüs, milyonlarca insanı taşıyıcı olarak kullanıyor.

BELİRTİYE DİKKAT EDİLMELİ

Bireyleri yanılgıya düşüren 12 semptomu açıklayan Doç. Dr. Akpınarlı, “Baş ağrısı, baş dönmesi, ani tat ve koku kaybı, burun tıkanıklığı, göğüs ve kas ağrıları, karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma ve ishal nadir de olsa karşılaştığımız belirtiler arasında yer alıyor. Koronavirüs şüphesi taşıyan bireyler, ateş ve öksürük gibi semptomların yanı sıra bu nadir belirtilere de dikkat etmeliler” ifadelerini kullandı.

SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİL UZAKTAN ÖLÇÜYOR

Covid-19 salgını sırasında birçok teknolojik yenilik deneyen Çin, şimdi de sürücüsüz araçları devreye aldı.

Hastalığın bitme noktasına gelmesine karşın önlemleri sürdüren Çin’de sürücüsüz araç, sokaklarda gezerek insanların ateşini ölçüyor. Sürücüsüz otomobil temassız sıcaklık kontrol sistemi ve bir yüz tanıma gereci ile donatılmış vaziyette.

Sürücüsüz araç, zaten bir insan taşıyabilecek hacme sahip değil. Buna karşılık içine koliler ve eşyalar konabiliyor.

TIBBİ ATIK TESİSİ AÇTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi kullanımı artan maske, eldiven ve diğer tıbbi atıklar için tam kapasiteyle bir sterilizasyon tesisi devreye aldı. Tesisin sembolik  açılışını yapan Başkan Tunç Soyer, “İzmir’in her yerinde bugün kullanılan maske ve eldivenler, bir tıbbi atığa dönüştürülüyor. Tesis bunlar için de son derece radikal bir çözüm üretiyor” dedi.

Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nde her gün yaklaşık 20 ton tıbbi atık işlenecek.

İzmir’de aylık 1 tonun üzerinde tıbbi atık üreten 64 büyük hastane ve 27 dializ merkezi olmak üzere 2 bin 59 adet sağlık kurumu ve kuruluşu bulunuyor.

 Bu kurumlardan günlük 20 ton tıbbi atık, kovalı sistemle el değmeden, aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun bir şekilde toplanarak, lisanslı araçlarla taşınıyor.

MART AYI ENFLASYONU YÜZDE 4.3 OLDU

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, mart ayında TÜFE’nin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 arttığını ancak şubat ayına göre 0,9 puan düştüğünü açıkladı.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, mart ayında gıda fiyatlarında yüzde 18,3’lük bir artış kaydedilirken, artış hızında 3,6 puan düşüş yaşandı.

Domuz eti fiyatları yüzde 116,4 yükseldi, ancak artış hızında yüzde 18,8 puanlık düşüş gerçekleşti. Dana, koyun, tavuk ve ördek etlerinin fiyatlarındaki artışlar yüzde 10,7 ila 21,7 arasında kaydedildi. Sebze fiyatları ise yüzde 0,1 ve meyve fiyatları yüzde 6,1 indi.

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince Aliağa’da kuyumcular sadece hafta içi 12.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olup, hafta sonları hizmet veremeyecek.Tekel Bayi, bakkal ve büfelerin çalışmaları ise 09.00-21.00 saatleri arasında olacak şekilde sınırlandırıldı.

SEVGİ DOLU BİR YAŞAM OLUŞTURUNUZ

Türkiye’nin ilk Gönüllülük Öğretmeni, Öğretim Görevlisi ve Yazar İnal Aydınoğlu, küresel çapta etkili olan koronavirüs nedeniyle, içinde bulunduğumuz “Evde Kal” sürecinde eşler arasında sevgi, saygı ve hoşgörünün, çocuk ve aile ilişkisinde sevgi ve yardımlaşmanın önemini anlattı.

‘Ebeveynler çocukları ile olan ilişkilerinde öncelikle onların hangi bakış açılarıyla yaşama baktıkları, dünyayı nasıl anlamlandırdıklarını bilmelidir. Çocuğun dünyaya bakış açısını keşfedebilmek, öncelikle onu dinlemeyi gerektirir.

Ebeveynler çocuğun gözüyle dünyayı görebilmelidir.

Bunu yapabilmek için de anne-babaların çocuklarıyla empati kurması gerekir.

Empati yeteneğinin gelişmiş olması, karşılıklı anlayış için çok önemlidir. Çocukların da bu dönemde kendi sorumluluklarını yerine getirip aynı zamanda aile içinde yapılan aktivitelerde yer alması, kendilerini geliştirmeleri açısından oldukça faydalıdır’

EGESEM’DEN ONLİNE EĞİTİM PROGRAMI

Kaliteli ve sürekli eğitimin adresi olan Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ( EGESEM), tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgın riskini en aza indirmek için alınan önlemler doğrultusunda eğitimlerine online devam ediyor.

EGESEM tarafından çocuklara yönelik “Happy Kids Club English for Pre School”  eğitimi EÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Aysel Alkan Civelek tarafından 11 Nisan tarihinde üç grup halinde 10.00-12.00, 12.00- 12.00-14.00 ve 14.00-16.00 saatleri arasında verilecek.

“Duygusal Zeka Yönetimi Eğitimi” 24-25 Nisan tarihlerinde  saat 15.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

“Stres Yönetimi Eğitimi”   17-18 Nisan tarihlerinde saat 15.00-18.00 saatleri arasında düzenlenecek.Karabağlar Belediyesi, koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında maske üretimine başladı. Gönüllüler, Barış Semt Merkezi’ndeki dikiş atölyesinde her gün yaklaşık 2 bin 500 adet maske dikiyor.Yeni tip Koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında, ‘evde kal’ çağrısına bir destek de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden geldi.

 EÜTF Tıp Öğrencileri Topluluğu (ETÖT), sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırladıkları, Evde Kal çağrısını pekiştiren; sinemadan müziğe, tiyatrodan dansa kültür ve eğlence dolu bir dizi etkinliği sosyal medya hesaplarından paylaşacak.

Ayrıca Ege Tıp Çocuk Etkinleri Topluluğu sosyal izolasyon sürecinde tedavi gören çocuklara hediyeler götürerek moral ve motivasyonlarını yükseltiyor.

Tarihi kent Bergama’nın kaderini değiştirecek olan Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah Projesi için Koronavirüs önlemleri alınarak arazi çalışması yapıldı.

 Başkan Koştu, “Bu projemizle tarihi mahallelerimizi ayağa kaldırıp, turizm alanı oluşturacağız. İlçemiz için son derece önemli olan bu projemiz için Koronavirüs önlemleri alarak yapılması gereken arazi çalışmasını gerçekleştirdik” dedi. Tüketiciyi doğru ürün, doğru satıcı ve doğru fiyatla buluşturan karşılaştırmalı alışveriş platformu Akakçe, bakkal, market, eczane, petshop gibi yerel teslimatı olan esnaf için bugünlere özel bir sipariş ve teslimat modeli oluşturdu.Aydem Elektrik Perakende ile Aydın, Denizli, Muğla’da, Gediz Elektrik Perakende ile İzmir ve Manisa’da hizmet veren Aydem Enerji, müşterileri için büyük kolaylık sağlayacak yeni bir uygulamaya imza attı.Aydem ve Gediz Elektrik Perakende, Ege Bölgesi’nde hayatı kolaylaştırmak için telefonla abonelik uygulaması başlattı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 1 Aralık 2023
- 24 Kasım 2023
GÜNDEME DAİR - 20 Kasım 2023
GÜNDEME DAİR  - 15 Kasım 2023
- 8 Kasım 2023
- 25 Ekim 2023
- 10 Ekim 2023
- 15 Eylül 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ