Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Alkışlar kimin için?Genç girişimci Ayşegül İnceoğlu için!

Ayşegül Hanım şöyle bir mesaj geçmiş;‘Huzur evìmìz ìçìn banketlerìmìzì teslìm ettìk. Emeğı geçen herkese sonsuz teşekkürler. Yazılanı yaşamaya devam!’Konuyu yine Ayşegül İnceoğlu’nun ağzından açalım:‘Bugün de bir huzurevimizin bahçesine ihtiyaç duyulan 4 adet bankı yaptırarak teslim etmenin huzurunu yaşıyoruz. Vesile olan katkı koyan dostlarımızın yüreğine sağlık. Allah hayırlarımızı kabul etsin. Sevgiyle…’

Anımsadığım kadarıyla;Ayşegül Hanım, ‘Sosyal Sorumluluk Projeleri’ yaratan bir isim…

Hatta kendisiyle bir gurup ‘Yürekten Dokuşun Platformnu’ yaşama geçirdi.

Birkaç isim anımsıyorum ama tamamının isimlerini tam anlamıyla bilmediğim için şimdilik tanıtımlarını yapmıyorum.Zaten bu kişilerin ‘tanıtıma’ ihtiyaçları yok…

Bazıları gibi önem de vermiyorlar.Bu güzel mesajları alınca ben de çok eski günlere gittim..

Ve şu notu yazdım:Ahmet Sarışın Konak Belediye Başkanı idi. Akşam Karşıyaka Atakent lisesinin banklara ihtiyacı olduğunu söyledim. Sabah 08 de istediğimden, belirttiğimden fazlası monte edilmiş olarak öğrencilere sunulmuştu.İnanın o yıllar, Karşıyaka dahil birçok belediye başkanı ile iş insanına yalvarmıştık. Hepsi ‘tamam’ demiş, başından savmıştı!’

Geçenlerde ‘Hayvan Dostu’ eski spor fotoğrafçısı Dursun özmen’in Bey’in yetkililer tarafından nasıl aldatıldığını anlattığım gibi bir olayı yaşamıştık.Ayşegül Hanım yorumumuzu ortada bırakmadı..Görmezden de gelmedi…Çünkü izmir’de olumlu davranışta bulunanlar nedense hep görmezden gelinir.Hatta abuk subuk konuşmalar bile yapılır arkasından…Kısa ve öz prensiplerini belirtti Ayşegül İnceoğlu;‘Yaşar Eyice insanı seviyoruz ve beklentisiz olmayı seviyorum… Teşekkürler!’

Bilmediğim işaretlerle cümleyi süslemiş…

Ama yine boş durmadım ve bunaltıcı sıcakta şunları yazdım:Tabii ki bu yazdıklarım hemen herkes için geçerli;‘Siz daha insanları özellikle sahtekarları tanımamışsınızdır. Çevremizde o kadar çok var ki. Bunları fark etmek kolay değil. .Umarım dillerini ve dişlerini göremezsiniz..!’Tabii ki eninde sonunda bir şekilde bunları mutlaka tanıyacaktır.

Umarım hasarları az olur…Şimdi güncel olaylara devam edelim:

ALANYALI KONAĞI İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ

Restorasyonu Konak Belediyesi tarafından tamamlanan tarihi Alanyalı Konağı, Konak Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle İzmir’e kazandırılacak.

Konak Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarını tamamladığı tarihi Alanyalı Konağı’na, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı bir inceleme gezisi düzenlendi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aktardığı geziye, Konak Belediyesi meclis üyeleri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Konak Belediyesi’nin bürokratları da katıldı.

Başkan Abdül Batur, tarihi yapının nasıl hizmete alınacağına, restorasyon projesini tamamlayan Konak Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte karar vereceğini vurguladı. Batur, ‘Kemeraltı çok önemsediğimiz bir turizm aksımızdır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Sayın Tunç Soyer’le bu bölgeye ilişkin çalışmalarımız var. Bu bölgeyi turizmde çekim merkezi yapmak için ortak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Alanyalı Konağı da bu tarihi bölgemize değer katan yapılarımızdan biri.

Büyükşehir belediyemizin de destekleriyle, yapılacak değerlendirmelerin ardından bu güzel konağı, en verimli olacak şekilde İzmir’e kazandıracağız.

Buradaki en önemli nokta, kentimize tarihi bir değeri daha kazandırmış olmak. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Batur, konağın nasıl değerlendirileceğine ilişkin kararın yakında açıklanacağını da sözlerine ekledi.Alanyalı Konağı, köklü bir geçmişe sahip Konak’ta tarihe tanıklık eden yapılardan biri…

Kestelli olarak bilinen semtte bulunan konak, Alanyalı ya da Yemişcizade Konağı olarak biliniyor.19. yüzyılda inşa edilen ve Yemişçizade ailesinden günümüze kalan konak, tavan süslemeleriyle dikkat çekiyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarında tapu kadastro müdürlüğü ve askerlik şubesi olarak kullanılan konak, 1950-1969 yılları arasında Kestelli Kız Okulu olarak da kullanılmış.

Daha sonra trikotaj atölyesi olarak kiralanan yapı, 1979’da Akevler Hizmet ve Dayanışma Kooperatifi’ne satılmış.

Konak, 2013 yılında Konak Belediyesi tarafından kamulaştırılmış.

YÖRÜKLER VE DERİCİ YÖRÜKLERİ

Aliağa Belediyesi, Aliağa’nın yerel kültür mirasında önemli bir yer tutacak yeni bir eseri daha Aliağa Kent Kitaplığı arşivine kazandırıyor. Kültür yayınları kapsamında Aliağa’nın 8500 yıllık yerel tarihini gelecek kuşaklara aktarmak için önemli ve değerli 12 eseri okuyucuyla buluşturan Aliağa Belediyesi, ‘Yörükler ve Derici Yörükleri’ adlı 13. eseri de çok yakında okuyuculara sunacak.Yerel tarihçi, araştırmacı yazar Cevat Yıldırım tarafından kaleme alınan eser 160 sayfadan oluşuyor. Cevat Yıldırım daha önce de ‘Aliağa ve Çevresi ile Birlikte Güzelhisar’, ‘Foça Su, Deniz, Gediz’ ve ‘Aliağa Cumhuriyet Dönemi’ adlı eserleri de kaleme almıştı.

Cevat Yıldırım ‘Yörükler ve Derici Yörükleri’ adlı kitapta, Yörüklerin Asya yaylalarından çıkıp, Anadolu’ya gelişlerini tarihi bir perspektif içinde öykülendiriyor.

Yörüklerin Türk tarihindeki rolleri ve yaşam biçimlerini görsellerle birlikte detaylıca okuyucuya sunan Yıldırım, Aliağa’da bulunan Hacıömerli, Kalabak, Karaköy, Çıtak ve Karakuzu gibi köylerin geçmişte Yörükler için önemli yerleşim bölgelerinden olduğunun altını çiziyor.

Kitap da bu bölgelerdeki Yörüklerin tarihi, sosyal ve ekonomik durumları ana çizgileriyle anlatılıyor. Araştırmacı yazar Cevat Yıldırım tarihi çalışmalarını, bölgede yaşamlarını sürdüren Yörüklerden edindiği güncel bilgileri de bu kitapta bir araya getiriyor.

DERİCİ YÖRÜKLERİ…

14.Yüzyılın başlarından itibaren Yunt Dağı, 19. yüzyılın ilk çeyreğinde ise Dumanlı Dağı coğrafyasında yaşayan Yörüklerin, kültürü ve bugüne ulaşan folklorik mirasını anlatan kitap, Derici Yörüklerinin özelinde Yörüklerin yaşamını okuyucuya aktarıyor.

Yayın aşaması tamamlanan ve dizgi çalışmalarında da sona yaklaşılan eser yakın bir zamanda Aliağa Kent Kitaplığı’ndaki yerini alacak ve Aliağa Belediyesi tarafından tarih severlere yine ücretsiz olarak dağıtılacak.

BAYRAMA ÖZEL DEZENFEKTE

Buca Belediyesi, Kurban Bayramı’nda yoğun trafik yaşanması beklenen Kaynaklar bölgesine giden toplu taşıma araçlarında dezenfeksiyon çalışmasını sürdürüyor.

Bucalı hemşehrilerin akraba ziyareti, kurban kesimi, piknik gibi ihtiyaçlarında kullanacakları kırsal mahallelere giden dolmuşlar, ekipler tarafından dezenfekte edildi.

Pandemi sürecinde kentin 47 mahallesindeki her sokağı karış karış ilaçlayan Buca Belediyesi, normalleşme sürecinin ilk bayramında koronavirüs salgınının yeniden yayılmasına karşı harekete geçti.

Buca Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü, yaklaşan 4 günlük Kurban Bayramı öncesinde Buca Şoförler Otomobilciler ve Otobüsçüler Odası’nın talebi üzerine ilçe içinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında özel önlem aldı.

EN HARİKA BAYRAM SOFRALARI

Bayramda kurulan sofraların, tüm aile fertlerini aynı çatı altında toplayıp, birlik, beraberlik ve mutluluk getirdiğini belirten İpbaş “Hayatımızı kısıtlı yaşadığımız son günlerde geleneklerimizi sürdürmenin bize iyi geleceğine inanıyorum. Kırçiçeği, en harika bayram kahvaltıları ve sofraları ile bayramda da sizleri ağırlayacak. Birlikte nice sağlıklı ve mutlu bayramlar geçirmeyi diliyorum” diye konuştu.

Karabağlar Belediyesi’ne bağlı Uzundere Rekreasyon Alanı’ndaki Aqua Yaşam Yüzme Havuzları ve kafeterya, bu bayramda da çocukların gözde eğlence yerlerinden biri oldu.

Sıcak havalardan bunalan vatandaşlar, Aqua Yaşam’da serinleme olanağı buluyor.

Karabağlar Belediyesi’nin cazibe merkezine dönüştürdüğü Uzundere Rekreasyon Alanı, yeni yatırımlarla büyüyor.

Yakında hizmete açılacak Uzundere Nasrettin Hoca Çocuk Bilim Teknoloji Kültür ve Sanat Merkezi’nin yanı sıra yapımına başlanacak Uzundere Gençlik Merkezi, bölgeye ayrı bir değer katacak. Bölgede bulunan Aqua Yaşam Yüzme Havuzları ve kafeterya da, her geçen yıl daha fazla ilgi görüyor. Geçen yaz sezonunda haftada yaklaşık 2000 kişi, havuz ve kafeteryadan yararlandı.

Bu sayı bayram tatillerinde günlük 1000 kişiye kadar ulaştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 1 Aralık 2023
- 24 Kasım 2023
GÜNDEME DAİR - 20 Kasım 2023
GÜNDEME DAİR  - 15 Kasım 2023
- 8 Kasım 2023
- 25 Ekim 2023
- 10 Ekim 2023
- 15 Eylül 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ