Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

OKTAY KARAGÖZOĞLU

OKTAY KARAGÖZOĞLU

Spor yaparken  başlangıç noktasından üç ayın sonunda elde edeceğiniz fark; sizin daha önce egzersiz yapıp yapmadığınıza, beslenmenize ne kadar dikkat ettiğinize, egzersiz planlamanızın size ne kadar uygun olduğuna göre değişecektir.

Değişim 15 günde de gözlemlenebilir. Hiç hareket etmeyen biri, sırt ve boyun kaslarına yönelik egzersizler yapmaya başladıktan sonra, kendini daha dik yürürken bulacaktır. Hiç hareket etmeyen biri, birdenbire hareket etmeye ve bunu uygun bir beslenme programı ile desteklediği zaman, tartıdaki kilo farkını görecek ve üç ay gibi bir sürede ayna karşısında da daha fit olduğunu görecektir. Ancak bu noktada mutlaka; uygun bir egzersiz ve beslenme planı şeklinde ilerlemek gerekmektedir.Geldi bahar ayları, gevşer gönül yayları” derler; ancak gönül yayları bu kez geriliyor. Spora, fitness’a ve sağlıklı beslenmeye yaklaşım keşke dönemsel olmasa ya da bu dönemsel yaklaşım, devamını sağlayacak bir başlangıç noktası olsa. Yaza formda geçirmek için bu üç aylık periyodu tabi ki, bol bol egzersiz yaparak ve sağlıklı beslenerek geçirmelisiniz. Ancak, bunu bir başlangıca vesile olarak görmeli ve muhakkak devamını getirmelisiniz.

Spor yaparken beyne daha fazla kan gittiğinden spor yapan insanlar daha sağlıklı düşünebiliyor. Yine spor yaparken kendimizi ruhsal olarak daha iyi hissetmemizi sağlayan serotonin, endorfin gibi birtakım özel hormonlar salgılanıyor. Bir nevi vücut kendi ilacını kendi salgılamış oluyor. Bu hormonlar sayesinde kendimizi daha keyifli, daha gevşemiş hissediyoruz.

Sporun ruhsal birtakım problemleri de azalttığı kanıtlandı. Özellikle depresyon geçiren ya da hayatında ciddi kriz yaşayan birtakım insanların düzenli olarak spor yaptıklarında hayatlarının düzeldiği gözlemlenmiş. Alkolikler ve diğer bağımlılar, alışkanlıklarından kurtulmak için bisiklete binmeyi veya uzun yürüyüşleri tercih ediyor.

Sonuç olarak ne yapın edin, hayatınıza bir şekilde sporu sokun.Düzenli fiziksel aktivite ve egzersizin kalp ve damar sağlığını iyileştirdiğini, dokuları beslediğini, kandaki kolestrol ve şeker seviyesini düzenlediğini, vücudun görünümünü güzelleştirdiğini, düşünme, iletişim, hafızada tutuma, yorumlama ve karar verme gibi entelektüel işlevleri iyileştirdiğini ve daha mutlu ve neşeli olmanızı ve etrafınıza pozitif enerji yaymanızı sağladığını belirten Kaman Gençlik Spor Müdürü Kenan Şentürk, gazetemize yaptığı açıklamasında; “Havaların soğuk olması nedeni ile egzersizlerin açık havada yapılması güç olmaktadır. Kaman Kapalı Spor Salonumuzun doğalgaz çalışmaları tamamlanmış olup halkımız için kullanıma açılmıştır.Kas kazanımı bölgesel gerçekleşebilir. Kaslanmasını istediğiniz bölge üzerinde ne kadar çok ağırlıkla çalışır ve egzersiz yaparsanız; vücut da buna tepki olarak o bölgeyi kaslandıracaktır. Çünkü, bir sonraki aşamada mevcut stresin daha fazlasını yükleyeceksiniz ve vücut bu duruma karşı kendi hazırlar ve kaslanırsınız.

Bölgesel zayıflamaya gelecek olursak… yapılan egzersizlerin, enerji sarfiyatı bakımından, o bölge üzerindeki yağlardan gidip bunu karşıladığı ve bölgesel oranda bir incelme yaşanabileceğine yönelik çalışmalar var. Ancak, bunu şöyle söyleyebiliriz; diyelim ki, 170 cm boyunca ve 90 kilosunuz. Günde 1000 tane squat yaparak mı yoksa 1000 tane mekik çekerek mi daha çok kalori yakarsınız?Elbette, daha fonksiyonel olması ve daha fazla kas grubunu çalıştırması bakımından squat ya da benzeri fonksiyonel egzersizleri yapmak, size daha fazla kalori sarfiyatı oluşturacaktır. Yani, amacınız hem tartı üzerinde bir fark görmek hem de bir miktar yağ kaybetmekse; fonksiyonel egzersizleri olabildiğince ağırlık vermenizi önerebilirim.Bu derinlikte oturabilmek ve ayan taban çukurunu koruyabilmek için eğer bunları yapamıyorsanız; mobilite ve egzersiz uygulamalarını uygulamanız gerekiyor. Bunları uygulayıp squat’a geçmek; eğer doğru uygulayamıyorsanız, bacaklarınız üzerinde bir kalınlaşma sağlamaz.

Ancak, diyelim ki squat’tan bir şekilde korkuyorsanız; kalça kaslarını şekillendirmek ya da bacağın arkasındaki kasları kuvvetlendirmek ve aynı zamanda şekillendirmek gibi yöntemler uygulanabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 30 Kasım 2022
- 29 Kasım 2022
- 26 Kasım 2022
- 25 Kasım 2022
- 23 Kasım 2022
- 18 Kasım 2022
- 11 Kasım 2022
- 8 Kasım 2022
- 4 Kasım 2022
- 28 Ekim 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ