Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Aşık Veysel’iin şu dizeleri ne kadar güzel, ne kadar anlamlı,Aldanma cahilin kuru lafına,Kültürsüz insanın külü yalandır.Hükmetse dünyanın her tarafına,Arzusu hedefi yolu yalandır.Bu satırlar hep bize birilerini hatırlatır, eskiden bu yana,Biliyorsunuz kaç zamandır gündemdeki konulardan biri de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nunadaylığı,İzmir’de açık ve net konuştu.İstediği sonucu parti içinden aldı.

Şimdi 2 Ekim’de 6 lider yine bir araya gelecek.Havadan sudan konuşacak değiller herhalde,Benim ne demek istediğimi, hukukçu – siyasetçi Abdülkadir Özdemir bir noktada, geçmişten, bir anısını anlatırken yanıtlamış da oluyor.

GEÇMİŞTEKİ BİR ANI

‘1993 yılının Ocak ayında Uğur Mumcu”nun bir suikast sonucu öldürülmesi halkın büyük tepkisine yol açmıştı.Hemen her gün halk ve bir kısım sol örgütler meydanlarda, mahallelerde toplanıp suikastı protesto ediyorlardı.12 Eylülden sonra ilk kez halk çoluk çocuğu ile bu eylemlere katılıyorlardı.12 Eylül darbesinden sonra ilk kez halk sokaklara dökülmüştü. SHP İl Yönetimi olarak daha düzenli ve tüm halkın katılabileceği bir miting düzenleyerek gerektiğine karar verdik ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile toplantı yaptık.İl Başkanı Turan Karakaş aş sık sık Ankara’ya gittiği için örgüt temsilcilerinin toplantıya çağrılması görevi İl Sekreteri olarak bana verildi.

TARTIŞMALAR ARASINDA

İlk yapılan toplantıda tüm örgüt temsilcileri,  ‘Siz iktidar ortağısınız, miting komitesi de SHP tarafından oluşturulsun’ önerisinde bulundular.Miting Komitesi kuruldu ve hazırlık çalışmalarına başlandı.Mitingde yapılacak konuşmaların kimler tarafından yapılacağı ve konuşmanın içeriği konusunda tartışmalar başladı.‘Siz iktidardasınız, düzenleme komitesini de sizin oluşturmanız uygun olur!’ diyenler bu kez ‘Siz düzen partisisiniz nedenle bildiriyi Biz hazırlayacağız ve biz okuyacağız’ diye dayatmaya çalışıyorlardı. SHP’yi şiddetle eleştiren bir temsilciye hangi örgütü temsil ettiğini ve kaç üyesinin olduğunu sordum.Örgütün adını ve üye sayısının 30 olduğunu söyledi.‘Nasıl ve hangi hakla kendinizi koca SHP’den daha çok söz sahibi olduğunuzu söylersiniz?’ deyince susmak zorunda kaldı.

Hatırlayanlar bilirler o mitingin ne denli düzenli geçtiğini.

ÖYLE DEĞİL Mİ?

Şimdi bu güne gelelim. Bu gün ülke içte ve dışta yaşanan bunca baskılarla, ekonomik çıkmazlarla yangın yerine dönmüşken yüzde birlik oyu bile olmayan ve bu günkü iktidarın değirmenine su taşıyanların, iktidara karşı birlik ve beraberliğin sağlanması ve muhalefeti tek çatı altında toplanması için büyük mücadele veren, varını yoğunu ortaya koymuş Sayın Kılıçdaroğlu’na karşı parti içinden ve parti dışından gizli ya da açık cephe alanların meleklerin cinsiyetini tartışıyor olması gerçekten üzücüdür.Yaşar Kemal’in belirttiği gibi,

Dünyanın en iyi davranışı, en kutsal güzelliği, insanın insana cömert bir sevgiyle yaklaşımıdır.

Dünyada her iyilik unutulur, unutulmaz ya unutulur diyelim, hiçbir zaman, hiçbir insanın unutamayacağı bir güzellik var, o da bir insanın bir insandan gördüğü yürekten bir sevgidir.Şu dünyada yalnız kalan, kimsesiz çaresiz olan yalnız ve yalnız insandır. Herkesin, her şeyin yaşaması, ölümsüzlüğü var, insanın yok.

Ağaç, kuş, otlar, böcekler, yılanlar çıyanlar, hiç birisi, hiç birisi yok olmuyor.

Ama insan yok oluyor.Çünkü insan kendinde başlayıp, kendinde bitiyor…

Şu insanlar, şu dünyada var oldukça her şeye akıl erdirecekler, kartalın uçuşuna, karıncanın yuvasına, ayın, günün doğuşuna, batışına, ölüme, kalıma, her şeye akıl sır erdirecekler.

Karanlığa ışığa, her şeye, her şeye akıl erdirecekler, tek insanoğluna güçleri yetmeyecek.

Onun sırrına ulaşamayacaklar.

*- ALMIŞ YÜRÜMÜŞ

Bir de Don Quijote’e kulak verelim:‘Kutsallarımçiğnenmiş,Bencillik almış yürümüş;

Başkaları için yaşamak unutulmuşVe duyarlılık sinelerden kovulmuş…

Hal böyleyken ben nasıl çıldırmayayım?KoşRosinante! Fethedilecek daha çok kale var, koş!…

 BİR KÖY DÜŞÜNÜN

Şimdi de sözü, aslen Lüleburgazlı olan ama yıllardır Edremit Akçay’da oturan Çetin Can’a vereyim.Yolu İzmir’e Urla’nın Bademler Köyüne düşen Çetin Can, her İzmirlinin bildiğini yazmış,‘Bir köy düşünün ki tiyatrosu ve kütüphanesi olsun.Burası İzmir’in yanı başındaki Bademler köyü..Üstelik 1930’lardan beri oyunlar sahneleyen tiyatrosunun tüm oyuncuları da köylülerden oluşsun,76 yıllık bir kütüphanesi olduğu gibi bir de oyuncak müzesi olsun; Bakkalında, berberinde Albert Einstein resimleri, sözleri asılı olsun;Ambalaj atıkları ayrıştırılarak toplansın, altyapı sorunu olmasın;Herkes okuma yazma bilsin ve hiç kimse suç işlemesin; Köylüler kendi aralarında sahne tekniklerini, oyunları tartışsın, edebiyat ve felsefe üzerine konuşsun,Ama bir yandan da tarlasında ekip, biçsin.

Bütün bunlar hayal değil gerçek. Burası İzmir’in yanı başındaki Bademler köyü.

Ertan Tunaboylu da Dikili’yi anlatıyor.BurasıDikili!..Bu dünyanın incisi İzmir’den pek uzak değil, Onun kuzeydeki en son beldesi.Derya ile kucak kucağa, Yeşil özümsemiş, huzuru ikram eden,Havası ile yaşamına ruh katan bir belde. Şanslımayım değil imiyim iyice bilmiyorum.Ben onu arayıp bulmadım. Bir tesadüf çekti beni buraya,Elimde pusula ile gelmedim.Yeminederim.Ülkemin Güneyini, Kuzeyini, Doğusunu ve Batısı iyi bilirim.

Bedelini de hayatımı kazandığım yıllarımla ödedim. Şimdi buralardayımÇok kimse bilmiyor bu saklı cenneti,Görmek de lazım.İçinde yaşayınca fark edersin mutluluğu. Bir gün sende yaşarsın bu duyguyu, Elbette gelirsen bu saklı cennete. Hissetmek ve sevebilmek yürek ister, emek ister,Fark etmek ve ders almak zaman ister. Tabiatı sevmek ile de alakalı biraz.

Bunları bir belde için biriktirebiliyorsan benliğinde.Beğeni ve Aşkı bir arada yaşarsın gönlünce,Acaba bizler bu güzelliklerin farkında mıyız?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 3 Aralık 2022
EBEDİ DOSTLUK - 1 Aralık 2022
- 29 Kasım 2022
- 26 Kasım 2022
BİR AÇIKLAMA YAPILMADI - 24 Kasım 2022
- 22 Kasım 2022
HİZMETTE KUSUR OLMAZ! - 17 Kasım 2022
- 10 Kasım 2022
- 10 Kasım 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ