Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SAĞLIK SPOR İÇİN DÜZENLİ SPOR

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Günümüzde  spor  yaparken vücudun sıcak olması, bir yandan antrenmandan optimum fayda alınmasını sağlarken; diğer yandan egzersiz sırasında oluşabilecek olası sakatlık riskini de minimuma indiriyor. Ayrıca vücudun öğle saatlerindeki dayanıklılık seviyesinin sabah saatlerine göre 4 kat daha fazla olduğu biliniyor. Siz de yoğun çalışma temposundan dolayı egzersize zaman ayıramamaktan şikayetçiyseniz yapmanız gereken çok basittir.Ofisinize yakın bir spor salonu bulmak ve öğle aralarınızı spor yaparak değerlendirmek.Uyku seansına yakın saatlerde yapılan egzersizlerin vücuda faydasından çok zararı olduğu tamamen bir şehir efsanesi! Sabah saatlerinde yapılan egzersizlerin metabolizma hızına daha olumlu yansıdığı bir gerçek. Fakat antrenmanın saati, yakılan kalori miktarını değiştirmiyor. Dolayısıyla günün yoğun akışı veya evin rutin işleri derken spora yalnızca akşam saatlerinizi ayırabiliyorsanız bu durum sizi sporu bir yaşam biçimi haline getirmekten alıkoymamalıdır. Ayrıca sinir sisteminin akşam egzersizlerine daha hazır olduğunu, vücudun gün içinde biriktirdiği enerji sebebiyle ağır egzersizlere daha kolay direnç gösterebildiğini bilmelisiniz.

Yaza formda girmek isteyenler burada mı? Bu yazı sizin için! Doğanın uyanışını izlediğimiz bahar ayları, yaz mevsiminin yaklaştığını müjdelerken; kış aylarının rehavetine kapılıp kaybettiğimiz vücut formunu geri kazanmanın tam zamanı! Isınan havaları ve parlayan güneşi sahil kenarında koşu egzersizleriyle kutlayın veya spor salonunu ziyaret etme sıklığınızı artırın; hiç fark etmez. Favori egzersiz türünüz ne olursa olsun; şimdi ona daha sıkı sarılmak için en doğru zaman. Geçen sene giydiğiniz bikininin içine girememekten korkmanıza veya en sevdiğiniz kot pantolonunuzu gözden çıkarmanıza hiç gerek yok. İşte yaza formda girmenizi ve hatta ideal vücut formunuza kavuşmanızı sağlayacak egzersiz önerileri…Vücut ağırlığı kullanılarak yapılan yoga egzersizleri, vücudun tüm kaslarını etkili bir şekilde çalıştırmasının yanı sıra zihinsel bir arınma yöntemi olarak da ilgi görüyor. Siz de zihin ve beden sağlığına olumlu etkileri olan bu egzersiz türünü denemek istiyorsanız matınızı kapın ve doğayla buluşmak için yola çıkın.

BİSİKLET

Güneş ışınları daha dik açıyla vücudumuzu ısıtmaya başladığında bisikletlerin kilitlerini açmanın da tam zamanı! Bacak ve kalça kasları başta olmak üzere tüm vücut kaslarını güçlendiren bisiklet egzersizinin etkili yağ yakımından metabolizmayı hızlandırmaya kadar pek çok faydası bulunuyor. Bisiklet, yalnızca etkili bir antrenman yöntemi değil; aynı zamanda vücudu stresten arındırıp zihin sağlığını da olumlu etkileyen bir tür terapidir.

Sabah saatinde yapılan egzersizler, güne erken başlamanın en sağlıklı yollarından biridir. Eğer siz de sabahları erken saatte uyanamamaktan şikayetçiyseniz egzersizlerinizi sabah saatlerine denk getirmeniz halinde en büyük motivasyonu bulmuş olacaksınız. Sabahın erken saatlerine planlanan bir yoga ile güne başlamak ve dinlenmiş kaslarınızı esneterek yeni bir güne hazırlamak kulağa çok hoş gelmiyor mu? Bu motivasyon, sizi yataktan kaldırmaya yetecektir. Ayrıca sabah egzersizlerinin günün geri kalanını enerjik geçirmek açısından da olumlu etkisi olduğu biliniyor. Eğer erken saatlerde ofiste olmanız gereken bir işiniz yoksa sabah egzersizlerini tercih edebilir ve hem mental hem de fiziksel açıdan çok daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Öğle Aralarını Değerlendirmeyi Öğrenin,Sabah sporu bana göre değil diyenlere müjde! Yapılan araştırmalar, egzersiz için en verimli saat aralığının öğle saatleri olduğunu gösteriyor. Öğle saatlerinde sabah saatlerine nazaran daha sıcak olan kas ve eklemler, esneklik açısından dahDünyanın en eski ve maliyetsiz egzersiz türlerinden biri: Yürüyüş… Günde kaç adım attığınızı saymayı hiç denediniz mi? Peki 2 bin adımın kilo aldırmadığı, 6 bin adımın uzun yaşattığı, 10 bin adımın ise zayıflattığı rivayetini duydunuz mu? Günlük olarak attığınız adım sayısı elbette önemlidir. Fakat yürüyüşünüzün temposu ve tekniği de egzersizin sonuç vermesi açısından son derece kritiktir. Kollarınızı dahil etmediğiniz bir yürüyüş egzersizi, komple bir vücut antrenmanına ulaşmaktan sizi alıkoyacaktır. Yürüyüş tekniğinizi geliştirin, spor ayakkabılarınızı giyin ve en yakın parkın yolunu tutun.verimli bir antrenmanı mümkün kılıyor.

Gündelik  spor da ne kadar  düzenli  spor  yapıldığında  o kadar  daha netice alınacaktır. Burada  önemli  olan  düzenli  ve  programlı  sporu  her  zaman  öneriyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
90 DAKİKANIN ARDINDAN - 1 Aralık 2023
- 30 Kasım 2023
- 27 Kasım 2023
- 24 Kasım 2023
- 22 Kasım 2023
- 20 Kasım 2023
- 17 Kasım 2023
- 15 Kasım 2023
- 13 Kasım 2023
90 DAKİKANIN ARDINDAN - 10 Kasım 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ