Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ÖDEMİŞ DEVLET HASTANESİNDEKİ DOKTORLAR NEREYE?

AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

Yıllar önce bir şarkı vardı, şöyle derdi hatırlarsınız:

“Oynatmaya az kaldı, doktorum nerde?”

Son haftalarda, Ödemiş Devlet Hastanesiyle işi olan hastalar için ne yazık ki durum tam da bu. Özellikle bazı branşlarda sıkıntı gerçekten de çok büyük… Bu bağlamda aylarda elbette hastanemizde bir şeyler oluyor. Duyuyoruz, görüyoruz, yaşıyoruz. En çok da işi bir şekilde hastaneye düşenler, gerçekleri tüm çıplaklığıyla görüyor. Özellikle bina olarak eskisinden çok daha iyi koşullara sahip devasa hastanemizde,yakın tarihli randevu alamama bir yana, pek çokbranşta doktor yetersizliği en çok dillendiren, hastalarca şikâyetçi olunan bir konu.

Bu olanlar elbette yalnızca ilçemizin en büyük sağlık kuruluşu konumundaki Ödemiş Devlet Hastanesinde olmuyor, ülkemizin sağlık konusunda bir sıkıntı, bir rahatsızlık ve huzursuzluk olduğu açık.

Bakıyorsunuz doktoru memnun değil, hastası memnun değil. Bu memnuniyetsizlik son aylarda daha belirgin biçimde hissedilmeye ve dillendirilmeye başlandı. Bina ve teknolojik donanım olarak yeterli düzeyde olduğunu düşündüğümüz Ödemiş Devlet Hastanesinde sorunları çözecek olan elbette bu işin en tepesinden en alt birimlerine kadar görev yapan, sorumluluk taşıyan yetkilileridir.

Pek çok hasta son aylarda Ödemiş Devlet Hastanesinden ataması yapılarak ya da istifa ederek ayrılan doktorların fazlalığından, yerine yeterince gelen yeni doktorların olmadığından şikâyetçi.Bakalım son dönemlerde kimler ayrılmış?

Yıllarca görev yapan ve birkaç yıl önce görevlendirmeyle başka bir yere gönderilen ardından istifa ederek özel muayenehane açan babamın doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Dr. İsmet Emeklioğlu, yazarlık paydaşım, değerli dostum, istifa ederek özel muayenehane açan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sezer Yorgun, yine yakından tanıdığım, hastaneden ayrılarak özel muayene açan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Ali Akmaz, yine yakından tanıdıklarım, emekliye ayrılan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Tarkan Kızartıcı ve Nöroloji Uzmanı Dr. Hakan Ulutaş; yine istifa, emeklilik ve atama gibi çeşitli yollarla Ödemiş Devlet hastanesine veda eden Nöroloji Uzmanı Dr. Yüksel Güven Yorgun; yine farklı branşlardaki uzman doktorlardan Zakir Koç, Yavuz Kayaş, Kerim Çalar,  Ö. Faruk Karakoç, Ersin Yücel, Mustafa Uçar, Banu Kaya, Yunus Öztürk, Vedat Can, Aykut Akseli, Derya TaşkesenÜnsalan, Ali Tosun, Tire’ye geçtiğini öğrendiğim soy adaşım İdris Dayan, aile hekimliğine geçerek Buca’ya taşınan pratisyen hekim, köylüm Özgür Taşkın gibi doktorlar hastaneden ayrılanlardan isimlerini duyduklarım…. Öte yandan üç aydır Nöroloji Uzmanı olmayan bir hastane düşünün… Radyoloji hâlâ yetersiz. Anjiyo yapılamadığını duyuyoruz, gastroentereloji alanında yine öyle.

Geçen yıllarda hastane ile ilgili bir serzeniş yazıma tepki olarak “Hastane bilgisi kendi hastasıyla sınırlı olan” diye yorum yapan vardı, buyurun şimdilik kendi hastam yok, Ödemiş insanını düşünerek yazdım, bakalım bu duruma ne diyeceksiniz?

Her ne kadar Ödemiş odaklı olarak konuya açıklık getirmiş olsam da sanırım bu durum pek çok ilçe ve ildeki giderek kronikleşenönemli bir sorunu olma yolunda…

Belki de doğrudan doktor yokluğuna bağlı olarak yakın tarihli randevu alamamaları ise olayın sıkıntı yaratan bir başka önemli yanı. Bu bağlamda bir arkadaş kendi sosyal medyadaki sayfasında ironik bir paylaşım yapmıştı geçenlerde:

“Alo 182 randevu alamama hattı”

Doktor da bir insandır, motor değil. Günlük bakmaları için dillendirilen hasta sayısına bu durumda insan değil, motor bile dayanmaz. Kaldı ki bakılan(!) hasta sayısı fazla olunca sağlık gibi hassas bir konuda, teşhis ve tedavi anlamında yeterli verimin de alınamayacağı şüphesizdir.

Sağlık sisteminin çok yönlü olarak pek çok konuda sorunlar yumağı haline geldiği yetkili, yetkisiz herkesin dilinde. Sosyal güvencesi olup ücretsiz bakıldığını düşünen hastaların bile zamanla paralı bakıma evrildiği ne yazık ki ortada.

Son yıllarda doktorların ağır çalışma koşullarını bir yana bırakın, hakaret ve darp gibi durumları bir de öldürmelere kadar uzanan sağlıkta şiddet konusu işin iyice tuzu biberi oldu ne yazık ki…

Ödemiş Devlet Hastanesindeki çeşitli branşlardaki doktor eksikliği hepimizin eksiğidir. Hastalar da haklı olarak böyle devasa bir hastaneye gidince tedavi olmak istiyor, aynı seviyedeki Tire ve Torbalı gibi ilçelerdeki hastanelere gitmek yerine kendi ilçesinde tedavi olmayı bekliyor. Yetkililere önemle duyurulur!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ